Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Veda a technika

Slovenskí vedci zaviedli diagnostiku parazitárnych ochorení, ide o jedinečný projekt
21.8.2020 (Webnoviny.sk) - Vedcom Slovenskej akadémie vied (SAV) sa podarilo zaviesť diagnostiku ochorení, ktoré sa doteraz na Slovensku v tele človeka nedali identifikovať. Konkrétne ide o parazitárne ochorenia. Informuje o tom SAV na svojom webe.

Ľahšia diagnostika parazitárnych ochorení bude možná vďaka projektu Parazitologického ústavu SAV.

Identifikáciu ochorení, ktoré spôsobujú cudzopasné červy v tele človeka, robia odborníci SAV v rámci Laboratória diagnostiky a epidemiológie parazitárnych ochorení. Toto pracovisko je zároveň jediným na Slovensku a pravdepodobne aj v Česku, ktoré je schopné tieto testy vykonávať.

Nedostatočná úroveňPodľa SAV diagnostika parazitárnych ochorení ľudí na Slovensku ešte stále nie je na dostatočnej úrovni, a práve toto je jeden z projektov, ktoré by to mali zmeniť.

Za najdôležitejšie výstupy považujeme zavedenie a štandardizáciu molekulárnej diagnostiky alveolárnej a cystickej echinokokózy, závažných ochorení vyvolávaných Pásomnicou líščou a Pásomničkou pečeňovou, ako aj diagnostiky tzv. črevných pásomníc ľudí, konkrétne Pásomnice dlhej a Pásomnice obyčajnej,“ uviedla Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV.

Originálny prístupMolekulárna diagnostika zavedená na tomto ústave je podľa Antolovej originálnym prístupom, ktorý umožní identifikáciu pôvodcu infekcie nielen zo stolice, ale pri podozrení na orgánovú formu ochorenia aj z biologického materiálu získaného pri chirurgickom zákroku.

Zároveň bude veľmi cenným zdrojom informácií aj pre epidemiológov, pretože umožní identifikovať, ktorý druh pásomnice na Slovensku dominuje,“ uzavrela Antolová.

Viac k témam: diagnostika, liečba, vedecký výskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí vedci zaviedli diagnostiku parazitárnych ochorení, ide o jedinečný projekt © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia