Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Súd vynesie rozsudok v kauze „platinové sitká“, z procesu pre urýchlenie vylúčili Jána K.
BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) - V utorok vynesie Okresný súd Bratislava I rozsudok v kauze pre štát nevýhodného predaja platinových sít. Vypočuť si ho však majú iba dvaja z troch obžalovaných. Jána K. totiž v piatok senát na návrh prokurátora vylúčil na samostatné konanie pre urýchlenie procesu.

Ján K. je od decembra práceneschopný, pričom podľa potvrdenia z nemocnice má tento stav trvať minimálne do začiatku marca. V prípade zvyšných dvoch obžalovaných, Jozefa L. a Ondreja B. dnes súd ukončil dokazovanie a pristúpilo sa k záverečným rečiam.

Odporúčame:
Pojednávanie v kauze platinové sitká odročili, jeden z obžalovaných je v nemocnici

Prokurátor vo svojej reči zhrnul hlavné body obžaloby, teda že sitá boli zo zásob štátnych hmotných rezerv v roku 2011 vyradené neoprávnene a potom predané bez ohľadu na ich primeranú cenu a z dokazovania vyplynulo, že skutok sa stal a vina obžalovaných bola preukázaná. Obhajca Jozefa L. označil celú obžalobu za domnienky.

"Pochybnosť je vždy na strane obžalovaného," povedal. Samotný Jozef L. označil kauzu za "neoddeliteľnú súčasť celku" svojho pôsobenia v Správe štátnych hmotných rezerv, kde pomohol ušetriť štátu milióny eur. "Žiadny zo svedkov nevyjadril názor, že došlo k vedomému poškodeniu štátu," uviedol v súvislosti z predajom katalyzátorov na výrobu kyseliny dusičnej, teda platinových sít.

Do kauzy je namočených viacero ľudíPodľa obhajcu znalca Ondreja B., ktorý čelí v prípade obžalobe aj za nesprávny znalecký posudok, bol jeho klient už za chybu potrestaný vyškrtnutím zo zoznamu znalcov a finančnou pokutou. Inkriminovaný posudok však podľa advokáta nakoniec nebol použitý pri predaji sít, preto by jeho klient nemal byť v tejto veci stíhaný.

V tomto prípade čelia obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku spáchaného formou spolupáchateľstva bývalý vedúci služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Jozef L. a exriaditeľ odboru mobilizačných rezerv a pohotovostných zásob SŠHR Ján K.

Znalec z oblasti strojárstva Ondrej B. je zároveň obžalovaný aj z prečinu nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu. Jozef L. a Ján K. boli členmi komisie na vyhodnotenie ponúk v elektronickej aukcii, v ktorej sitká predali. Vinu všetci traja obžalovaní odmietajú.

Reálna hodnota bola štvornásobne vyššiaPodľa obžaloby v prípade predaja platinových sitiek obžalovaní nenakladali s majetkom štátu s maximálnou hospodárnosťou. Namiesto toho účelovo pribrali do konania znalca z odboru strojárstvo.

Ten podľa výsledkov policajného vyšetrovania stanovil všeobecnú hodnotu platinových sitiek na 81 720 eur. K nízkej hodnote dospel tak, že sa v znaleckom posudku z 29. marca 2011 nezaoberal tým, že sitká sú z drahých kovov, a to s obsahom 90 až 95 percent platiny a päť až desať percent ródia.

Pri elektronickej aukcii z júla 2011 tak boli podhodnotené. Slovenská republika zastúpená Správou štátnych hmotných rezerv uzavrela potom kúpnu zmluvu s bratislavskou spoločnosťou v hodnote 667 656 eur. Reálna hodnota platinových sitiek však podľa polície na trhu predstavovala najmenej 2 895 490 eur.

Na predaj platinových sitiek upozornila televízia Markíza. Sitká, ktoré Správa štátnych hmotných rezerv ponúkala v elektronickej aukcii v júli 2011, obsahovali 92 percent platiny a osem percent ródia. Gram platiny stál v tom čase podľa informácií Markízy 38 eur a gram ródia 43 eur. Cena za gram zliatiny tak bola 38,50 eura. Štát však za gram zliatiny dostal 10,60 eura, čo je asi štvrtina z trhovej ceny.

Viac k témam: Okresný súd Bratislava I, platinové sitá, strojárstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd vynesie rozsudok v kauze „platinové sitká“, z procesu pre urýchlenie vylúčili Jána K. © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia