Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Milan Lach bol pápežom Františkom vymenovaný za nového pomocného biskupa Bratislavskej eparchie
23.1.2023 (Webnoviny.sk) - Pápež František vymenoval nového pomocného biskupa Bratislavskej eparchie. Stal sa ním vladyka Milan Lach, doterajší sídelný biskup Eparchie Parma pre Ruténov v Spojených štátoch amerických, ktorému bolo pridelené titulárne sídlo Ostracine.

Ako uviedol hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič, informovala o tom Apoštolská nunciatúra na Slovensku.

Život LachaMilan Lach sa narodil 18. novembra 1973 v Kežmarku, kde vyštudoval gymnázium. Vysokoškolské štúdia absolvoval na Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty UPJŠ v Prešove a na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave, kde teologické štúdium v roku 2001 ukončil.

Z rúk terajšieho košického eparchiálneho biskupa vladyku Milana Chautura prijal 11. novembra 2000 diakonskú a 1. júla 2001 kňazskú vysviacku v Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach.

Pracoval ako vedecký pracovník, neskôr vedúci a aj ako riaditeľ Centra spirituality Východ – Západ v Košiciach. V roku 2004 začal vyššie štúdiá na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme, kde dosiahol v roku 2006 licenciát z východných cirkevných vied a v roku 2009 získal doktorát v tom istom odbore.

Vymenovanie biskupaOd 1. decembra 2011, do vymenovania za biskupa, pôsobil ako prodekan pre zahraničné vzťahy a rozvoj na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave, kde vyučoval kresťanskú spiritualitu.

Svätý Otec František vymenoval 19. apríla 2013 otca Milana Lacha za pomocného biskupa pre Prešovskú archieparchiu a titulárneho biskupa ostrazinského. Biskupskú vysviacku prijal z rúk vtedajšieho prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka 1. júna 2013 v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine.

Zároveň sa stal protosynkelom Prešovskej archieparchie. V septembri 2016 bol Kongregáciou pre východné cirkvi vymenovaný za vizitátora – delegáta pápežských kolégií a rehoľných študentátov v meste Rím.

Bol tiež výpomocným špirituálom Pápežského kolégia Russicum a pôsobil ako duchovný asistent Federácie skautov Európy v Ríme. Autorsky spolupracoval s Vatikánskym rozhlasom.

Spojené štáty americkéSvätý Otec František vymenoval vladyku Milana Lacha 24. júna 2017 za apoštolského administrátora gréckokatolíckej eparchie Parma v Spojených štátoch amerických, ktorá patrí do Pittsburghskej metropolitnej cirkvi sui iuris v USA.

Dňa 1. júna 2018 ho pápež menoval za biskupa Ruténskej (gréckokatolíckej) eparchie Parma v USA. Od 23. januára 2023 sa po vymenovaní pápežom stal novým pomocným biskupom Bratislavskej eparchie.

Viac k témam: Cirkev
Zdroj: Webnoviny.sk - Milan Lach bol pápežom Františkom vymenovaný za nového pomocného biskupa Bratislavskej eparchie © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia