Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Bývalý rakúsky minister financií ide za mreže, kšeftoval s tisíckami verejných bytov
5.12.2020 (Webnoviny.sk) - Bývalý rakúsky minister financií Karl-Heinz Grasser ide na osem rokov za mreže. V piatok ho uznali vinným zo sprenevery, úplatkárstva a falšovania dôkazov v súvislosti s predajom tisícok bytov vo verejnom vlastníctve.

Provízie za viac ako deväť miliónov eurPodľa viedenského súdu bol súčasťou schémy s províziami vo výške viac ako deväť miliónov eur. Odsúdený však odmieta vinu a plánuje sa odvolať. Grasser sa v roku 2000 stal historicky najmlasším ministrom financií v krajine.

Prípad zahŕňal celkovo 14 obžalovaných, ktorých obvinili z prania špinavých peňazí, podvodu či falšovania dôkazov.

Cenu bytov odhadli na dvojnásobokSúd potvrdil, že Grasser a sprostredkovateľ ponúkli v schéme privatizácie 60-tisíc bytov informácie, ktoré kupcovi umožnili prísť s mierne vyššou víťaznou ponukou. Konzorcium kúpilo byty za 961 miliónov eur a o tri roky neskôr ich cenu odhadli na dvojnásobok.

Tresty dostali aj bývalý generálny tajomník Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Walter Meischberger a lobista Peter Hochegger, ktorí získali jedno percento z kúpnej sumy, teda 9,6 milióna eur. Tú potom rozdelili na tri bankové účty.

Viac k témam: korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý rakúsky minister financií ide za mreže, kšeftoval s tisíckami verejných bytov © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia