Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

V Kolumbii vyhlásili výnimočný stav pre boje medzi povstalcami, ľudia museli opustiť domovy
BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) - V kolumbijskom departmente Norte de Santander vyhlásili výnimočný stav pre boje medzi povstaleckými skupinami o región, kde sa pestuje koka.

Deti nechodia do školyGuvernér departmentu William Villamizar uviedol, že k takémuto kroku pristúpil v rámci pomoci ľuďom, ktorí museli v dôsledku bojov opustiť svoje domovy. Ako vysvetlil, pred bojmi utieklo zhruba 1 000 rodín a 4 000 detí nemá možnosť chodiť do školy.

Odporúčame:
Rodiny kanadských diplomatov sa vrátia z Kuby, dôvodom sú „nevysvetliteľné mozgové symptómy“

O kontrolu nad regiónom Catatumbo, ktorý je na kolumbijsko-venezuelskom pohraničí, bojujú povstalecké skupiny Národná oslobodzovacia armáda (ELN) a Ľudová oslobodzovacia armáda (EPL).

Mocenské vákuumVäčšina regiónu patrila pod kontrolu bývalej povstaleckej skupiny Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC), ktorá v roku 2016 podpísala s prezidentom Juanom Manuelom Santosom mierovú dohodu a následne sa stala politickou stranou. Po jej odchode v mnohých oblastiach zostalo mocenské vákuum a vláda v najodľahlejších miestach zatiaľ nezvládla nastoliť svoju právomoc.

Podľa povstalcov EPL sa ich ELN snaží z regiónu vypudiť a oni sľubujú, že sa budú brániť. Kolumbijská vláda viedla s ELN mierové rokovania. Tie ale v januári prerušila po útokoch na severe krajiny, ktoré si vyžiadali sedem mŕtvych policajtov a 47 zranených ľudí.

Pôvodný článok:

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-43791760

Viac k témam: Kolumbia, povstalci
Zdroj: Webnoviny.sk - V Kolumbii vyhlásili výnimočný stav pre boje medzi povstalcami, ľudia museli opustiť domovy © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia