Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Zelenskyj podpísal bezpečnostnú dohodu s Holandskom, tribunál pre ruské vojnové zločiny bude podľa nej v Haagu
1.3.2024 (SITA.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a holandský premiér Mark Rutte podpísali v piatok dohodu o bezpečnostných záväzkoch voči Ukrajine.

Vojenská pomoc za dve miliardyAko referuje web news.sky.com, Zelenskyj a Rutte podpísali dohodu v druhom najväčšom ukrajinskom meste Charkov na severovýchode Ukrajiny. Na základe podpísanej dohody Ukrajina dostane od Holandska v tomto roku a v nasledujúcich desiatich rokoch vojenskú pomoc za dve miliardy eur.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine„Som vďačný premiérovi Ruttemu za túto dohodu, ktorá posilní ochranu Ukrajiny vrátane mesta Charkiv, kde sme sa dnes stretli,“ povedal Zelenskyj.

Tribunál pre ruské vojnové zločinyKancelária ukrajinského prezidenta označila dohodu s Holandskom za „najsilnejšiu“ zo všetkých doteraz podpísaných bilaterálnych dohôd vďaka klauzule o zodpovednosti Ruska za vojnu proti Ukrajine. Spomína sa v nej aj špeciálny tribunál pre ruské vojnové zločiny v Haagu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine vo februári 2024 (fotografie)

Kyjev už podpísal bilaterálne bezpečnostné dohody so siedmimi krajinami - okrem Holandska tiež so Spojeným kráľovstvom, Francúzskom, Nemeckom, Dánskom, Talianskom a Kanadou.

Viac k témam: bezpečnostná dohoda, Holandský premiér, ruské vojnové zločiny, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk - Zelenskyj podpísal bezpečnostnú dohodu s Holandskom, tribunál pre ruské vojnové zločiny bude podľa nej v Haagu © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia