Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Obvineného Kaliňáka a Brhela predvolali vypovedať na NAKA (video)
3.2.2023 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 3. februára 2023, 15:55
Exministra vnútra Roberta Kaliňák a podnikateľa Jozefa Brhel, ktorí sú obvinení, že „dorovnávali" plat bývalému šéfovi Finančnej správy SR Františkovi Imreczemu predvolali v piatok vypovedať na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Ako pre médiá povedal obhajca Jozefa Brhela Michal Mandzák, obvinenie považujú za nezmyslené.

Na dorovnávanie platu nebol odkázanýPodľa Mandzáka Imrecze o údajnom dorovnávaní platu vypovedal ešte v júni 2021. „Keby to bol trestný čin, už vtedy mali orgány činné v trestnom konaní vzniesť obvinenie," skonštatoval advokát.

Zároveň podľa Mandzáka Imrecze nebol odkázaný na dorovnávanie platu. „Pretože pôsobil v rámci zločineckej skupiny „daniari", ktorá ukradla 18 miliónov eur na vratkách DPH," vyhlásil Mandzák.

Podľa obhajcu ide o čistý nezmyselPodľa obvinenia poskytol Jozef Brhel Imreczemu 200-tisíc eur ročne za zoznamy daňových kontrol. Podľa Mandzáka však ide o čistý nezmysel. „Načo je môjmu klientovi zoznam daňových kontrol za celé Slovensko?" opýtal sa obhajca.

Zároveň je podľa neho nezmysel aj to, že by Jozef Brhel na finančnú správu dosadzoval svojich ľudí. „V uznesení to nie je. Tam nemáte ani jedno meno," dodal Mandzák.

Musia vyvrátiť niečo, čo sa vraj nestaloPodľa obhajcu Roberta Kaliňáka Davida Lindtnera sa jeho klientovi kladie za vinu skutočnosť, ktorá sa nestala. „Čiže mi máme veľmi ťažkú pozíciu vyvracať niečo, čo sa nestalo," povedal advokát. Zároveň uviedol, že obvinený v piatok na polícii nevypovedal a urobí tak až po preštudovaní spisu.

„Je to rovnako povrchné, nezákonné, arbitrárne uznesenie, s akým sme sa stretli v kauze Súmrak, " skonštatoval Lindtner. Dodal, že obvinený si ponechal zákonnú lehotu na podanie sťažnosti.

Obvinený Róbert Kaliňák na tlačovej konferencii kritizoval, že pred plánovanou výpoveďou nedostal k dispozícii spis.

„Lebo z toho uznesenia nie je jasné, čo som mal porušiť, lebo to tam nie je napísané. Mal som uplácať podriadeného, ale nepíšu, že začo, prečo, ako nič," povedal. Doplnil, že je to jedným zo znakov politického procesu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Obvinenie z podplácaniaVyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol v stredu 1. februára obvinenie Robertovi Kaliňákovi a Jozefovi Brhelovi st. pre zločin podplácania. Podľa polície mali obvinené osoby poskytnúť úplatok osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy SR v súvislosti s výkonom tejto funkcie.

Podľa uznesenia o vznesení obvinenia po tom, čo bol Imrecze na odporúčanie Roberta Kaliňáka v roku 2012 vymenovaný do funkcie prezidenta Finančnej správy SR, mu exminister odporučil, aby išiel za podnikateľom Jozefom Brhelom urobiť „dohodu o kompenzácii mzdy“.

Robert Kaliňák podľa uznesenia konkrétne uviedol, „dohodni si kompenzáciu mzdy na úrovni 200-tisúc eur ročne, aby si bol v pohode". Po uzavretí dohody Imrecze podľa uznesenia obdržal spomenutú sumu v rokoch 2014 až 2018 vždy za predchádzajúci rok. Po tom, čo Imrecze v septembri 2018 rezignoval na svoju funkciu, obdržal ešte koncom roka sumu 100-tisíc eur. Celková suma tak predstavovala 1,1 milióna eur.

Ako protislužbu pre Jozefa Brhela Imrecze podľa uznesenia odovzdával informácie o subjektoch, u ktorých mala byť vykonávaná daňová kontrola na dani z príjmu právnických osôb.

„Taktiež mal obvinený Jozef B. požiadavky aj na obsadzovanie pozícii v rámci Finančnej správy SR konkrétnymi osobami, ktoré odporučil, pričom týmto požiadavkám František I. vyhovel a zabezpečil prijatie takýchto odporúčaných osôb na pozície v rámci FS SR," uvádza sa v uznesení.

Viac k témam: kauza Daniari, kauza Súmrak, Obvinenie, Podplácanie, Vratky DPH
Zdroj: Webnoviny.sk - Obvineného Kaliňáka a Brhela predvolali vypovedať na NAKA (video) © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia