Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Referendum v Írsku rozhodlo o zrušení ústavného zákazu potratov, odporcovia hovoria o tragédii
DUBLIN 26. mája (WebNoviny.sk) —  Írsky premiér Leo Varadkar v sobotu označil výsledok referenda o potratoch za vyvrcholenie "tichej revolúcie", ktorá naberala na sile najmenej 20 rokov. Vyjadril sa tak po tom, čo exit polly po piatkovom referende naznačili, že prevažná väčšina Írov sa vyslovila za zrušenie ústavného zákazu umelého prerušenia tehotenstva.

"Ľudia prehovorili," povedal Varadkar, ktorý je vyštudovaný lekár a presadzoval takúto zmenu ústavy. "Ľudia povedali, že chcú modernú ústavu pre modernú krajinu," uviedol írsky premiér. Zákon povoľujúci interrupcie chce presadiť do konca roka.

Odporúčame:
V Írsku sa koná referendum o potratoch, premiér Varadkar adresoval ľuďom výzvu

Skupiny zasadzujúce sa proti potratom naopak výsledok referenda označili za "tragédiu historických rozmerov". Hoci už priznali svoju porážku, avizovali, že sa nevzdávajú a vo svojej kampani budú pokračovať aj naďalej.

Exit polly zverejnené po piatkovom írskom referende naznačujú, že Íri sa prevažnou väčšinou vyslovili za zrušenie ústavného zákazu umelého prerušenia tehotenstva. Zmenu podľa týchto zistení podporilo 68 percent hlasujúcich, zatiaľ čo 32 percent bolo proti. Oficiálne výsledky by mali byť známe až v sobotu popoludní alebo večer.

Voliči v referende rozhodovali, či úrady zrušia ôsmy dodatok ústavy, čo by viedlo k liberálnejšej legislatíve. Dodatok z roku 1983 chráni právo na život dieťaťa už od momentu splodenia. Premiér Leo Varadkar pred začiatkom moratória prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter podporil návrh zmeny a vyzval ľudí, aby hlasovali za zrušenie dodatku.

Viac k témam: írsko, potrat, referendum
Zdroj: Webnoviny.sk - Referendum v Írsku rozhodlo o zrušení ústavného zákazu potratov, odporcovia hovoria o tragédii © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia