Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Veda a technika

Nobelovu cenu za chémiu získali Benjamin List a David W. C. MacMillan, prispeli k ekologickejšej chémii
6.10.2021 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 6. októbra, 12:53
Tohtoročnú Nobelovu cenu za chémiu získali Nemec Benjamin List a škótsky vedec pôsobiaci v USA David W. C. MacMillan za „vývoj asymetrickej organokatalýzy“. V Štokholme to v stredu 6. októbra oznámil generálny tajomník Kráľovskej švédskej akadémie vied Göran K. Hansson.

Ekologickejšia chémiaList a MacMillan v roku 2000 nezávisle od seba vyvinuli nový spôsob katalýzy - asymetrickú organokatalýzu. Tento presný nástroj na tvorbu molekúl má obrovský vplyv na farmaceutický výskum a vďaka nej je chémia ekologickejšia.

Organické katalyzátory majú stabilný rámec atómov uhlíka, ku ktorému sa môžu pripojiť aktívnejšie chemické skupiny. Často obsahujú bežné prvky ako kyslík, dusík, síru alebo fosfor, čo znamená, že tieto katalyzátory sú ekologické a lacné na výrobu.

Najväčší úžitok pre ľudstvo„Benjamin List a David MacMillan zostávajú lídrami v tejto oblasti a ukázali, že organické katalyzátory je možné použiť na poháňanie množstva chemických reakcií. Pomocou týchto reakcií môžu vedci teraz efektívnejšie skonštruovať čokoľvek od nových farmaceutík po molekuly, ktoré môžu zachytávať svetlo v solárnych článkoch. Organokatalyzátory tak prinášajú ľudstvu najväčší úžitok,“ uvádza sa vo vyhlásení Kráľovskej švédskej akadémie na webstránke www.nobelprize.org.

Vedci dostanú spolu s prestížnym ocenením aj zlaté medaily a rozdelia si finančnú odmenu 10 miliónov švédskych korún.

Viac k témam: Nobelova cena za chémiu
Zdroj: Webnoviny.sk - Nobelovu cenu za chémiu získali Benjamin List a David W. C. MacMillan, prispeli k ekologickejšej chémii © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia