Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Výberové konania Maruniakovej a Cvikovej mohli byť manipulované, ministerstvo sa obrátilo na políciu
13.1.2020 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 13. januára 18.14
V súvislosti so sudcami sa objavili nezrovnalosti aj pri výberových konaniach, ktoré mohli byť manipulované. Vyplýva to zo zistení osobitnej komisie Súdnej rady SR, ktorá preveruje medializované prípady podozrivých sudcov a sudkýň. V spomínanom výberovom konaní bola aj sudkyňa Zuzana Maruniaková a Denisa Cviková. Obe sa spomínajú v komunikácii Mariana K. cez aplikáciu Threema.

Zistili vážne pochybenia„Na dožiadanie sme získali informácie z Ministerstva spravodlivosti SR, ktoré vykonalo hĺbkovú kontrolu výberového konania na Okresnom súde Bratislava V a zistilo v ňom vážne pochybenia,“ uviedla v pondelok Berthotyová, ktorá vedie osobitnú komisiu Súdnej rady SR.

Zároveň dodala, že výberový proces mohol byť zmanipulovaný. Informácie potvrdilo pre agentúru SITA aj ministerstvo, ktoré už o zisteniach informovalo políciu.

Ďalší disciplinárny podnetMaruniaková rozhodovala v civilnom procese o jednej miliónovej zmenke televízie Markíza. V prípade dala za pravdu Marianovi K. Cviková mala podľa zverejnenej komunikácie na celý prípad dohliadať.

Berthotyová v pondelok informovala, že komisia odporučí rade podať ďalší disciplinárny podnet. Či to bude Cviková, alebo Maruniaková nekonkretizovala. Nie je vylúčená ani možnosť, že disciplinárne budú stíhané obe.

O svojich záveroch bude komisia najskôr informovať členov súdnej rady. Najbližšie riadne zasadnutie je naplánované na 28. januára tohto roka.

Kontrola na súdeTo, že šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál nariadil v uplynulom období hĺbkovú kontrolu týkajúcu sa výberového konania na Okresnom súde Bratislava V, v ktorom sa sudkyňa Maruniaková umiestnila na druhom mieste, pre agentúru SITA potvrdilo aj tlačové oddelenie ministerstva spravodlivosti.

Vykonanou kontrolou Sekcie dohľadu MS SR boli zistené viaceré formálne nedostatky v predmetnom vyhlásenom výberovom konaní, ktoré boli postúpené špeciálnej komisii Súdnej rady SR na ďalšie konanie. Zároveň uvádzame, že od 1. júla 2017 sa zaviedol nový mechanizmus výberových konaní na obsadenie voľného miesta sudcu na okresných súdoch. Zaviedlo sa tzv. hromadné výberové konanie, ktorého cieľom je vytvoriť databázu kandidátov na funkciu sudcu, z ktorých sa priebežne obsadzujú voľné miesta sudcov na okresných súdoch, proces obsadzovania sudcov v porovnaní s minulosťou tak prebieha transparentnejšie," uviedol rezort spravodlivosti v stanovisku.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, kontrola, Okresný súd Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk - Výberové konania Maruniakovej a Cvikovej mohli byť manipulované, ministerstvo sa obrátilo na políciu © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia