Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

7. február 2012

Televízia spolieha na pomoc zhora

Samolepky a modlitby. Aj takto chce získať riaditeľ Hlohovskej televízie fanúšikov.

Televízia spolieha na pomoc zhora

Myšlienka vzniku lokálnych televízií prišla začiatkom deväťdesiatych rokov ako potreba informovať o dianí v regióne. Keďže celoplošné médiá nemohli túto oblasť dostatočne pokryť, otvoril sa zaujímavý priestor pre malé miestne televízie.

Medzi prvé lastovičky na Slovensku sa v roku 1994 zaradila aj Hlohovská televízia (HcTV). Neskôr sa transformovala na obchodnú spoločnosť, ktorá má pod palcom nielen výrobu vysielania, ale aj vydávanie mestského časopisu. Firme šéfuje Ján Libant a spoločnosť je, rovnako ako väčšina lokálnych televízií, v rukách mesta.

Úlohou HcTV je informovať a prispievať tak k objektívnej verejnej mienke. Aspoň takto mesto podmieňuje svoju podporu tejto spoločnosti. Od čias jej založenia sa zmenila nielen forma, ale aj spôsob sprostredkovania informácií. Výraznou mierou k rozvoju médií prispel internet. Okrem dotácií od zriaďovateľa tak má HcTV široké možnosti, či už v televíznej, webovej alebo printovej podobe, ako si reklamou na seba zarobiť. To sa jej však dlhodobo nedarí.

Koncom uplynulého roku sa situácia vyhrotila až natoľko, že sa ocitla na pokraji platobnej neschopnosti. Záchranné lano opäť hodilo mesto. Faktom je, že finančná injekcia z roka na rok stúpa. Pokým pred piatimi rokmi to bolo v prepočte na novú menu niečo cez 53-tisíc, v uplynulom roku sa dotácia vyšplhala na 72 500 eur. Naopak, krivka príjmov televízie sa uberá nadol. Priestor na reakciu k aktuálnym problémom, marketingovým aktivitám a k smerovaniu spoločnosti sme poskytli aj jej vedeniu. Libant sa ale s tým, že sa mu nepáči podtón otázok, ako aj charakter nami publikovaných článkov, odmietol vyjadriť.

HcTV funguje vďaka peniazom, ktoré do nej každoročne pritečú z mestskej kasy. Na jej chod sa tak skladajú samotní občania, ktorí samozrejme očakávajú, že im bude plnohodnotne slúžiť. Či sa jej to skutočne darí, možno posúdiť na dvoch úrovniach. Tou prvou sú už spomínané hospodárske výsledky. Je zrejmé, že Libant vo funkcii dlhoročného manažéra spoločnosti už dávno neposúva firmu dopredu, o čom svedčí aj klesajúci záujem tunajších podnikateľov o reklamu. Riaditeľ ale viní z nelichotivej situácie ekonomickú krízu.

Druhou, rovnako dôležitou skutočnosťou, je objektivita. Libant je totiž zároveň poslancom zastupiteľstva, ktoré každoročne zdvíha ruku za balík peňazí do spoločnosti. Oproti sebe tak stojí televízia, ktorá má vyvážene informovať a mesto ako štedrý mecenáš, bez ktorého by prakticky okamžite skončila. Výsledkom je absencia kritiky, propaganda vyvolených a účelovo zostrihané záznamy z rokovaní. Jedinou istotou, že sa poslanec uvidí na obrazovke, sú interpelácie, ktoré preto mnohí zneužívajú na vlastné promo. Ťažiskovú časť vysielania tvoria nekonfliktné bilancie či reporty kultúrnych  a športových akcií. Rovnakou cestou sa už vyše štyri desaťročia uberá aj mesačník Život v Hlohovci.

Libant sa snaží zúfalú situáciu zachrániť. To, že televízia kráča s dobou, rád zdôrazňuje aj zverejňovaním reportáží na internete. Napriek tomu, že spoločnosť má vlastnú webovú stránku, sa ale vysielanie objavuje na súkromnom portáli jeho straníckeho kolegu. Televízii tak už niekoľko rokov vznikajú ďalšie náklady, prichádza o možnosť príjmu z internetovej reklamy a z jej práce v konečnom dôsledku profituje niekto iný.

Zdá sa, že suchoty v pokladnici chce riaditeľ riešiť aj najnovším marketingovým počinom, ktorým je klub priateľov. Má ísť o spoločenstvo priaznivcov nápomocných rozvoju televízie, pričom najúčinnejšou formou je samozrejme pomoc finančná. Tá by mala, podľa odporúčaní na webovej stránke spoločnosti, prebiehať najlepšie trvalým príkazom z účtu sumou v ľubovoľnej hodnote. Členovia sa môžu tešiť na zvýhodnené reklamné balíky, účasť na klubových večeroch či prístup na facebook televízie. Čerešničkou, okrem samolepky s nápisom, je odslúženie svätej omše raz ročne za všetkých členov fanklubu. 

Dotácie Mesta Hlohovec spoločnosti Hlohovská televízia, s.r.o.
2007 2008 2009 2010 2011
1 600 000,- Sk 1 600 000,- Sk 56 430,- € 66 400,- € 72 500,- €

Náklady spoločnosti Hlohovská televízia, s.r.o.
2007 2008 2009 2010 2011
2 960 821,- Sk 2 993 112,- Sk 100 970 ,- € 100 691,- € 100 845,- €

Príjmy spoločnosti Hlohovská televízia, s.r.o.
  2007 2008 2009 2010 2011
Reklama v TV 1 153 653,- Sk 1 111 177,- Sk 29 664,- € 23 461,- € 17 869,- €
Reklama v časopise 27 655,- Sk 24 110,- Sk 2 496,- € 2 480,- € 2 026,- €
Iné 43 700,- Sk 47 300,- Sk 1 620,- € 1 666,- € 1 799,- €


Galéria k článku
Diskusia k článku (25)


Podobné témy
Mestská polícia bude mať nového šéfa
Mestská polícia bude mať nového šéfa
Poslanci sa stretnú poslednýkrát v roku. Na programe je rozpočet, televízia i finančný stav nemocnice.

Poslanci si podali miestnu televíziu
Poslanci si podali miestnu televíziu
Nedostatok peňazí alebo nezvládnutý manažment? V mestskom parlamente opäť rezonoval problém Hlohovskej televízie.

Televízia požiadala o navýšenie dotácie
Televízia požiadala o navýšenie dotácie
Poslanci prerokujú i návrh na úpravu rozpočtu. Napriek nedávnej kritike Hlohovská televízia požiadala o viac peňazí z mestskej kasy.

Lokálna televízia leží Hlohovčanom v žalúdku
Lokálna televízia leží Hlohovčanom v žalúdku
Šéf Hlohovskej televízie čelil tvrdej kritike. Nespokojný občan vyzval poslancov, aby zvážili ďalšie zotrvanie Jána Libanta vo funkcii.

Peniaze od mesta televízii nestačia
Peniaze od mesta televízii nestačia
Hlohovskej televízii sa príspevok od mesta máli. Vyplýva to z výročnej správy spoločnosti.


Diskusia k článku (25 komentárov) »

25 komentárov


 1. gravatar
  Eva

  Odslúženie svätej omše pre priateľov televízie je geniálny nápad. Určite bude nasledovať rozsiahla reportáž a zostrih najzaujímavejších momentov. Moderátorka vyspovedá všetkých zúčastnených a na konci zaznie tradičná otázka "Čo by ste zaželali...?" Riaditeľ si potom zapýta ďalšie peniaze pre obrovský úspech akcie, ktorú treba podporovať aj v budúcnosti. Primátor a poslanci ocenia kreatívne nápady svojho kolegu a pridajú mu ďalšie peniažky z bezodného rozpočtu tejto Chujavy.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Skoro som pukla od smiechu. To je určite iba nejaká recesia :-)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Ja navrhujem zaviesť tento model pre všetky mestské spoločnosti. Bytové a vodári môžu odslúžiť omšu za platičov, mestský úrad za psíčkarov a všetkých dlžníkov pošleme do horúcich pekiel :-))))

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Ja osobne si myslím, že mestský rozpočet má slúžiť službám, ktoré sa poskytujú v prospech služieb občanov - platiteľov daní. Takže, keď niekto chce Hlohoveckú tv - nech sa páči, treba si ju zobrať do súkromných rúk, na jej rozbeh ju už mesto dotovala veľmi dlho. Tento názor mám aj na iné odnože s.r.o. mesta Hlohovec. Bytový podnik s.r.o., Vodárne a kanalizácie .. ale tiež Mesto Hlohovec, sú to služby, ktoré majú hospodáriť tak, aby nevytvárali stratu. Ale tu sme si zvykli hospodáriť so stratou dať odmeny "roduvoerným" za to, že chodia do práce, veď na ich odmeny sa vyzbiera zvýšením dani, vodného, stočného - čo keby sme radšej zapchali tie diery, cez ktoré odteká voda i NAŠE PENIAZE!!!! Načo je Mestský úrad takej dedine ako je Hlohovec - na taký malý bordel stačí matrika a dve účtovníčky. Len, čo sa tu prepierajú peniaze, podnikajú tu hybridy na úkor eurofondov a mestských peňazí. Keď chce niekto podnikať nech si otvorí živnosť na vlastné tričko. S cudzími peniazmi sa ľahko šafári, strata sem, strata tam, strana sem, strana tam - veď aj ja chcem!!! Je úžasné ako sa presunuli peniaze z vyšších celkov na mesto aj havrany s nimi doleteli. Na také malé Slovensko by stačili aj krajské inštitúcie, na viac zlodejov jednoducho už nemáme!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Presne tak. Keď si chce Libant a jemu podobní dokazovať akí sú úžasní, nech si zriadia vlastný biznis. Tá televízia aj tak vyzerá, veď sa na to nedá pozerať. Dôchodcovia, detičky, informácie pre rybárov, stolný tenis, MDŽ, MDD, bilancie, promenádne koncerty, nejaký ten turnaj v šachu, kolkoch, mariáši a zas dookola. Jedine, čo je dobré je pán Urminský. Prečo by sa aj snažili? Keď sa nedarí, tak im v meste pridajú. Presne ako píše Dita, strata sem, strata tam. Veď ich budeme pred voľbami potrebovať. Treba to zrušiť!

   Príspevok je reakciou na "Dita"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Minule mi pri pozeraní Hlohoveckej televízie vykĺzlo strašne (ale strašne) sprosté slovo. Chcel by som sa spýtať, či sa musím prihlásiť do toho klubu, aby mi bolo tam hore odpustené? Do kostola nechodím, tak či to bude stačiť?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Je mi zle z celej kultúry v tomto našom meste. Všetky kultúrne podujatia moderuje jeden a ten istý opozeraný človek, Moder. A na všetkých týchto podujatiach sú len a len tí istí účinkujúci. Moderové nezáživné, opozerané tance a mažoretky, ktorých trénerka zaspala dobu ešte v jej mladosti! To je fakt strašné! To v tomto Hlohovci nemáme fakt nikoho mladšieho, talentovanejšieho? Alebo sa tu mladí ľudia nemôžu presadiť práve kvôli týmto už roky opozeraným a protekčným subjektom! Mažoretky - spoločenské tance - mažoretky - spoločenské tance a zas a zas a zas! Nič iné v tej telke ani nie je! Fuj! Hnus!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Ahojte hlohovčania, súhlasím s tým názorom, že hlohovská televízia by mala prejsť riadnou zmenou. Aj tu by mali dostať príležitosť mladší a šikovnejší ľudia. Ved tie ich reportáže boli a sú všetky na jedno kopyto. Reportáže, akcie, príbehy sú podávané bez akéhokoľvek citu sú suché nezáživné a amatérske! Vlastne tak isto ako aj časopis Život v Hlohovci.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  72 500,- € sme naliali minulý rok do tejto pofidernej televízie? Dobre, nech sa vydáva časopis, ale televízia v takom malom meste je príliš veľký luxus. Je drahá a zbytočná, nikdy som sa nič nedozvedel a tie peniaze by sa mali použiť rozumnejšie. Som určite za zrušenie televízie a ponechať časopis. Vyjde to lacnejšie a v informovaní sa nič nezmení.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Mestský časopis by kľudne mohli robiť študenti a bol by minimálne na takej úrovni ako teraz. Prečo v iných mestách ponúkajú mestské časopisy zadarmo všetkým obyvateľom a u nás sa predáva? V Trnave sú každý mesiac Novinky z radnice zadarmo.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Sme málo kultúrni - hlohovčania! Vadí nám Moder - ale nikoho iného nemáme. Nehorím "sympatiami" k tomuto pánovi, ale tá kritika z boku a bez úrovne, to mi pripadá len ako "prepáčte" - štekanie. Skúste si to! Je opozeraný. Nenašiel sa nik, kto by takéto aktivity produkoval. Naša hlohovská televízia je naša. Všetko vidíme cez peniaze. Boli časy, keď televízii sa darilo, ale je to už pár rôčkov ... Aj tu sú za tým peniaze. Sám mám malú firmu a využí- val som reklamu cez Hlohovskú televíziu. Pomáhalo to. Nemám ten obrat, ktorý som mal pred pár rokmi a nemám ani na reklamu, ktorú by som si veľmi rád zaplatil. Nevedel som, že bude zriadený nejaký klub HCTV, ale páči sa mi tá myšlienka a vôbec mi nevadí, že by sa mala raz ročne konať-slúžiť omša za členov klubu tak veriacich ako neveriacich, hoci sám som vo viere vlažný, verím v pomoc zhora... Cez televíziu získavam informácie - nebudem hodnotiť - ale mnohé veci sa dozviem aj zo zasadaní poslancov a tých, čo mesto riadia. Som rád, že Hlohovskú televíziu máme, aj keď nie špičkovú. Len toľko, milí spoluobčania. Chýba nám tolerancia a kritiku vie súkať z rukáva veľa ľudí. Neviem, kto je autorom článku vyššie uvedenom, kde je toľko kritiky na HCTV. Obyčajne sú za takými to kritickými útokmi vlastné záujmy. Nech sa ten kritik prezentuje a hneď budeme v obraze. Som len skromný živnostník a verím, že keď reagujem takto, tak ma hneď nevymažete - alebo áno. Aj to o niečom svedčí.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Neverím, že si skromný živnostník. Vedel by si, že si musíš na seba zarobiť, lebo zajtra skončíš na ulici. To sa HcTV nemôže stať, lebo riaditeľ poprosí spolupartaj a hneď má "zarobené". Šmahom ruky má na faktúry, na platy, na odmeny... To je kameňom úrazu a preto aj televízia vyzerá ako vyzerá. Odkiaľ vieš, že sa televízii pred pár rôčkami darilo? Tak sa zdá, že máš k nej veľmi blízko a preto tá reakcia. Televízia v tejto podobe je zbytočnosť. Keď bol Dvoran taký hrdina a dokázal vyhodiť Domarackého z bytového, prečo to neurobí aj s Libantom? Veď by sa našlo tisíc dôvodov. Z roka na rok sa tam leje viac peňazí a nič sa nezlepšuje. Aha, zabudol som Dvoran aj Libant sú z KDH. Tak nič, blbá pripomienka...

   Príspevok je reakciou na "Mojmír"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Ja verím, že pán je súkromný podnikateľ - jeden s tých podnikateľ, ktorý podnikajú na prepere mestských peňazí, tým to vždy šlapalo a šlapať bude, aj keď teraz asi trochu menej. Čo tak zvýšiť dane ....? poďme na ne ...., veď to je už staré!!! Treba zrušiť nerentabilné a nefunkčné oblasti dotované z mestského zázračného nevyčerpateľného zdroja, ktorý ak by bol nekonečný aj tak by si ho roduverní bývalí súdruhovia: KDH, HZDS, SNS, Smer a iné transféry a obdoby mutácie, rozparcelovali, posunuli v užšom tzv. PODNIKATEĽSKOM KRUHU.

   Príspevok je reakciou na "Mojmír"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  HcTV má istú dokumentárnu hodnotu, lebo sa zaznamenáva časť života mesta, jeho ľudí, spolkov, udalosti. Ale je pravda, že celková úroveň kultúrneho života v HC klesá, aj vďaka práci MsKC a HcTV, ktoré sa vôbec nerozvíjajú, tvária sa, že je kríza a niet peňazí. Je veľmi málo priestoru pre kritiku, vždy sa zostrihá reportáž len na výpovede tých, ktorí chvália, alebo nepovedia vlastne nič. Viď taký jarmok. Veľa ľudí nadávalo, kto vymyslel také usporiadanie stánkov, hlavnej tribúny, ale v reportáži HcTV boli len pochvaly. Koľko z tých prachov čo sa lejú do HcTV berie riaditeľ ako svoj plat a odmeny? HC je fakt hrozne bohaté mesto, výzdoba vianočného stromčeka, koncoročné odmeny, HcTV, MsKC a pod...., ked bude málo, tak sa dvihnú dane, poplatky.... Ani jeden z pálčivých problémov ako je doprava, parkovanie, čistota mesta sa nevyriešil, a ani nerieši. Ale rušiť HcTV by bola škoda, všetci si radi pozreli staré dokumentárne filmy od p.Kvašňáka, ako sa mesto budovalo, videli kus historie, možno aj archívy HcTV za 20-40 rokov budú mať nejakú výpovednú a historickú hodnotu. Treba len zmeniť prístup a možno aj to hnilé zazobané vedenie televízie. Prečo nedajú priestor mladým?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  Ak by časopis robili študenti (z vlastnej skúsenosti a zručnosti v grafických programoch môžem usúdiť) bol by ,,Život v Hlohovci" oooomnoho lepší. A čo sa týka Hlohovskej televízie, pozrite si vysielania iných televízií. Mladšie moderátorky, lepšie rozhovory, zaujímavejšie reportáže...Za málo peňazí by som dokázala urobiť viac "muziky" tím Hlohovskej televízie. Ale to by som si nemohla napchávať vlastné vrecká!!! Všetko sa dá, len treba chcieť!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Pri poslednom vystúpení na zasadnutí MsÚ som prišla k uzáveru, že HcTv a MsKC je súkromná s.r.o. jedného človeka a jednej strany. Jedná skupina poslancov bola za zverejnenie mojej žiadosti, druhá skupina poslancov za výdatnej pomoci úradníkov v zadných radoch a za pomoci pána Libanta bola proti. Chcela by som podotknúť, že v tomto meste žijem od svojho narodenia a o mnoho viac rokov ako väčšina poslancov a úradníkov a ja som počas ich 5 minútového rozhodovania spoznala, či im ide o občana alebo o niečo iné. Riešenie HcTV:1. žiadne vytváranie klubu priateľov 2.žiadne dotácie z daní obyvateľov mesta HC 3.generačná výmena vedenia HcTV a MsKC referendom z výberu viacerých kandidátov občanmi mesta HC 4.buď úplna odluka od MsÚ a tým vytvorenie súkromnej s.r.o, ktorou aj v skutočnosti je 5. alebo zaviesť skutočnú demokraciu pre všetkých občanov mesta HC, nielen pre vyvolených a vytvoriť programovú radu zo všetkých politických strán, občianských, športových a kultúrnych organizácii a podľa demokraticky zvoleného kľúča umožniť im rovnocennú účasť na vytváraní programového vysielania HcTV.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Som za zotrvanie HcTV. Libanta treba poslať tam kam patrí - do invalidného dôchodku. Ako dôchodca môže sedieť pri monitore ako strihač, alebo na Ms polícii. Práca v TV je dynamická, akčná, vyžaduje pohotovosť, kondíciu, zdravie, invenčnosť, rozhľad a najmä pracovitosť. V našom meste sa nedá hovoriť o stálej politickej rivalite. Po voľbách poslanci vzájomné spolupracujú v prospech mesta. Ale on politiku nevyužíva pre prospech firmy v ktorej len o rok kratšie pracuje, ako jej najstarší zamestnanec. Treba vyvolať výberové konanie a podľa projektu vybrať konateľa. Kľudne to môže byť aj reprezentant Most -Híd, veď cenník pre politickú a ekonomickú reklamu je v serióznej firme len jeden.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  Treba sa zamyslieť, komu vyhovuje servilný primátor a naviac bigotný riaditeľ televízie.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Tak toto je uz moc ,presne tak primator sa len ohrieva,riaditel televozie duplom a potom si daju k tomu este aj odmeny a povedia,no a co sak na to mame.Zabudnu dodat ako stupaju dane v meste a vsetci sa im vyskladame na ich nicnerobenie.Hnus

   Príspevok je reakciou na "Gorila"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  Pre "Mojmíra", ale i ostatných. Rozhodne nesúhlasím s tvrdením, že namiesto p. Módera nemáme nikoho lepšieho. Len tí lepší nedostanú šancu, lebo nepoznajú "tých správnych" ľudí. Všetky miesta, na akých sedia páni Móder, Kratochvíľ a Libant sú tzv. "fleky za zásluhy". Na tieto a podobné miesta sa nikdy nevypisovali žiadne výberové konania. Vyberajú sa poslušní pandrláci, ktorí dokážu poslušne a bez reptania vykonávať príkazy! No a výsledkom je, že o kultúre u nás hovoriť nemôžeme! Z Kratochvíľa urobil Dlhopolček obyčajného poskoka, Libant je dávno za zenitom, navyše ho kryje stranícke tričko nedotknutelnosti a Móder,

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar

  bývalý celkom slušný tanečník, ale človek s absolútnym nedostatkom sebareflexie, ktorý pri moderovaní kultúrnych programov „žerie“ sám seba a pri tom má asi všetky možné rečové handicapy, aké len môžu byť. Záverom len smutné konštatovanie – všetky mestá na okolí si vyberajú schopných ľudí s adekvátnym vzdelaním, ktorí chcú v kultúre niečo dosiahnúť, len v Hlohovci máme Kratochvíľovcov, Libantovcov a Móderovcov!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 18. gravatar
  srd

  Už 7. týždeň Hlohovská televízia ide na desatinu plynu. Same stariny - reprízy. Už 10 rokov každé leto opakovane. Aj poslanci v NR SR si dopriali iba 3 týždne dovolenky. No takáto pauza od mestskej firmy, ktorá za naše dane ani cez rok moc-nič neprodukuje a je dostupná na TV pre nejakých 5% obyvateľov je drzosť. KDH drichme?! Zrovnajte svojho lenivého nominanta. Ľudia už vo veľkej miere pracujú v nepretržitom 12 hodinovom režime a veľa obyvateľov dochádza do iných miest. Aspoň na internete by sme sa mali čo to dozvedieť o živote v meste kde končia naše dane. Tam si to pozrieme. Dá sa aj cez pracovnú prestávku, alebo vo vlaku, prípadne v autobuse.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.