Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Priemerná práceneschopnosť počas apríla bola najvyššia za posledných 15 rokov
31.5.2020 (Webnoviny.sk) - Priemerná dočasná práceneschopnosť (PN) na Slovensku v apríli tohto roka počas koronakrízy dosiahla 5,74 %. Išlo o najvyššiu aprílovú mieru dočasnej PN za posledných pätnásť rokov. Oproti marcu tohto roka síce klesla o 0,41 percentuálneho bodu, medziročne to však bolo viac o 1,61 percentuálneho bodu.

Najvyššia priemerná PN v Prešovskom krajiNajnižšia aprílová priemerná dočasná PN bola v posledných pätnástich rokoch v apríli 2007, keď predstavovala 2,45 % a druhá najvyššia bola v apríli 2012 s hodnotou 4,22 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Viac o téme: KoronavírusKým v Bratislavskom kraji bolo v apríli dočasne práceneschopných 3,16 % nemocensky poistených osôb, v Prešovskom kraji priemerná dočasná PN predstavovala 7,18 %. V Prešovskom kraji je pritom spomedzi všetkých krajov najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti, minulý mesiac dosiahla 10,37 %.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusuNaopak, v Bratislavskom kraji je miera nezamestnanosti najnižšia, na konci apríla bola na úrovni 3,71 %.

Nad šesť percent aj Žilinský krajDruhú najnižšiu dočasnú PN po Bratislavskom kraji v apríli tohto roka vykázal Banskobystrický kraj, a to 4,52 %. Nasleduje Nitriansky kraj, kde priemerná dočasná PN dosiahla 5,29 % a Košický kraj s priemernou dočasnou PN 5,44 %. Naopak, druhú najvyššiu priemernú dočasnú PN za apríl po Prešovskom kraji zaevidoval Žilinský kraj, a to 6,50 %, za ním nasleduje Trenčiansky kraj s 5,82 % a Trnavský s priemernou dočasnou PN na úrovni 5,75 %.

Priemerná dočasná PN vychádza z podielu práceneschopných osôb voči celkovému počtu nemocensky poistených ľudí v danom období. Priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti vyjadruje podiel kalendárnych dní dočasnej pracovnej neschopnosti na celkovom kalendárnom fonde v sledovanom období.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, práceneschopnosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Priemerná práceneschopnosť počas apríla bola najvyššia za posledných 15 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia