Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

29. apríl 2012

Platené parkovisko Hlohovčanov pobúrilo

Platené parkovisko pred bránou polikliniky ľudia bojkotujú. Autá nechávajú inde.

Platené parkovisko Hlohovčanov pobúrilo

Hanba! Genocída! Výpalníctvo na chorých! Takýmito a ešte pikantnejšími prívlastkami Hlohovčania najnovšie častujú vedenie polikliniky a čelných predstaviteľov mesta. Dôvodom je zavedenie parkovného pri nemocnici. V areáli táto novinka v princípe nikomu neprekáža. Ľuďom leží v žalúdku platené parkovisko pred bránou zariadenia.

Riaditeľ polikliniky hovorí o unikátnom riešení. Dodávateľ systému verí, že sa mu investícia vráti. Primátor, ktorý tomuto kroku požehnal, tvrdí, že tak urobil v záujme bezpečnosti. A čo pacient? Ten opäť ťahá za kratší koniec. Zrušenie parkovného pred vchodom je nateraz nereálne, hodinová tarifa sa pravdepodobne nezníži a od platenia budú oslobodení iba vybraní ťažko postihnutí.

Porušovali zákaz vjazdu

Systém spustila nemocnica začiatkom apríla. „Chceli sme eliminovať permanentné porušovanie zákazu vjazdu,“ zdôvodňuje rozhodnutie riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Hlohovci Štefan Masaryk Koóš. Podľa jeho slov sa tak zároveň vyriešilo parkovanie personálu, nájomníkov a celodenné blokovanie miest. „Do parkovacieho systému sme vonkajšie parkovisko zahrnuli na základe nájomnej zmluvy s mestom," dodáva.

Nie je žiadnym tajomstvom, že hlohovská nemocnica sa topí vo finančných problémoch. Investícia do podobného parkovacieho systému je nad jej možnosti, a tak využila ponuku bratislavskej firmy Triton. Tá celé zariadenie dodala bez toho, že by to polikliniku niečo stálo. Tržby z parkovného si firma s nemocnicou rozdelí. Konkrétne čiastky Koóš neprezradil, ale ozrejmil aspoň obchodné podmienky. „Je to na mesačnej báze. Do určitej sumy tržby prerozdeľujeme v pomere 80 ku 20 v prospech Tritonu. Pri tržbe, ktorá sa vyberie nad tento limit sa pomer vymení a väčšina ostane poliklinike," vysvetľuje riaditeľ.

Nejde o ryžovanie

Zmluva je stanovená na päť rokov, počas ktorých Triton zabezpečuje a hradí aj servis. Po uplynutí tejto doby sa stane nemocnica za symbolickú sumu vlastníkom celého zariadenia. Vyberanie parkovného riaditeľ obhajuje. Podľa neho nejde o žiadne ryžovanie, ale o zabezpečenie kúpy systému. Jedným dychom dodáva, že vďaka unikátnemu riešeniu nemocnica príde k drahému zariadeniu a ešte z toho vyťaží.

Hlohovčanom sa ale platené parkovisko pred poliklinikou nepozdáva. Nevôľa sa vystupňovala natoľko, že problém zarezonoval aj na ostatnom rokovaní zastupiteľstva. „Súhlas k parkovisku som dal ja,“ informoval primátor Peter Dvoran. Urobil tak bez vedomia poslancov. Individuálne rozhodnutie je daň za odpredaj väčšinového podielu nemocnice súkromnej spoločnosti v predchádzajúcom volebnom období.

Primátor tvrdí, že sa tak rozhodol pre zlepšenie bezpečnosti. Situáciu s dopravnými kolíziami, ktoré vznikali v areáli nemocnice totiž dôverne pozná, keďže tam vlastní garáž. Parkovisko pred vchodom, rovnako ako Koóš, obhajuje zmluvou, podľa ktorej má nemocnica mestský pozemok prenajatý. Na primátora apeloval aj Oliver Pestún: „Nebolo by možné vonkajšie parkovanie zvrátiť?" Dvoran označil poslanca za populistu s odôvodnením, že dodávateľ zariadenia už investoval nemalé prostriedky.

Nech to mládež vytrhá

S prosbou na vedenie sa obrátili aj samotní obyvatelia. „Pomôžte, aby sme aspoň v tej vonkajšej časti nemuseli platiť. Takých sú nás tisíce,“ vystúpil Martin Balla. Podstatne emotívnejšie naložil prítomným Ľudovít Brezovský: „Odporúčam mládeži, aby to vytrhala a odviezla do zberu!“ Sťažovatelia sa rovnako ako mnohí ďalší Hlohovčania netajili tým, že parkovisko ignorujú a svoje autá nechávajú na opačnej strane cesty.

Je to len počiatočná averzia

Primátor uviedol, že robí všetko preto, aby sa tarifa znížila na 50 centov za dve hodiny a taktiež, aby sa určitých zliav dočkali zdravotne ťažko postihnutí. Už teraz je ale veľmi pravdepodobné, že 50-centová hodinová tarifa sa nezníži. „To je skutočne spodná hranica. Väčšinou je to euro a viac,“ hovorí Stanislav Lupták, zástupca firmy Triton. Stanovisko zdôvodňuje vysokou cenou technológie, ktorá sa musí splatiť. Po skúsenosti z iných miest, kde systémy zavádzali, vysvetľuje ignorovanie parkoviska len ako počiatočnú averziu, ktorá postupne opadne.

Či sa Hlohovčania dočkajú nejakých zliav nechcel zatiaľ konkretizovať ani šéf nemocnice. Z jeho vyjadrení je zrejmé iba toľko, že ústupky pocítia niektorí zdravotne ťažko postihnutí. „Keby sme neboli solidárni a ústretoví, tak by sme tento krok nemuseli urobiť,“ tvrdí riaditeľ. Bezplatné parkovanie pre držiteľov preukazov ZŤP bude fungovať kartičkovým systémom. O tom, ktorí pacienti ich dostanú, rozhodne komisia na základe žiadosti. „Zatiaľ sme vyčlenili okolo 30 kusov, čo by asi malo stačiť,“ dodáva Koóš.   

Galéria k článku
Diskusia k článku (42)


Podobné témy
Mesto prevzalo parkovisko na Nitrianskej ulici
Mesto prevzalo parkovisko na Nitrianskej ulici
Obyvateľom a návštevníkom priľahlých bytových domov vzniklo v priebehu dvoch mesiacov 24 nových parkovacích miest.

Parkovisko na Podzámskej ulici je od 1. júla otvorené
Parkovisko na Podzámskej ulici je od 1. júla otvorené
Nové parkovacie plochy na Podzámskej ulici sú po kolaudácii od 1. júla k dispozícii občanom.

Nové parkovacie plochy na Nitrianskej ulici
Nové parkovacie plochy na Nitrianskej ulici
Miesto pre výstavbu nového parkoviska sa nachádza v zelených plochách a na jestvujúcej spevnenej betónovej dopravnej ploche.

Na Podzámskej ulici pribudnú nové parkovacie miesta
Na Podzámskej ulici pribudnú nové parkovacie miesta
V priestore medzi VI. základnou školou a existujúcimi garážami pribudne do dvoch mesiacov 34 nových parkovacích miest.

Parkovné sa neujalo. Námestie zíva prázdnotou
Parkovné sa neujalo. Námestie zíva prázdnotou
Platené parkovanie prinieslo viac problémov ako osohu. Autá zahltili priľahlé ulice, obchodníci prišli o zákazníkov.


Diskusia k článku (42 komentárov) »

42 komentárov


 1. gravatar

  Ďakujeme pán primátor a tešíme sa na Vaše ďalšie rozhodnutia v prospech občanov.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Pan primator, ake zvysenie bezpecnosti? Ked som tade siel okolo smerom na Sihot, kopec aut bolo odparkovanych na parkovisku pozdlz hradze. Auto, ktore chce z toho parkoviska vycuvat, nevidi cez ostatne stojace auta, takze vycuvava na slepo. Rovnako vodic, ktory ide po ceste smerom na Sihot, taktiez na poslednu chvilu zbada, ze niekto odtial cuva. Ked som siel naspat zo Sihote do mesta, tak priamo na ceste v mojom jazdnom pruhu stalo luxusnejsie BMW. Pan primator, asi ste expert na bezpecnost v doprave, ked vravite, ze sa zvysila bezpecnost. Niekde sa zvysila (v areali), niekde sa znizila.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Byvam na Sihoti - ked idem autom smerom do mesta v dopoludnajsich hodinach, na platenom parkovisku pred poliklinikou som nevidel dodnes stat viac ako 2ks automobilov (vacsinou 1ks). Parkovisko pri hradzi je plne, auta parkuju hromadne aj pozdlz chodnika vedla plota Panskej zahrady. Okrem toho, ze sa neviem vyhnut protiiducim autam, situaciu stazuju vodici cuvajuci do vozovky z parkoviska pozdlz hradze. Zvysenie bezpecnosti ako vysite. Ak sa k tomu pridaju ranne autobusy, ktore sa nezmetia do arealu SAD, tak je z toho celkom slusna dopravna mela na celom nabrezi. Ak nam k tomu postavia slavny most od vojnovych veteranov, s avizovanym jednosmernym sprevadzkovanim pre auta do 3.5t zo Sulekova, bude to len bonus plus. Dovolim si tipnut riesenie s ktorym pridu mestski mocipani: spoplatnenie mestskeho parkovania vseobecne este v tomto volebnom obdobi, vratane spoplatnenia parkoviska pri hradzi, zaroven umiestnenie znaciek zakaz zastavenia na ceste zo sihote do mesta popri Panskej zahrade. Nasledne spoplatnenie parkovania na sidliskach s tym, ze si majitelia bytov budu moct predplatit "svoje" parkovacie statie. Tym sa naplni viac mestska kasa, aby bolo viac penazi na dalsie zmysluplne projekty vo "verejnom zaujme".

   Príspevok je reakciou na "el presidente"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   co sa bojite,ved uz coskoro to parkovisko pri vahu zrusia alebo osadia tabulu zo zakazom statia,take je mesto hlohovec,je to len velka dedina,plna sikmookých

   Príspevok je reakciou na "el presidente"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  30 ks kariet pre ztp???? PRE CELY OKRES????NAOZAJ VELMI SOLIDARNE!!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  aspon viete koho mate volit nabuduce.. Inak otazka: Co je tych 15 minut zadarmo, to funguje systemom: pridem - vylozim pacienta - zaparkujem - musim ist do budovy k tomu automatu a nechat si to potvrdit? Az potom ist s listkom prec? alebo mi staci ten povodny co mi da pri rampe?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Náš najvyšší ľudomil sa ukázal v plnej kráse. Páči sa mi ako vysvetľuje, že to urobil kvôli bezpečnosti v areáli. Mohol by vysvetliť, prečo potom dovolil spoplatniť parkovisko pred bránou. Že to polikliniku nič nestálo ešte neznamená, že to nič nestálo ľudí. Oni to predsa zaplatia na poplatkoch. Takže sa na to všetci poskladajú. Som zvedavý, kedy ľudia konečne otvoria oči a uvidia ako si z nich robí srandu.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Primátor sa môže hanbiť. Hlavne že rozdá na odmeny. Nabudúce ho môže voliť iba úplný blbec.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Keby sa mi chcelo srať, tak sa na tú závoru osobne vyseriem. Z tohto sa mi chce len grcať a budem rád, keď stihnem dobehnúť na hajzel. Autá sa dajú inak veľmi pekne odstaviť aj na Manckovičovej.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Vcera nieco horelo za poliklinikou.. Som mal dost, ked som videl to hasicske auto prichadzajuce so zapnutou sirenou ako predtymto priechodom zastavilo, musel z neho vystupit hasic a ist si zobrat parkovaci listok.. Uz viem co myslel Pan primator, ked hovoril o tej zvysenej bezpecnosti.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  O čom to primátor tára? Medzi garážami vyznačili parkovacie miesta.Aj v ,,najsilnejší" deň,v pondelok,tam stoja 2-3autá.Tí,čo tam majú garáže odchádzajú skoro ráno a vracajú sa až popoludní,keď už takmer žiadne autá pacientov v areály polikliniky NIE SÚ!!Najdlhšie tam stáva osamotené auto tuším dr.Pekaroviča.Takže je to tam celý deň prázdne! Ale zato pravá strana cesty na Sihoť ,,praská" vo švíkoch.A ešte jeden postreh.Parkovisko medzi garážami je voľné,ale niektorý lekár,alebo sestrička? si svojho tátoša parkuje takmer vo vchode na detské oddelenie! Keby sa to dalo,určite ho má až v ambulancii:-))Máme možnosť to pozorovať denne.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Mate co ste chceli, vsetci sa trhali ho ist volit a zacinaju sa ukazovat dosledky a pan primator si mirnix dirnix dava suhlasy s tym co mu vyhovuje a nie co vyhovuje ludom, asi si mysli, ze to je jeho mesto, ale myli sa aby sa nepreratal a dalsie obdobie doprimatoruje.Dakujeme pan primator ozaj ste to chorym ludom ulahcil, ved na kom inom zarobit ked nie na chorych!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Dvoran je primátorom iba na výplatnej páske. Keby vytvorili funkciu dvorného šaša, kľudne by ju mohol zastávať. Žiadna zodpovednosť, iba rozdávať úsmevy na všetky strany. Trochu predražená sranda.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  Referendum o odvolaní primátora. Zverejniť mená dvanástich poslancov ktorí hlasovali za zvýšenie platu primátora.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Čo som počul tak už veľa ľuďom došlo, že urobili chybu keď volili Dvorana. Hlavne že je Ivan spokojný.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Si uvedomte, že keby zvolili aj Gašparka za primátora, v Hlohovci tak vládne mafia, že by to tu vyzeralo aj tak, ale je fakt, že pán primátor je veľmi prispôsobivý, flexibilný, ľahko použiteľný. Až keď sa odbije zlatý klinec, môže nastať v meste zmena. Neviem, či by pomohlo ožarovanie alebo chemoterapie, aby sa odstránila táto rakovina z mesta?! Alebo, že by stačili na to orgány v trestnom konaní?

   Príspevok je reakciou na "Volič"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Ludia preco nechodite aspon ti najdu cas, na zasadnutie zastupitelstva ktore byva verejne v kulturnom dome. Kazdy ma moznost nielen vidiet a pocuto com sa rokuje a ako sa hlasuje, ale o 13.hod. je dany priestor na interpelacie obcanov. Ale obcania tam nikdy nie su. Iba frflanim sa nic nevyriesi, to nie je legitimny podnet. Pridite, interpelujte !

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Pán Ludo HC, máte úplnu pravdu. Bola som niekoľkokrát na zasadnutí MÚ a bola som prekvapená neúčasťou občanou HC, Hlovoveckou televíziou, tam to treba všetko vymeniť, aby sa dostali všetky zprávy zo zasadnutia MÚ na verejnosť. Ak by tam prišli všetci, ktorí sa sťažujú na fórume, tak by sa veci pohli. Nestačí len prísť tam, písať na fórume, musíte napísať sťažnosť na MÚ, aj opakovane, keď Vám pošlú odpoveď, lebo s tou odpoveďou väčšinou nebudete súhlasiť. Keď už nevedia ako opdpovedať, tak to dajú prednostke Ing. Lukáčovej spracovať a tá je expertkou na odpovede MÚ a jej môžeme ďakovať ako mesto za posledných rokov stagnuje a sú zriadené rodinkárske miesta.Treba prísť v júni na zasadnutie MÚ. Plat primátora je smutnou kapitolou mesta. Ak je ešte členom KDH a reprezentuje sa ako silný katolík, tak ako Ježiš Kristus by mal ísť v ústrety, mal by hlásiť pravdu, skromnosť, úctu, bojovať za práva všetkých občanov bez rozdielu, za dodržiavanie zákonov, za lepší život všetkých občanov mesta HC....a nie jedných vyzdvihne a druhých udupe....Ak poruší zákon, tak ako hlavný kontrolór , prednostka, tak tam nemajú čo robiť a je smutné, že poslanci to vedia, ale mlčia. Ach peniaze, peniaze, ale krivíte charaktery, aj tých pobožných...

   Príspevok je reakciou na "Ludo HC"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  Prievidza 70 centov za 1. hod. parkovania. V mnohých mestách sa platí. Aj pred zdravotníckymi zariadeniami.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  Včera na Markíze v správach o 17 h. to dávali. Znížené parkovné platia iba obyvatelia s trvalým pobytom a to nemajú vyhradené miesto. My v HC sme potrestali ľudí na rodinných domoch, alebo vlastníkov garáži. Na vlastnom pozemku, za vlastné peniaze si vybudujeme garáž a platíme za ňu daň, ako pani prednostka povedala pri zvyšovaní dane na zastupiteľstve, výška je určená tak, aby mesto nemuselo tri roky zvyšovať daň. Vtedy sa zastal občanov jediný poslanec Ing. Domoradský. Viete, že platím daň za svoju garáž a pred domom mi zadarmo parkujú autá, čo ma turovaním motora už o 5.00 h. rušia.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar
  aaa

  Preboha ľudia to sú aké reakcie. Niekto tú písal, že HC je veľká dedina. Presne vaše reakcie to dokazujú, aj to ignorovanie parkovania za 50 centov. To že budete platiť vyššie dane a odvody vám nevadí, ale euro za dve hodiny parkovania na mieste kde parkujete raz za pol roka, hystericky odmietate. Konečne môžem legálne chodiť do areálu polikliniky a vždy nájdem miesto na parkovanie. A teraz nech sa páči môžete zase nadávať.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 18. gravatar

  Jasne, je do očí bijúce, že riaditeľ polikliniky parkuje na krajnici vedľa plateného parkoviska. Divné je prečo sa neprešmajduje až do objektu pod kameru. On je náš sladký fraštacký Max Jason Maj.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 19. gravatar

  Čo to tu riešite? Veď je slobodná voľba lekára. Kožnej aj tak vás posielajú do Trnavi, reumatológovi do Piešťan...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 20. gravatar

  Ako sa zmenili platby?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 21. gravatar

  Vraj Jason je ta tam. Povýšenec bol povýšený. Dostal slobodu.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 22. gravatar

  Trnavčania platia tiež už aj pred poliklinikou . Pozri si ich cenník. http://www.titulka.com/2012/10/20/zmena-v-platenom-parkovani-stala-trnavu-desattisice-eur/

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.