Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Správy - Svet

Erdoganove právomoci vyvolali potýčky v tureckom parlamente


Potýčky vyvolali rozpravy o kontroverznom súbore zmien v ústave, ktorý značne rozširuje právomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

ANKARA 11. januára (WebNoviny.sk) - K potýčkam došlo v stredu v tureckom parlamente medzi poslancami vládnucej strany a opozície počas rozpravy o kontroverznom súbore zmien v ústave, ktorý značne rozširuje právomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Poslanci do seba počas hlasovania strkali a vzájomne sa udierali.

Turecká opozícia obviňuje vládnucu Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP) z porušenia ústavných pravidiel, podľa ktorých by malo byť hlasovanie tajné. Niekoľko poslancov AKP ukázalo, ako hlasujú, čo viedlo k obvineniam, že na nich strana vyvíja nátlak, aby hlasovali za navrhnuté zmeny a obmedzuje ich spôsobilosť hlasovať nezávisle.

Erdogan už dlho presadzuje novelu ústavy s odôvodnením, že Turecko bude silnejšie, ak bude mať silné vedenie krajiny. Jeho kritici sa obávajú, že zmeny dajú prezidentovi priveľké právomoci a bude iba málo možností, ako ho kontrolovať.

Poslanci tureckého parlamentu schválili v noci na stredu v prvom čítaní dva z článkov ústavy, ktoré majú v krajine zaviesť prezidentský systém. V oboch prípadoch hlasovalo kladne viac ako požadovaných najmenej 330 z 550 poslancov. Vládnucu AKP tak podporilo aj niekoľko opozičných zákonodarcov, keďže v parlamente má iba 316 kresiel.

Oba články musia prejsť ešte jedným hlasovaním, v ktorom je rovnaká podmienka získania najmenej 330 hlasov. Ústava sa potom bude na záver parlamentnej schôdze schvaľovať ako celok.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Hlohovec.info - najlepšie ponuky v meste
Hlohovec
Hlohovec

E-commerce stems out as one in all the basic pillars of a corporation entity. It’s got a bearing over a firm’s sus...
Čítať viac »
Hlohovec

E-commerce stems out as undoubtedly one of the basic pillars of the business enterprise entity. It’s got a bearing...
Čítať viac »
Hlohovec
Creating an essay about climate change
Creating an essay about climate change This subject matter is especially well liked. It’s hard to find a student w...
Čítať viac »
Pridať ponuku na Hlohovec.info »

Diskusia