Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ostatné športy

NBA bude mať najskorší začiatok od roku 1980 a nová sezóna prinesie niekoľko noviniek
NEW YORK 12. októbra (WebNoviny.sk) - Nový ročník severoamerickej basketbalovej NBA odštartuje v utorok 17. októbra, čo je o týždeň skôr než bolo pravidlom v predchádzajúcich sezónach. Bude to najskorší začiatok súťaže od roku 1980.

Počet prípravných zápasov jednotlivých klubov sa tým znížil z ôsmich na šesť. Jedným z hlavných dôvodov tohto kroku bolo zdravie hráčov. Pridaním "extra" týždňa do základnej časti liga zredukuje tzv. "back-to-back" zápasy. Dôležité je, že žiadny tím neodohrá štyri stretnutia počas piatich večerov. Stane sa tak vôbec po prvý raz.

Redukcia počtu oddychových časovĎalšou novinkou je redukcia počtu oddychových časov na zápas. Z doterajších osemnástich profiliga pristúpila na štrnást, pričom každý tím bude mať k dispozícii sedem "time-outov".

V záverečných troch minútach budú môcť tréneri využiť len dva, pričom v uplynulej sezóne v tejto časti zápasu pravidlá povoľovali až tri oddychové časy. Tréneri vedia, že v závere stretnutí bola hra až príliš často prerušovaná.

Odporúčame:
LeBron James má problémy s členkom, možno nestihne úvod sezóny NBA

"Ako hlavný tréner vždy chcem mať viac oddychových časov. Je dobré mať na konci zápasu túto flexibilitu, aby ste boli schopní pomôcť svojmu tímu. Keď som však sledoval zápasy ako fanúšik, prial som si, aby oddychových časov bolo v závere menej a stále si to aj želám. Stretnutia by mali plynúť o čosi rýchlejšie, najmä v závere. Nech len sledujeme dianie na palubovke," vyjadril sa tréner Miami Heats Erik Spoelstra.

Kým v uplynulej sezóne mali niektoré oddychové časy aj 90 sekúnd, po novom budú mať všetky už len 75 sekúnd. Zmení sa aj rozloženie jednotlivých "time-outov" počas stretnutia. Tréneri súhlasili s odstránením povinnosti vyčerpať si jeden oddychový čas v úvodných troch minútach druhej a štvrtej štvrtiny, bolo to zbytočne skoro.

Zmena dĺžky polčasovej pauzyTímom hrozí pokuta 100 000 amerických dolárov v prípade, ak počas divácky atraktívnych tzv. televíznych zápasov nechajú oddychovať zdravých hráčov.

Takisto chce vedenie NBA týmto krokom odradiť kluby od toho, aby viacerých basketbalistov bez zranenia nechali sedieť na lavičke počas stretnutí na palubovkách súperov.

Zmeny sa dotknú aj dĺžky polčasovej pauzy, ktorá by mala mať striktných 15 minút a čas na oddych by sa mal odpočítavať hneď po skončení prvej polovice zápasu.

V predchádzajúcich rokoch boli tieto prestávky o minútu či dve dlhšie v prípade atraktívnych diváckych stretnutí, ktoré vysielali domáce televízie. V niektorých prípadoch sa časomer spustil až vtedy, keď všetci hráči odišli do šatní.

Nový formát Zápasu hviezdV novej sezóne NBA sa posunie aj hraničný termín pre výmeny hráčov. Táto novinka sa dotkne predovšetkým generálnych manažérov.

V ostatných rokoch zvykla byť tzv. "trade deadline" vo štvrtok po skončení Zápasu hviezd, ktorý takisto bude mať nový formát. Tentokrát budú posledné výmeny medzi klubmi prebiehať vo štvrtok, 10 dní pred začiatkom tradičnej šou.

Prezident ligových operácií NBA Byron Spruell uviedol, že generálni manažéri po spoločnej diskusii s týmto krokom súhlasili. Pozitívom podľa nich je to, že vymenení hráči budú mať počas prestávky počas Zápasu hviezd čas aklimatizovať sa v novom prostredí.

Viac k témam: basketbal, NBA
Zdroj: Webnoviny.sk -
style="text-decoration: underline">NBA bude mať najskorší začiatok od roku 1980 a nová sezóna prinesie niekoľko noviniek
© SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia