Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Zamestnanci firmy FM Slovenská protestovali proti uprednostňovaniu Srbov


SEREĎ 23. novembra (WebNoviny.sk) - Proti uprednostňovaniu srbských brigádnikov pred dlhoročnými kmeňovými zamestnancami protestovalo vo štvrtok v Seredi asi 70 pracovníkov spoločnosti FM Slovenská. Podnik vytvoril podľa vysvetlenia predsedníčky odborov Eleny Rajnincovej lepšie platené pozície kľúčových operátorov, začal ich však obsadzovať prednostne Srbmi, ktorí vo fabrike pracujú cez rôzne pracovné agentúry.

Dlhoroční slovenskí zamestnanci sa k týmto lepšie plateným pozíciám podľa nej v mnohých prípadoch nedostali. Ľudia na pozícii kľúčového operátora pritom zarábajú približne o sto eur viac ako operátori - seniori. Protestujúci držali transparenty s nápismi My sme tu doma alebo My sme kľúčoví operátori.

Odporúčame:
Školskí odborári považujú vylúčenie učiteľov zo zvyšovania platov za diskrimináciu

"Zamestnávateľ porušil kolektívnu zmluvu, pretože v nej máme dohodu, že prednostné právo má vlastný zamestnanec,“ skonštatovala Rajnincová. FM Slovenská zamestnáva v Seredi približne 330 kmeňových zamestnancov a zhruba rovnaký počet zahraničných brigádnikov. V súčasnosti nie je podľa Rajnincovej nič nezvyčajné, že na jednej zmene sú zamestnanci zo Slovenska v menšine. Srbi sú podľa jej vysvetlenia lacnejší, okrem toho sú ochotní robiť denne dvanásťhodinové zmeny.

O potrebe nátlaku na zamestnávateľa hovoril protestujúcim predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna. Podľa neho je potrebná aj zmena legislatívy, pretože spoločnosť FM Slovenská nie je jediná, ktorá má radšej zahraničných brigádnikov ako kmeňových zamestnancov. "Chceme zmeniť aj legislatívu. Teraz bude otvorený Zákonník práce, chceme tam dostať klauzulu o sociálnom dumpingu a chceme aj kvóty, ktorými by sa riadili agentúry, ktoré dovážajú ľudí, ale sídlia v Maďarsku, Česku alebo Poľsku,“ uviedol Machyna. Vedenie OZ KOVO bude podľa neho rokovať s vedením FM Slovenská, ak nepríde k vzájomnej dohode, Machyna nevylúčil nátlakové akcie, vrátane zastavenia výroby. Stanovisko vedenia spoločnosti sa novinárom získať nepodarilo.

FM Slovenská sa zaoberá drobnou výrobou, balením výrobkov a logistikou. Jej jediným spoločníkom je FM Logistic Corporate z Francúzska.

Viac k témam: FM Slovenská, KOZ Konfederácia odborových zväzov SR, OZ KOVO, Srbi
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnanci firmy FM Slovenská protestovali proti uprednostňovaniu Srbov © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia