Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Eurokomisia navrhla makrofinančnú pomoc v desiatkach miliónov eur pre Severné Macedónsko, od začiatku vojny sa vonkajšia rovnováha zhoršila
6.2.2023 (Webnoviny.sk) - Európska komisia navrhla poskytnúť Severnému Macedónsku makrofinančnú pomoc do výšky 100 miliónov eur. Ako referuje oficiálny web výkonného orgánu Európskej únie, uvedená pomoc by prispela k pokrytiu finančných potrieb Severného Macedónska v rokoch 2023 a 2024 a podporila by tak fiškálnu udržateľnosť, ako aj štrukturálne reformy.

„S týmto návrhom stojí Komisia pri Severnom Macedónsku v náročných časoch, keďže po vypuknutí ruskej agresívnej vojny proti Ukrajine sa vonkajšia rovnováha krajiny rýchlo zhoršila z dôvodu jej vysokej závislosti od dovozu palív a elektriny. Severné Macedónsko tiež čelí veľkej potrebe splatenia zahraničného dlhu v roku 2023 v kontexte náročných podmienok financovania,“ uviedla Komisia.

Návrh teraz musí schváliť Európsky parlament a Rada EÚ. Po prijatí návrh nadobudne platnosť a EÚ bude môcť poskytnúť finančné prostriedky za predpokladu, že budú splnené podmienky stanovené v memorande o porozumení medzi Severným Macedónskom a EÚ.

Viac k témam: makrofinančná pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk - Eurokomisia navrhla makrofinančnú pomoc v desiatkach miliónov eur pre Severné Macedónsko, od začiatku vojny sa vonkajšia rovnováha zhoršila © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia