Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Informatika

Apple vo svojej aplikácii Mapy znázorňuje Kosovo ako súčasť Srbska, ministerka žiada nápravu
27.7.2020 (Webnoviny.sk) - Kosovská ministerka zahraničných vecí požiadala spoločnosť Apple, aby správne vyznačila hranice krajiny vo svojej službe Mapy.

Meliza Haradinaj na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v nedeľu napísala, že generálnemu riaditeľovi spoločnosti Timovi Cookovi poslala list, v ktorom ho žiada, "aby okamžite vykonal kroky a v službe Mapy správne vyznačili medzinárodne uznanú hranicu Kosova".

Krajinu v aplikácii znázorňujú ako súčasť Srbska, čo je podľa političky v "priamom rozpore s politickou a právnou realitou". Kosovo v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Srbska, ktorú uznalo približne sto krajín, Srbsko však nie.

"Pre našich občanov, ktorí počas boja o našu nezávislosť utrpeli obrovské straty, je to veľká rana. Vnímame to tiež ako urážku nášho štátu," vyjadrila sa ministerka a dodala, že iné digitálne služby, ako napríklad LinkedIn, Twitter, Facebook či Spotify vnímajú Kosovo ako suverénny štát.

Firma Apple sa ku kauze zatiaľ nevyjadrila.

Viac k témam: štátne hranice
Zdroj: Webnoviny.sk - Apple vo svojej aplikácii Mapy znázorňuje Kosovo ako súčasť Srbska, ministerka žiada nápravu © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia