Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Viete, čo je to spam, ako vzniká, ako sa šíri a aký je jeho účel? Tu sú všetky odpovede
Určite ste už počuli slovíčko spam. Viete, čo to vlastne je a ako sa šíri? Určite by vám wikipédia niečo o tom prezradila, my tu máme však pre vás stručný a jasný prehľad.

Čo je to spam?Spam je vlastne hromadne rozosielaná nevyžiadaná správa, ktorá má často komerčný obsah. Najčastejšie sa šíri cez e-maily, ale aj cez SMS a MMS správy v mobiloch, na četoch alebo v online diskusiách. Okrem toho, že tieto spamy sú otravné, môžu znamenať pre nás aj riziko. Veľmi ľahko totiž dokážu zneužiť naše osobné údaje, narušiť naše súkromie, či sa nebodaj postarajú o stratu našich financií.

Kedy je mail skutočne SPAM?

  • Pred prvým e-mailom nám nepríde žiadny mail so žiadosťou o súhlas na doručovanie komerčných ponúk


  • Nepríde nám ani e-mail, v ktorom by bolo potvrdené, že sme sa zaregistrovali a je nutná "aktivácia" ako súhlas ďalšieho doručovania správ


  • Doručený e-mail neumožňuje odhlásenie sa z odberu, prípadne je nefunkčný


  • Nie je možné sa z newslettru odhlásiť ani cestou kontaktovania kompetentných osôb


  • Neexistuje e-mailová adresa, z ktorej bol e-mail odoslaný, prípadne naň nik nereaguje
Spameri si našu emailovú adresu vedia získať náhodným vygenerovaním, vyhľadaním na stránkach, kde ju máme zverejnenú, z hromadne preposielaných e-mailov alebo e-mailových diskusných skupín. Aj my ľudia často zadávame na internete svoju e-mailovú adresu pri objednávaní služieb cez internet alebo pri prihlasovaní sa na rôzne stránky. Často tým zároveň dávame súhlas na posielanie reklamných správ.

Ako sa chrániť pred spamom?1.Obozretnosť

Dajte si pozor na svoje osobné údaje. A to tak, že najprv dobre zvážte, kde zverejňujete svoju e-mailovú adresu, či telefónne číslo. Je dobré, ak si vytvoríte dve e-mailové schránky. Jednu pre pracovné účely a rodinu a druhú, ktorú budete zadávať pri prihlasovaní sa na rôzne internetové stránky. Ak vám bude chodiť veľa spamových správ, jednoducho adresu prestaňte používať a vytvorte si novú.

2. Antivírus

Ďalším spôsobom je používať antivírusový softvér a pravidelne ho aktualizovať. Ten zachytí spamy, ktoré by mohli obsahovať škodlivý softvér.

3. Prílohy

Neotvárajte neznáme prílohy v emailoch. Všetky podozrivé správy, správy od neznámych odosielateľov alebo v cudzom jazyku hneď vymažte.

Nahlasovanie spamuPoskytovatelia e-mailových služieb a programy na prácu s e-mailami umožňujú označiť nevyžiadané správy ako spam. Adresa odosielateľa je tak zaradená medzi neželané a správy z nej sú blokované. Ak takúto správu dostanete, nezabudnite ju nahlásiť ako spam.

Ako predísť tomu, že bude naša e-mailová správa chybne označená ako SPAM?

  • Vypĺňajte „Predmet správy“. Vyberajte pritom však také slovné spojenia a výrazy, ktoré sú neopakovateľné, nepoužívajte napr. „Pozor! Dôležité!“, pretože práve takéto slová obsahuje skoro každý spam


  • Pri dôležitejších správach požiadajte príjemcu o potvrdenie prijatia


  • Nepoužívajte jednoriadkové konverzácie mailom ako náhradu chatu.
Čo je spam na FacebookuDávajte pozor, na čo klikáte aj na Facebooku. Spam vám môže prísť pokojne aj od vašich priateľov, napríklad v podobe čudného videa. Ak vám priateľ vopred nenapísal, že ho máte otvoriť, nerobte to. Môže to totiž spustiť veľkú spamovú lavínu, kedy za vás sám Facebook bude toto video posielať vašim priateľom.

Čo je spamový kôš a AntiSpam?

AntiSpam je systém analyzujúci prichádzajúcu poštu a snažiaci sa odhaliť, či niektorý z e-mailov v schránke nie je spam. V prípade, že máte aktivovaný antispam, automaticky premiestni prichádzajúcu spamovú poštu do zložky spamový kôš, v ktorej sa e-maily po čase automaticky mažú. Aby antispam fungoval čo najlepšie, je nevyhnutné, aby sme každý spam, čo nie je zachytený systémom, označili (napríklad kliknutím na tlačítko SPAM pri čítaní správy).

Spam a hoaxČo majú tieto dve veci spoločné? Obidve sú to nevyžiadané správy. O spame sme si už toho povedali dosť. A čo je hoax? Správa označovaná ako Hoax obsahuje najčastejšie varovanie alebo vtip, ktorý sa nezakladá na pravde. Je šírená pomocou emailu, ale aj komunikačných nástrojov ako ICQ, Skype a podobne.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia