Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Nitra plánuje úplný zákaz pyrotechniky s jednou výnimkou, teraz je povolená iba počas štyroch hodín v roku
21.1.2023 (Webnoviny.sk) - Mesto Nitra pripravuje celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a FR na svojom území. Vyplýva to zo zverejneného návrhu zmeny všeobecne záväzného nariadenia, ktorý môžu obyvatelia pripomienkovať.

Reakcia na požiarVýnimku budú po novom mať len profesionálne ohňostroje, ktoré podliehajú súhlasu obce. Radnica návrhom reaguje na novoročný požiar, ktorý spôsobila odpálená pyrotechnika. Aktuálne je podľa hovorcu Nitry Tomáša Holúbka používanie pyrotechniky v meste povolené počas štyroch hodín na prelome rokov.

„Zámerom predloženého návrhu je predchádzať podobným situáciám, ako bol požiar na prelome rokov v objekte Polygon a mnohým ďalším poškodeniam v obytných zónach a na verejných priestranstvách v dôsledku používania zábavnej pyrotechniky,“ píše sa v návrhu všeobecne záväzného nariadenia, ktoré predloží primátor Marek Hattas na rokovanie mestského zastupiteľstva.

Dopad zábavnej pyrotechnikyText pripomína, že pre hlučnú zábavnú pyrotechniku trpia seniori, malé deti, obyvatelia s poruchou autistického spektra, zvieratá, znečistené je ovzdušie aj pôda, škody po silvestrovskej noci sú aj na majetku obyvateľov a mesta. Mestské zastupiteľstvo v Nitre by o zmene nariadenia malo rokovať začiatkom februára.

Mesto už v roku 2019 spustilo kampaň, aby obyvatelia namiesto pyrotechniky použili na uvítanie nového roka prskavky. Spolu s ochranármi prírody vtedy samospráva vysvetľovala, aké nevhodné je odpaľovať pyrotechniku.

Viac k témam: Zábavná pyrotechnika, zákaz zábavnej pyrotechniky
Zdroj: Webnoviny.sk - Nitra plánuje úplný zákaz pyrotechniky s jednou výnimkou, teraz je povolená iba počas štyroch hodín v roku © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia