Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Univerzita Komenského pripravuje na leto detskú univerzitu
BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) - Univerzita Komenského (UK) v Bratislave otvorí študentom svoje brány po šestnásty raz. Spolu s Divadlom Aréna pripravujú detskú univerzitu pre deti od deväť do 14 rokov.

Organizácia Detskej Univerzity Komenského bola v rámci Európskej únie zaradená medzi vzorové detské univerzity popri univerzitách v Bazileji, Tübingene, Štrasburgu a Viedni.

„Ojedinelé a výnimočné je na nej i to, že je to jediná detská univerzita na svete, ktorá sa odohráva v divadle, čím vzniká unikátne spojenie vedy, vzdelania a umenia,“ zdôraznil riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura. Informuje o tom webová stránka UK.

„Treba poďakovať aj viac než 135 univerzitným profesorom, docentom a vedeckým pracovníkom, ktorí počas 15 rokov a aj tento rok budú venovať čas príprave prednášok a sú ochotní participovať na tomto projekte,“ povedal rektor UK Karol Mičieta.

Boli medzi nimi aj viaceré vedecké kapacity z Vancouveru, Oxfordu, Zürichu, Berkeley, Viedne, Bazileja, Prahy, Brna či Berlína.

S prednáškou vystúpi aj KukanDetská Univerzita Komenského odštartuje v stredu 4. júla slávnostnou imatrikuláciou v Aule UK. Počas ceremónie zaznie hymna Detskej Univerzity Komenského a študenti dostanú svoje prvé univerzitné indexy.

S úvodnou prednáškou o tom, prečo musíme chrániť myšlienku a odkaz 68. a 89. roku, vystúpi poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan. V nasledujúcich dvoch prázdninových mesiacoch júl a august bude približne 340 malých študentov, vrátane detí z detských domovov, objavovať vždy v stredu nové témy formou vysokoškolských prednášok.

Päť z nich si pre nich pripravia odborníci z UK. Deťom prezradia, prečo môžu policajti nasadzovať putá, prečo aj grafity môžu byť kultúrnymi pamiatkami, prečo 2 + 2 je 5, prečo by sme mali spoznávať svet a prečo je šport dobrou investíciou do života.

Obľúbený army workshopCyklus prednášok uzavrie profesor fyzikálnej chémie z University of Warwick Vasilios Stavros, ktorý deťom vysvetlí, prečo môže byť slnko aj naším nepriateľom. Cyklus ôsmich prednášok bude tradične obohatený o dobrovoľný program pestrých sprievodných podujatí a workshopov.

K obľúbeným aktivitám patria army workshop, exkurzie a tvorivé dielne v spolupráci so Slovenskou národnou galériou, Slovenským národným múzeom a Slovenskou filharmóniou, škola v prírode na Planinke, tanečný workshop s Miňom Kerešom či populárna Parlamentná hodina otázok s poslancami NR SR.

Hoci je k dnešnému dňu prihlasovanie na denné štúdium detskej univerzity uzatvorené, záujemcovia o online štúdium sa môžu prihlasovať prostredníctvom www.duk.sk až do 31. júla. Online štúdium je bezplatné a počet študentov nie je obmedzený. Podmienkou je prístup na internet a vek študenta od deväť do 14 rokov.

 

Viac k témam: školstvo, Univerzita Komenského v Bratislave, vysoké školy
Zdroj: Webnoviny.sk - Univerzita Komenského pripravuje na leto detskú univerzitu © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia