Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Umenie

Banksyho maľbu vydražili za viac ako 11 miliónov eur, znázorňuje šimpanzy v britskom parlamente
4.10.2019 (Webnoviny.sk) - Jednu z najznámejších malieb britského umelca Banksyho, ktorý sa preslávil najmä maľbami na verejné priestranstvá a je pokladaný za najväčšiu ikonu street artu, vydražili vo štvrtok v Londýne za 9 879 500 britských libier (v prepočte zhruba 11 110 000 eur).

Ide o maľbu Parlament v úpadku (Devolved Parliament), znázorňujúci Dolnú komoru britského parlamentu, v ktorej namiesto ľudí zasadajú a čulo komunikujú šimpanzy.

Odhadovaná suma prekročená takmer päťnásobneDielo vydražil v londýnskej aukčnej sieni Sotheby´s jeho doterajší majiteľ za 13 minút, pričom výsledná suma prekročila tú pôvodne odhadovanú takmer päťnásobne.

"Bez ohľadu na to, na ktorej strane v súčasnej debate o brexite stojíte, niet pochýb o tom, že toto dielo je práve teraz aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým," uviedla k maľbe aukčná spoločnosť Sotheby´s.

Banksy zareagoval štýlom sebe vlastnýmBanksy na informácie o výslednej sume zareagoval štýlom sebe vlastným - na Twitteri vyjadril ľútosť nad tým, že túto maľbu nevlastnil on, a zazdieľal príspevok známeho austrálskeho kritika výtvarného umenia Roberta Hughesa, ktorý napísal, že víťazná suma za Banksyho dielo je príliš vysoká, a kritizoval aj samotný systém, ako sa nakladá s výtvarným umením.

"(Výtvarné) umenie, namiesto toho, aby bolo spoločným vlastníctvom celého ľudstva - tak, ako je ním napríklad kniha -, sa stáva súkromným majetkom niekoho, kto si to môže dovoliť," uvádza Hughes v príspevku zdieľanom Banksym.

Viac k témam: dražba
Zdroj: Webnoviny.sk - Banksyho maľbu vydražili za viac ako 11 miliónov eur, znázorňuje šimpanzy v britskom parlamente © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia