Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Globálna ekonomika sa dostane nebezpečne blízko k recesii, horšie boli za tri desaťročia len dve krízy
10.1.2023 (Webnoviny.sk) - Globálna ekonomika sa v toto roku dostane „nebezpečne blízko" k recesii. Upozornila na to v utorok Svetová banka. Dôvodom bude spomalenie všetkých hlavných svetových ekonomík, a to USA, Európy a Číny.

Banka vo výročnej správe uviedla, že prognózu rastu globálneho hospodárstva v tomto roku zredukovala o takmer polovicu na 1,7 percenta. Jej predošlá predikcia rátala s rastom globálnej ekonomiky o 3 percentá. Ak sa terajšia prognóza Svetovej banky potvrdí, globálny rast bude tretí najslabší za tri desaťročia. Horšie boli len recesie v dôsledku finančnej krízy z roku 2008 a pandémie z roku 2020.

USA sa podľa banky v tomto roku pravdepodobne recesii vyhnú. Banka však predpokladá, že americká ekonomika sa zväčší len o 0,5 percenta. Hospodárstvo Európskej únie podľa nej bude stagnovať a čínska ekonomika posilní len o 4,3 percenta. Čínsky rast sa tak v porovnaní s rokom 2021 zmenší na polovicu.

Viac k témam: Inflácia, Recesia, svetová banka
Zdroj: Webnoviny.sk - Globálna ekonomika sa dostane nebezpečne blízko k recesii, horšie boli za tri desaťročia len dve krízy © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia