Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Mesto Svidník bojuje za zachovanie pôrodníckeho oddelenia, občania môžu podpísať petíciu
SVIDNÍK 19. januára (WebNoviny.sk) - Do boja za zachovanie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia svidníckej nemocnice sa zapojilo aj mesto Svidník.

Stretnutie poslancov za zachovanie oddeleniaNa pôde kancelárie primátora mesta sa dnes uskutočnilo pracovné stretnutie, ktoré malo definovať ďalšie kroky predstaviteľov regiónu po zverejnení informácie o zrušení gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia vo Svidníku ku koncu januára.

Ako agentúru SITA informovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová, na stretnutí sa okrem primátorov Svidníka Jána Holodňáka a Stropkova Ondreja Brendzu zúčastnili aj poslanec NR SR Mikuláš Krajkovič, poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) za Svidník Ján Hirčko, Ján Vook, Peter Pilip a poslanec PSK za Stropkov Dušan Lukáč.

O zrušení sa už nehovorí s istotouPodporu stretnutiu vyjadril aj primátor Giraltoviec Ján Rubis a poslanec PSK Martin Jakubov, ktorí sa nemohli na stretnutí zúčastniť. "Prítomní sa jednotne zhodli na presadzovaní ponechania dotknutého oddelenia. Všetci deklarovali maximálne úsilie a vlastnú zaangažovanosť za udržanie oddelenia a tým aj fungovania celej nemocnice v takom rozsahu ako doteraz a tiež sa zhodli na zjednotení krokov, ktoré môžu spoločnému cieľu pomôcť,“ uviedla Tchirová.

Odporúčame:
Ľudia z okresov Svidník a Stropkov nechcú zrušenie pôrodnice, spustili petičnú akciu

Popoludní sa Holodňák stretol aj s generálnym riaditeľom Sveta zdravia Vladimírom Dvorovým, ktorého požiadal o prehodnotenie rozhodnutia spoločnosti. Poukázal pritom na negatíva zrušenia oddelenia. Stretnutie prinieslo podľa Tchirovej pozitívne správy, spoločnosť Penta o zrušení oddelenia už nehovorí s istotou.

Podľa slov primátora Holodňáka „naším úmyslom je bojovať za oddelenie, nie proti spoločnosti Penta, preto budeme mimoriadne nápomocní pri akomkoľvek návrhu, ktorý pomôže zachovať gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v meste Svidník.“

Problém trvajúci od septembraRadnica sa problémom zaoberá už od septembra po avizovaných personálnych problémoch na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. V stredu 17. januára na túto tému hovorilo vedenie mesta Svidník s predsedom PSK Milanom Majerským a o deň neskôr aj s riaditeľom nemocnice vo Svidníku Eugenom Lešom.

Po zverejnení informácie o zrušení oddelenia vo Svidníku adresoval primátor mesta Svidník list premiérovi Robertovi Ficovi so žiadosťou o osobné stretnutie. Zároveň ocenil snahu ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra zdravotníctva Tomáša Druckera o pomoc pri uchovaní oddelenia vo Svidníku.

„Zhoda sa našla aj pri jednotnom komunikovaní so spoločnosťou Penta a s vrcholovými predstaviteľmi Sveta zdravia. Primátor Svidníka verí, že všetky podniknuté kroky budú prospešné pre zachovanie oddelenia a neskôr aj jeho stabilizovaniu v personálnom obsadení,“ dodala Tchirová.

Dôvodom má byť nedostatok gynekológovVo štvrtok odštartovala petícia za ponechanie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia vo Svidníku. Občania okresov Svidník a Stropkov ju môžu do konca januára podpísať aj v kancelárii prvého kontaktu na svidníckom mestskom úrade.

Odporúčame:
Nemocnice môžu požiadať o milióny eur na modernizáciu či techniku, musia však dodržať podmienky

Zrušenie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia vo svidníckej nemocnici ohlásila spoločnosť Svet zdravia k 31. januáru. Dôvodom má byť nedostatok atestovaných gynekológov, ktorý vyvrcholil v závere roka, keď posledný lekár na plný úväzok podal výpoveď. V nemocnici zaznamenali aj pokles pôrodov. V minulom roku ich bolo 352, čo je o 24 pôrodov menej ako v roku 2016.

Viac k témam: Nemocnica Svidník, pôrodnica, Svidník
Zdroj: Webnoviny.sk - Mesto Svidník bojuje za zachovanie pôrodníckeho oddelenia, občania môžu podpísať petíciu © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia