Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Irán začal stavať jadrové zariadenie v Natanze, ktoré v lete zachvátil požiar
28.10.2020 (Webnoviny.sk) - Irán začal stavať jadrové zariadenie v Natanze, ktoré v júli po kybernetickej sabotáži zachvátil požiar a napáchal rozsiahle škody. Potvrdila to Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) aj satelitné snímky.

Tie ukázali, že Irán vybudoval novú prístupovú cestu vedúcu k horám, kde pravdepodobne umiestni tunel, a momentálne zrejme realizuje výkopové práce.

Zničené boli aj prístrojeV Natanze, 260 kilometrov južne od Teheránu, je hlavné iránske zariadenie na obohacovanie uránu.

Spomenutý júlový požiar poškodil novú dielňu určenú na montáž centrifúg, ktoré sú potrebné na výrobu obohateného uránu využiteľného pri výrobe paliva v reaktore aj materiálu pre jadrové zbrane. Poničil taktiež kontrolné a meracie prístroje.

Inšpektori o stavbe vediaRafael Grossi, generálny riaditeľ MAAE uviedol, že jej inšpektori o stavbe vedia. Povedal, že Irán predtým informoval inšpektorov MAAE, ktorí majú naďalej prístup k iránskym lokalitám.

"Začali s prácami, ale ešte to nie je dokončené. Je to dlhý proces," uviedol Grossi.

Viac k témam: jadrové zariadenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Irán začal stavať jadrové zariadenie v Natanze, ktoré v lete zachvátil požiar © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia