Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Ministerka Laššáková neodstúpi, svojich odporcov chce presvedčiť prácou
BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Ministerka kultúry Ľubica Laššáková neodstúpi a tých, čo žiadajú jej odchod, sa podľa vlastných slov bude snažiť o svojej kompetentnosti presvedčiť prácou.

Predstavitelia kultúrnej obce podporujúci výzvu Žiadame okamžitý kultúrny reparát! zároveň budú pokračovať v tlaku na jej odchod. Vyplýva to z dnešného stretnutia zástupcov výzvy s ministerkou kultúry Laššákovou (Smer-SD). Na výzvu na odstúpenie odpovedala, že zatiaľ nevidí dôvod.

Odvoláva sa na dôveru vlády"Ja som dostala dôveru vlády, mňa menoval do funkcie pán prezident. Niektoré veci sme si vykonzultovali, stále majú u mňa dvere otvorené. Ponúkla som im veľmi konkrétne pozície v akomsi grémiu ministra, povedali, že budú nad tým uvažovať, takže nepovažujem to za úplne uzavreté dvere,“ povedala pre médiá Ľubica Laššáková po skončení sa oboch doobedňajších stretnutí – s predstaviteľmi výzvy Žiadame okamžitý kultúrny reparát! a so zástupcami petície Slovensko nie je len Bratislava! požadujúcej väčší záujem štátu o regionálnu kultúru.

Ako po stretnutí s ministerkou pre médiá povedal za signatárov výzvy Žiadame okamžitý kultúrny reparát! režisér Juraj Janiš, očakávania sa na stretnutí nesplnili, „pretože naša výzva bola jednoznačná – žiadali sme ministerku o odstúpenie, a to sa nestalo“.

Ponúkla spoluprácuSignatárom ponúkla podľa ich slov spoluprácu a hľadanie spoločných riešení, čo by podľa Janiša radi robili, lebo na ministerstve pracuje veľa zdatných odborníkov: „Ale náš problém je vo vedení ministerstva, kde očakávame osobu, ktorá je kompetentná, má autoritu u kultúrnej obce a má morálnu integritu a to podľa nás pani Laššáková nespĺňa.“

Janiš zdôraznil, že kompetencie sa nezískavajú za týždne a mesiace, ale za roky, a preto trvajú na odstúpení Laššákovej a premiéra Petra Pellegriniho žiadajú o novú nomináciu. Signatári sa v najbližších dňoch dohodnú na ďalšom postupe, avizoval po prijatí herec Richard Stanke.

Odporúčame:
Slovensko nie je len Bratislava, tvrdia autori petície a upozorňujú na rozvoj kultúry v regiónoch

Zároveň sa podľa Stankeho obávajú, že ministerka Laššáková nebude schopná odolávať straníckym tlakom, pretože doteraz nevystúpila proti praktikám v strane Smer-SD. „Vôbec by som do toho neťahala politiku a či človek je alebo nie je silný, to ukáže čas,“ reagovala na obavy Laššáková.

Vníma aj podporuPodľa Laššákovej sú aj hlasy, ktoré ju podporujú, a „momentálne je to pol na pol“. Podporu ministerke vyjadrili na dnešnom stretnutí a aj po ňom pre médiá zástupcovia autorov petície Slovensko nie je len Bratislava!.

Petícia vznikla cez víkend a žiada viac záujmu štátu o kultúru v regiónoch. Iniciátori petície taktiež prijali pozvanie spolupracovať v tzv. grémiu kultúry, ktoré by malo spojiť sedem – osem, možno desať ľudí, ktorí špecificky budú pracovať v každej oblasti kultúry. Pôjde o poradný orgán, ktorý by sa mal pravidelne stretávať a riešiť konkrétne veci slovenskej kultúry.

Rozdiel medzi množstvom podpisov – pod výzvou na odstúpenie je ich približne 2 000 a pod petíciou na podporu regionálnej kultúry približne 160 - vidí Laššáková v dĺžke ich trvania. Prvá trvá vyše troch týždňov a petíciu spustili v nedeľu.

„Nebudem komentovať podpisy, ale stretnutia, ktoré mám za sebou. Situácia je pol na pol, pokiaľ ide o stretnutia so signatármi. To znamená, jedni mi dôveru prejavili, druhí mi dôveru neprejavili – toto je pol na pol,“ dodala Laššáková a pripomenula, že vo funkcii je 26 dní vrátane víkendov.

 

 

 

Viac k témam: Ľubica Laššáková, Ministerstvo kultúry SR, Peter Pellegrini, petícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerka Laššáková neodstúpi, svojich odporcov chce presvedčiť prácou © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia