Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

22. marec 2012

Psíčkari: Chceme špeciálne koše!

Odborník varuje. Psie výkaly do komunálneho odpadu nepatria!

Psíčkari: Chceme špeciálne koše!

Od prijatia nového nariadenia o držaní psov v meste ubehol polrok. Nás preto zaujímalo, ako sa Hlohovčania s prísnejšími pravidlami vysporiadali. „Myslím, že zákaz voľného pohybu psov v uliciach je určite namieste,“ hovorí Ria z Novej Štvrte. „Nám psíčkarom ale stále chýbajú koše na psie výkaly,“ dodáva dlhoročná chovateľka. Ako príklad uvádza iné mestá, kde sú takéto smetiaky samozrejmosťou. Odhadzovanie exkrementov do kontajnerov s komunálnym odpadom nepovažuje za šťastné riešenie.

Podobný názor zdieľa väčšina psíčkarov. Nemajú totiž pocit, že by sa dane, ktoré platia mestu,  odrážali na službách v ich prospech. Ostatní obyvatelia zas nevedia prísť chovateľom na meno. Vadí im, že mnohí po svojich miláčikoch neodpratávajú a vinia ich z nekultúrneho a bezohľadného správania.

O problém sa zaujímala aj Viera Bardiovská. Hlohovčanka apelovala na magistrát, aby sa dane od majiteľov zvierat použili výlučne na služby spojené s pohybom psov na území mesta. Neuspela. Mestu totiž nevyplýva povinnosť účelovo využiť tieto prostriedky na starostlivosť o psy. Navyše, vedenie radnice je presvedčené, že na činnosti spojené s pohybom zvierat vynakladá oveľa viac ako na dani za psa vyberie.

Okrem toho, že chovatelia sú povinní výkaly odpratávať, po novom musia pri sebe nosiť aj vrecko na exkrementy. Náčelník mestskej polície Jozef Šoka usudzuje, že situácia sa čiastočne zlepšila. Zároveň ale dodáva, že čo sa týka čistoty verejných priestranstiev bol väčším optimistom. Najhoršie je na tom Michalská pri trafostanici. Zlepšenie nastalo na Nitrianskej a Vinohradskej ulici, kde zas ale mnohí nerešpektujú zákaz voľného pohybu psov. Tomu by mali v dohľadnej dobe zabrániť zákazové tabule.

Iba koše problém nevyriešia

Od prijatia nového nariadenia riešili hliadky 20 priestupkov, z toho 5 prípadov za neodpratanie výkalov. Pri obchôdzkach sa príslušníci často stretávajú s výčitkou, prečo sú špeciálne koše iba vo výbehu na Dilongovej. Mimo tohto priestoru platí nariadenie odhadzovať psie exkrementy do komunálneho odpadu. „Osadením špeciálnych košov by sa síce zvýšil počet miest, kde možno výkaly vyhodiť, ale samotný problém by sa tým nevyriešil,“ myslí si Šoka. Zo skúseností, ktoré uvádza je zrejmé, že do istej miery je to aj o postoji majiteľov psov.

Nedávno sa hliadka na Námestí sv. Michala zaoberala prípadom staršieho pána, ktorý nechal svojho štvornohého miláčika vyšpiniť iba pár metrov od smetného koša. Výtvor pohotovo zamaskoval listami, na čo mu poslúžila palička, o ktorú sa opieral. Prislúšníkov neskôr presviedčal, že keby vedel, čo sa stalo, určite by to zodvihol a zahodil. Svoje uvedomelé správanie demonštroval sáčkom, ktorý nosí stále pri sebe. Navyše policajtov presviedčal, že upratuje aj po iných. „Keď bol ale konfrontovaný s kamerou, stratil reč,“ dodal náčelník.

Sú teda sťažnosti psíčkarov, ktorým chýbajú špeciálne smetiaky, opodstatnené? Do akej miery môžu byť výkaly zvierat pre človeka nebezpečné? Je nariadenie ohľadom nakladania s týmto odpadom v Hlohovci skutočne v poriadku?

Exkrementy rozhodne nepatria do komunálneho odpadu

Podľa regionálnej hygieničky Ľubice Kollárovej sa choroby zo psa na človeka prenášajú najmä prostredníctvom neumytých rúk. „Do úvahy prichádza toxoplazmóza, toxokarózakampylobakteriózy,“ uvádza. Ľuboslav Lorinčák z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Trnave vidí možné riziká ešte závažnejšie. Okrem vírusových, bakteriálnych a inváznych ochorení, ktoré hrozia z výkalov v čerstvom stave, upozorňuje aj na ich nebezpečenstvo po vysušení. Vtedy totiž vzniká jemný aerosol, ktorý môže spôsobiť infekcie dýchacími cestami. „Z uvedených dôvodov, ako aj preto, že exkrementy psov nie sú klasifikované ako komunálny odpad, rozhodne nepatria do kontajnerov na zber komunálneho odpadu,“ varuje odborník.

Ide o problém, ktorý netrápi iba Hlohovec, ale aj ostatné mestá. Pravdou však je, že mnohé iné samosprávy ponúkajú riešenie. Pozitívnym príkladom sú Piešťany, kde skúšobne začali s osádzaním špeciálnych smetiakov už pred siedmimi rokmi. „Ohlasy majiteľov psov aj ostatných obyvateľov boli kladné a preto sme ich počet zvýšili,“ hovorí odborná referentka Zuzana Jakubisová z tunajšieho magistrátu.

Následne v piešťanských uliciach pribudlo zhruba 60 košov aj so zásobníkmi na sáčky, ktoré pracovníci služieb mesta dopĺňajú každý týždeň. Cena jedného smetiaka sa pohybuje okolo 125 eur. „Zistili sme, že ich využívanie psíčkarmi sa postupne zlepšuje, čím prispievajú k čistote nášho mesta,“ dodáva pracovníčka radnice. Ročné náklady spojené s ich prevádzkou predstavujú zhruba 12 300 eur.

Pokus iniciovať aspoň rozdávanie vreciek na motiváciu pre majiteľov zvierat sa objavil aj pri schvaľovaní nového nariadenia v Hlohovci. Keďže v tom čase ešte nebol známy rozpočet, neuspel. Neskôr, pri schvaľovaní plánu hospodárenia, už ale túto záležitosť žiadny z poslancov neotvoril.

Galéria k článku
Diskusia k článku (11)


Podobné témy
Policajné hliadky v civile budú kontrolovať najmä psičkárov
Policajné hliadky v civile budú kontrolovať najmä psičkárov
Mestská polícia Hlohovec naplánovala služby policajných hliadok aj v civile. Posvietia si na psičkárov.

Čipy u zvierat skontrolujú i policajti
Čipy u zvierat skontrolujú i policajti
Štvornohých miláčikov je treba začipovať už do konca septembra. Vďaka čítačke preveria zvieratá aj mestskí policajti v Hlohovci.

Štvornohí miláčikovia sú už na webe!
Štvornohí miláčikovia sú už na webe!
Zaujíma vás koľko psov žije v Hlohovci, aké rasy sa tešia obľube a na ktorej adrese bývajú? Mesto zverejnilo zoznam štvornohých miláčikov.

Agresívny pes opäť zaútočil!
Agresívny pes opäť zaútočil!
Hlohovčania sa obávajú nebezpečného psa z ich štvrte, ktorý napadol i človeka. Policajti už prijali opatrenia.

Na špeciálne koše môžu psíčkari zabudnúť
Na špeciálne koše môžu psíčkari zabudnúť
Myšlienka zrušiť výbeh pre psov a kúpiť špeciálne smetiaky sa neujala. Poslanci návrh neodklepli.


Diskusia k článku (11 komentárov) »

11 komentárov


 1. gravatar

  Tie koše tu už mali byť dávno. Hovorí sa o tom vždy pred voľbami a na koniec sa nič neurobí. Mesto od nás vyberie daň ale čo pre nás uroblo? Stále sa na niečo vyhovárajú že nemajú peniaze ale na odmeny sa vždy nájde.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Dnes som poslala opätovnú žiadosť na vrátenie odmien. Z dani za psov za tie roky mohli byť tie koše aj zo zlata. Peniaze sú, len treba sprehľadniť účtovníctvo, každú výdajku...a audit? Audit je audit a požiadavka občana mesta, ktorý platí dane a žiada konkrétne vytvorenie účtov na sprehľadnenie peňazí mesta a mesto sa tomu bráni, je na zamyslenie, tak potom tie peniaze sú tam, ale sú zhrnuté dokopy, nečitateľne. Potom si ľahko dáme odmeny, ľahko napíšeme odpoveď podľa § toho a toho. Ako je možné, že mesto je také špinavé, plno špačkov. Pýtam sa pána náčelníka Judr.Šoku. Kontrolujete psíčkarov? Kontrolujete aj fajčiarov? Aj hlavný kontrolór mesta Hlohovec je fajčiar a jemu ako hlavnému kontrolórovi mesta Hlohovec nevadí, že mesto je zasypané špačkami? Veď je kontrolór a dostal tiež odmeny, predsa niekto musí kontrolovať vykonanú prácu, výdaj peňazí z kasy mesta Hlohovec, za čo platím také veľké peniaze??? Či je nám to jedno, veď moje to nie je? Čistenie ulíc, hrabanie trávv/ to som nevidela niekoľko rokov/, aký je sadzobník za čistenie ulíc, ako sa čistí ulica, keď je plná áut, predsa dám rozpis ulíc a v deň čistenia ulice by žiadne auto nemalo byť na danej ulici v časovom rozsahu, aj na to je treba zapojiť mestskú políciu, potom sa peniaze vyhodili zbytočne. Treba bezpodmienečne vybudovať pre psíčkarov po celom území mesta Hlohovec sieť košov/ nielen na vybraných uliciach v centre mesta/, vybudovať niekoľko výbehov a potom môžme psíčkarov pokutovať, lebo máme na nich argumnet. Špačky, papiere, fľašky, smetie, tiež niekto konkrétny zahodil na zem a toho treba tiež pokutovať bez rozdielu alebo dať vykonať prospešné práce. Pozrite si obytný komplex na Závalí. Všetko sa spravilo. Roky tam bola rozbitá cesta....zaujímavé, že aj cesta sa dokázala spraviť. Aj sa vyčistilo okolie....Treba len všetko vymeniť, pretože je to riadené tou istou osobou, tak za pána PhDr Dlhopolčeka aj teraz za.pána Dvorana. Nemôže sa sedieť na 2 - 3 stoličkách. Zákonite tú 2 a 3 stoličku riadi niekto iný dlhé roky a dáva si odmeny a robí sa nenahraditeľný. Ihriská pre deti mali byť vybudované nadštandartne z peňazí za vianočný stromček.+ sponzorstvo ponikateľov po celom území a nemalo by sa zabúdať vyberať odpadky z košov každý týždeň, aby sa nestávalo. že v piatok je kôš plný smetia. Treba sa odpojiť od úradných stoličiek a nebyť si taký istý svojím miestom na MsÚ.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Pomôžu iba koše a pokuty. Prvý mesiac by policajti iba upozorňovali a potom už na tvrdo. Ja si tiež nemyslím, že to patrí do normálneho smetiaka.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Psíčkari by si mali uvedomiť, že zodpovedajú za svojho psa a musia po ňom čistiť. Ani doma by to nenechali na podlahe. Mali by ich poriadne kontrolovať a pokutovať. Hneď by sa naučili zbierať.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  S tým súhlasím, ale sa to týka aj fajčiarov, tých, čo hádžu kornútky, papiere, fľaše, krabice a pod. na zem.....Aj doma v obývačke nemá odpad z cigariet na zemi... Podľa toho, koľko je odpadu z cigariet na zemi, museli by naše obyvačky byť plné špačkov...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Súhlasím s odpratávaním výkalov po psoch. Problém vidím len v tom, že nie sú na to koše. Ani nie špeciálne, ale ani tie obyčajné na komunálny odpad. Tie sú len v centre mesta. Na uliciach, kde sú len rodinné domy, by ste ich hľadali márne. Na Novej štvrti, v Petre, na Dukelskej ulici aj inde nemá zodpovedný psíčkar sáčok s výkalmi kde vyhodiť. Ak sa mi pes vyprázdni napr. na Dukelskej ulici, nesiem si sáčok v ruke aspoň 20 minút , pomaly až do centra. Občas je smetiak na zastávke autobusu, ale naozaj len občas. A v niektorých častiach mesta je to ešte horšie. Alebo časť za železničným priecestím už nepatrí pod mesto Hlohovec? Takže koše, koše koše....

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Psie exkrementy nepatria do kontajnerov na kumunálny odpad.A ak by aj patrili tak nie je možnosť ich do kontajnera vyhodiť všade pretože sú ulice kde sú rodinné domy a tam sa kontajnery na KO nenachádzajú.A čo keď to môjho psa chytí práve v takejto ulici?Mám to nosiť so sebou po celom meste v ruke? Sú hlasím s tým,že by mali byť pomeste osadené špeciálne odpadkové nádoby na psie exkremety.Určite by to pomohlo aj vo výchove tých psíčkárov čo to teraz nerobia.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  V hlohovci chýbajú odpadové koše na bežný odpad,chýbajú lavičky,chýba tieň stromov, kde sa dá skryť pred páliacimi lúčami Slnka.Keby aj pribudli koše pre exkrementy,uznáte, že nemôžu byť na každom metri,leda kilometri / e ?/

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.