Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Prezidentka Čaputová dostala Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej
7.12.2022 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová dostala Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej. Ocenenie jej bolo udelené za neúnavnú snahu o ochranu a presadzovanie demokracie.

Ocenený aj prezident ZelenskyjSpolu so slovenskou hlavou štátu sú laureátkami aj moldavská prezidentka Maia Sandu a litovská premiérka Ingrida Simonyte.

Cenu získal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ocenený bol za odvahu ukrajinského ľudu, ktorý pod jeho vedením bráni demokraciu.

Cenu udeľuje Americký Národný demokratický inštitút. Na galavečere sa prezidentka Čaputová osobne nezúčastnila. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Demokracia sa dostáva pod tlakČaputová je presvedčená, že je potrebné odstraňovať nedostatky demokracie, ktorých sme si vedomí, no nie samotnú demokraciu.

„Tlak, pod ktorý sa demokracia dostáva na Slovensku, v Európe aj v USA, ma znepokojuje. Demokracia trpí, keď ju neobraňujeme. O čo viac sa o ňu staráme, o to je silnejšia. Ukazuje sa preto, že misia Madeleine Albrightovej sa ešte ani zďaleka neskončila, a tak vnímam aj toto ocenenie. Najlepší spôsob, ako si Madeleine Albrightovú zapamätať, je zachovať jej odkaz a dokončiť spoločne to, čo začala," uviedla vo svojom ďakovnom videopríhovore.

Prezident Národného demokratického inštitútu Derek Mitchell nepovažuje za náhodné, že tri európske líderky, ktoré aj v časoch výziev stoja za demokraciou, sú medzi prvými laureátkami ceny pomenovanej po bývalej americkej ministerke zahraničných vecí.

Viac k témam: Cena za demokraciu Madeleine Albrightovej, Prezidentka SR, Ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová dostala Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia