Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Doprava a infraštruktúra

Železniční odborári vstúpili do štrajkovej pohotovosti a adresovali výzvu ministrovi Érsekovi


  • aktualizované 11. januára, 14:05
BRATISLAVA 11. januára (WebNoviny.sk) - Desať odborových organizácií pôsobiacich pri Železniciach Slovenskej republiky (ŽSR) vstúpili v piatok 11. januára o 10:00 do štrajkovej pohotovosti. V spoločnom vyhlásení to zdôvodnili prístupom zamestnávateľa ku kolektívnemu vyjednávaniu.

Ohrozenie sociálneho zmieruZároveň upozornili na ohrozenie sociálneho zmieru skončením platnosti kolektívnej zmluvy v ŽSR na roky 2017 a 2018 k 31. decembru 2018 a vydaním jednostranného nariadenia generálneho riaditeľa spoločnosti. Tým sa podľa odborárov rozhodol autonómne a bez dohody so sociálnymi partnermi garantovať ním vybrané benefity.

"Keďže snahy odborových organizácií o hľadanie kompromisov a pozvania za rokovací stôl sú zo strany ŽSR odsúvané, vstupujú odborové organizácie dňom 11. januára 2019 od 10:00 do štrajkovej pohotovosti," oznámili odbory.

"Zamestnanci ŽSR si zaslúžia sociálne istoty, spravodlivé mzdové ohodnotenie a primerané pracovné podmienky, ktoré im v právnom štáte môže garantovať iba platná kolektívna zmluva cez fungujúci a rovnocenný sociálny dialóg," vyplýva z vyhlásenia odborových centrál pri ŽSR.

Protestné akcieOdborári zároveň vyzývajú ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka, aby sa osobne začal zaoberať vzniknutou situáciou v ŽSR. V rámci vyhlásenej štrajkovej pohotovosti budú odborové organizácie organizovať ďalšie protestné akcie a stupňovať ich intenzitu.

ŽSR a zástupcovia odborových organizácií sa ani po štyroch kolách vyjednávaní nedohodli na návrhu novej kolektívnej zmluvy ani na termíne predĺženia platnej kolektívnej zmluvy. Platnosť kolektívnej zmluvy uplynula 31. decembra 2018 a vedenie spoločnosti vtedy informovalo, že preto zabezpečí benefity pre zamestnancov tak, ako to aj vyhlásil generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč.

Navýšenie miezd sa železničiarov netýkaHlavným dôvodom nedosiahnutia dohody o novej kolektívnej zmluve sú mzdy. "Odborári žiadajú sto eur do tarifných tried a zamestnávateľ ponúka iba desať eur s odôvodnením nedostatku finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Desaťpercentné navýšenie tarifných miezd verejnej a štátnej správy sa železničiarov netýka," informovala v decembri agentúru SITA podpredsedníčka a hlavná kolektívna vyjednávačka Odborového združenia železničiarov (OZŽ) Darina Fabuľová. OZŽ je najväčšia organizácia zamestnancov na železniciach.

Odborári navrhli predĺžiť platnosť kolektívnej zmluvy do 31. marca 2019, čo však podľa Fabuľovej zamestnávateľ odmietol a navrhol predĺženie zmluvy do 30. júna. Zamestnávateľ neakceptoval ani návrh odborov predĺžiť platnosť zmluvy do 30. apríla.

Zachovanie benefitov pre zamestnancov ŽSR cez opatrenie generálneho riaditeľa aj bez platnej kolektívnej zmluvy je podľa Fabuľovej bezprecedentné rozhodnutie vzhľadom na dopad na ekonomicky oprávnené náklady firmy.

Viac k témam: minister dopravy SR, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, železničný štrajk, ŽSR Železnice Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Železniční odborári vstúpili do štrajkovej pohotovosti a adresovali výzvu ministrovi Érsekovi © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia