Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Brexit uviazol na mŕtvom bode, konštatuje Barnier a neodporúča rozšírenie rokovaní
BRUSEL 12. októbra (WebNoviny.sk) - Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier uviedol, že nemôže lídrom Európskej únie, ktorí sa stretnú na budúci týždeň, odporúčať rozšírenie rokovaní o tému budúcich vzťahov medzi Britániou a úniou, vrátane obchodu.

Odporúčame:
Premiér Fico sa stretol s britským ministrom Johnsonom, rokovali o Slovákoch žijúcich v Británii

Barnier vo štvrtok povedal, že napriek "konštruktívnemu duchu" prejavenému na tohtotýždňovom piatom kole rokovaní "sme neurobili nijaké veľké kroky vpred".

Na otázku, koľko musí Británia zaplatiť, aby vyrovnala svoje finančné záväzky, Barnier odpovedal: "Uviazli sme na mŕtvom bode, čo je znepokojujúce".

Odporúčame:
Mayová navrhla prechodné obdobie po brexite, chce ponúknuť firmám istotu

Lídri EÚ sa stretnú v Bruseli 19. a 20. októbra a keďže zostáva málo času na dosiahnutie dohody o budúcich vzťahoch Británie a únie, existovala nádej, že sa zhodnú na rozšírení rokovaní.

EÚ hovorí, že rozšírenie rokovaní môže nastať iba vtedy, keď sa dosiahne pokrok v otázke finančného vyrovnania, práv občanov ovplyvnených brexitom a v otázke hraníc medzi Írskou republikou a Severným Írskom.

Mnohé firmy sa obávajú, že Británia by mohla z EÚ odísť bez pripravenej obchodnej dohody, čo by znamenalo uplatnenie ciel na britské tovary. Britská libra vo štvrtok po správach o pomalom pokroku na rokovaní o brexite klesla voči doláru o 0,6 percenta na 1,3145 USD/GBP.

Viac k témam: brexit, Európska únia, Michel Barnier, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk -
style="text-decoration: underline">Brexit uviazol na mŕtvom bode, konštatuje Barnier a neodporúča rozšírenie rokovaní
© SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia