Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Pri ochrane hraníc pomôžu vojaci aj mobilná aplikácia, ktorá dokáže lustrovať osoby, doklady i zbrane
7.12.2022 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 7. decembra 2022, 14:23
Policajtom budú v boji s nelegálnou migráciou pomáhať v období od 16. decembra do 31. marca budúceho roku príslušníci Ozbrojených síl SR. Ako vyplýva z návrhu, ktorý v stredu odobrila vláda, nasadiť bude možné do 100 vojakov denne.

„Na základe požiadavky Policajného zboru a aktuálnych personálnych a materiálnotechnických možností Ozbrojených síl SR budú vyčlenení profesionálni vojaci nasadzovaní do spoločných hliadok spoločne s príslušníkmi Policajného zboru," uvádza sa v materiáli.

Vojaci budú podľa dokumentu nasadzovaní najmä na bývalých hraničných priechodoch na vnútornej hranici Slovenskej republiky s Maďarskom a Českou republikou s cieľom vykonávania policajných kontrol v boji proti nelegálnej sekundárnej migrácii cez územie SR.

Ochrana slovensko-ukrajinskej hraniceVojaci budú pomáhať policajnému zboru aj pri strážení slovenskej hranice s Ukrajinou, a to v období do konca decembra 2023. Z návrhu, ktorý odobrila vláda, vyplýva, že na tento účel bude vyčlenených do 500 vojakov.

Vojakov podľa dokumentu nasadia na hraničných priechodoch a tzv. zelenej hranici s Ukrajinou. Takisto vypomôžu polícii využitím vlastnej leteckej techniky, konkrétne jedného vrtuľníka s posádkou.

„Ozbrojené sily SR budú vykonávať vlastné plánované lety v nepravidelných cykloch v denných a nočných hodinách na základe analýzy rizík vykonanej Policajným zborom, vykonávať lety podľa požiadavky Policajného zboru v dobe očakávaného nedovoleného prekročenia vonkajšej hranice SR vzdušným dopravným prostriedkom," uvádza materiál s tým, že okrem hrozieb súvisiacich s vojnovým konfliktom na Ukrajine a s tým súvisiacim hromadným prílevom cudzincov na územie SR sú permanentnou hrozbou aj časté narušenia vzdušného priestoru Slovenska.

Pomôže aj nová aplikáciaK účinnejšej ochrane vonkajších hraníc schengenského priestoru vrátane tých na slovenských letiskách a pozemnej hranici s Ukrajinou by mala prispieť aj nová mobilná aplikácia. Vyplýva to z Národnej stratégie európskeho integrovaného riadenia hraníc na roky 2023 až 2026, ktorú v stredu tiež odsúhlasila vláda.

Táto nová aplikácia má umožniť lustráciu viacerých objektov (osoby, dopravné prostriedky, doklady, veci, zbrane) v pátracích aj evidenčných systémoch vrátane zobrazenia detailu vyhľadaného objektu. Pôjde o aplikáciu, ktorá umožní využívanie mobilných zariadení všetkými službami Policajného zboru," vysvetlilo v dokumente ministerstvo vnútra.

Balík inteligentných hranícKrízové situácie, ktoré Úrad hraničnej a cudzineckej polície v ostatnom období riešil v súvislosti s celosvetovou pandémiou i vojnovým konfliktom na Ukrajine, podľa rezortu nasvedčujú, že bez efektívneho využívania moderných technológií nie je možné tieto nové výzvy efektívne zvládnuť.

Jednou z najväčších výziev v nasledovnom období je implementácia opatrení z tzv. „balíka inteligentných hraníc“," zdôraznilo ministerstvo.

Pokiaľ ide o hranicu s Ukrajinou, v súčasnosti sú viac ako jej dve tretiny podľa materiálu zabezpečené kamerovým reťazcom, ktorý dokáže efektívne zaznamenávať a vyhodnocovať jej neoprávnené prekročenie.

Technika šetrí personálAutomatizácia a rozsiahle nasadenie technických prostriedkov na zabezpečovanie hraničného dozoru významným spôsobom šetrí potrebu nasadenia personálu na stráženie tzv. zelenej hranice," uviedol rezort vnútra.

Výzvou do budúcnosti je v tejto súvislosti podľa ministerstva na jednej strane naďalej pokračovať v rozširovaní nasadenia tohto druhu technického prostriedku. Na druhej strane je však potrebné zabezpečovať údržbu a obnovu tohto systému, ktorého niektoré komponenty boli dodané ešte v roku 2007.

Obnova technických prostriedkov používaných pri hraničnom dozore by sa mala takisto týkať aj ostatných druhov technických a dopravných prostriedkov," dodalo ministerstvo vnútra.

Viac k témam: Hranica s Ukrajinou, krízová situácia, migračná kríza, Migračná politika, Mobilná aplikácia, Pandémia, rusko-ukrajinský konflikt, Schengen
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri ochrane hraníc pomôžu vojaci aj mobilná aplikácia, ktorá dokáže lustrovať osoby, doklady i zbrane © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia