Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Divadlo

Stav financovania SND sa niekoľko rokov nerieši, podľa Kováča budú musieť niekoľko inscenácii zrušiť
20.9.2020 (Webnoviny.sk) - Neriešenie stavu financovania Slovenského národného divadla (SND) a pokračovanie v súčasných nedostatočne nastavených vnútorných pravidlách fungovania SND sa v najbližšej budúcnosti odrazí v limitovanom počte premiér.

Zároveň to spôsobí aj personálny rozpad viacerých kolektívnych umeleckých telies, prevádzkových úsekov (technický, umelecko-technický v Umelecko-dekoračných dielňach SND a čiastočne administratíva) a prvotnú platobnú neschopnosť so všetkými negatívnymi dôsledkami. Pre agentúru SITA to uviedol generálny riaditeľ SND Peter Kováč.

Niekoľko inscenácií budú musieť zrušiťAko ďalej priblížil, nízko nastavené financovanie obstarávania nových technológií a zariadení spôsobí výpadky v hracom pláne divadla. Niekoľko inscenácií najmä z historickej budovy bude musieť SND zrušiť.

Viaceré zariadenia (nielen) javiskovej techniky sú morálne aj fyzicky zastarané a hrozia kolapsom pri každom predstavení. Podľa generálneho riaditeľa je tento stav výsledkom zanedbateľných investícií do majetku štátu v uplynulých rokoch.

Chýba aj lepšia komunikácia s ministerstvomSND preto riešenie vidí predovšetkým v ujasnených hodnotových kritériách – aké národné divadlo chce štát v budúcnosti mať a v nastavení financovania divadla v jasnej súvislosti s víziou modernej reprezentatívnej umeleckej inštitúcie.

Kováč tiež uviedol, že významný podiel na súčasnom stave mala znížená schopnosť vnímania procesov v divadle v ich ekonomických súvislostiach najmä v rokoch 2012 – 2018. S tým je podľa neho spojená aj absencia priebežných analýz stavu a potrieb divadla a následne nedostatočná komunikácia so zriaďovateľom, teda Ministerstvom kultúry SR.

Problémy v SND sa neriešili viac ako desať rokovUvedené skutočnosti mali za následok chýbajúce nastavenie vnútorných procesov v divadle a dodržiavanie pravidiel spojených s efektívnym a hospodárnym čerpaním zdrojov.

Kováč vysvetlil, že negatívny výsledok hospodárenia sa v minulosti „riešil“ vyčerpaním rezervného fondu, zmenou v postupoch účtovania pri obstarávaní dlhodobého nehmotného majetku, pozastavením výdavkov na opravy a údržbu či pozastavením obnovy technologických zariadení.

Kováč na záver skonštatoval, že pri dlhodobo neriešených problémoch platí základná premisa – zväčšia sa a ich náprava sa stane finančne náročnou. V tejto situácii sa nachádza SND dnes, kedy čelí súbehu niekoľkých, v uplynulých približne 10 rokov neriešených problémových oblastí.

Viac k témam: finančné problémy
Zdroj: Webnoviny.sk - Stav financovania SND sa niekoľko rokov nerieši, podľa Kováča budú musieť niekoľko inscenácii zrušiť © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia