Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Veda a technika

Astronómovia nasnímali hviezdu podobnú Slnku, zistili podobnosť s našou Slnečnou sústavou
23.7.2020 (Webnoviny.sk) - Astronómom sa po prvý raz podarilo nasnímať hviezdu podobnú Slnku, okolo ktorej obiehajú dve obrie planéty. Systém okolo hviezdy TYC 8998-760-1, vzdialenej zhruba 300 svetelných rokov od Slnka, zachytil ďalekohľad VLT (Very Large Telescop) Európskeho južného observatória (ESO) v Čile. Záber opísali odborníci v odbornom časopise Astrophysical Journal Letters.

Snímky systémov exoplanét sú zriedkavé a nasnímať viac ako jednu exoplanétu obiehajúcu okolo hviezdy slnečného typu sa dosiaľ vedcom nepodarilo vôbec. Takéto pozorovania môžu pritom pomôcť rozšíriť pochopenie, ako sa formovali planéty v našej Slnečnej sústave. "Toto pozorovanie je momentka zo systému, ktorý sa veľmi podobá na našu Slnečnú sústavu v skorej fáze vývoja," priblížil záber vedúci výskumu Alexander Bohn z Leidenskej univerzity v Holandsku.

Záber zachytáva obrie plynné planéty ako dvojicu jasných bodov, ktoré sa nachádzajú neďaleko hviezdy. Vedci porovnávali zábery zhotovené s časovým odstupom, aby vedeli odlíšiť exoplanéty od hviezd v pozadí. Planéty sú od svojej hviezdy vzdialené viac ako plynné obry v našej sústave - jeden z plynných gigantov obieha okolo hviezdy 160-krát a druhý 320-krát ďalej ako Zem okolo Slnka. Spomínané exoplanéty sú aj oveľa hmotnejšie ako sú Jupiter a Saturn. Bližšie teleso je 14-násobne hmotnejšie než Jupiter a vzdialenejšie šesťnásobne.

Bohn a jeho medzinárodný tím nasnímali obe planéty počas pátrania po obrovských exoplanétach okolo hviezd podobných Slnku. Spomínaná hviezda TYC 8998-760-1 sa nachádza v súhvezdí Muchy a je stará len 17 miliónov rokov. Podľa vedcov je to "veľmi mladá verzia Slnka".Viac k témam: Hviezda TYC 8998-760-1, planéta, slnko, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Astronómovia nasnímali hviezdu podobnú Slnku, zistili podobnosť s našou Slnečnou sústavou © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia