Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

15. marec 2013

Chystá sa špeciálne rokovanie. O nemocnici!

Poliklinika zverejnila výšku dlhov. Od mesta požaduje odpustenie pohľadávky a dotáciu na lekársku pohotovosť.

Chystá sa špeciálne rokovanie. O nemocnici!

Nemocnica s poliklinikou v Hlohovci (NsP) čelí vážnym problémom. Nový konateľ Jozef Sobotovič preto zahájil úsporné opatrenia. Tie by mali zariadenie topiace sa v dlhoch postaviť na nohy. Podporu očakáva i od mesta, ktoré je menšinovým vlastníkom spoločnosti.

Po prevalení škandálu s astronomickým dlhom NsP zosilnel i nepokoj v poslaneckých radoch. Zástupcovia občanov sa čoraz intenzívnejšie začali dožadovať vyriešenia zúfalej situácie. Všetky strategické kroky však závisia od Klimati Logistic, ktoré je majoritným vlastníkom spoločnosti. Mesto tak má prakticky zviazané ruky.

Napätie vyvrcholilo na februárovom rokovaní zastupiteľstva. Poslanci trvali na špeciálnom zasadnutí s jediným bodom a cieľom programu - vniesť viac svetla do problému a dohodnúť sa, čo s nemocnicou ďalej.

V stredu (13. 3.) mesto zverejnilo pozvánku na spomínané rokovanie. Na rozdiel od predošlej správy, podklady už obsahujú i vyčíslené údaje o stave spoločnosti. Záväzky nemocnice (k 31. 1. 2013) sa vyšplhali na 2 076 110,19 eur. Z toho dlh NsP voči mestu činí 387 711,75 eur i s úrokmi.

Poslanci zároveň prerokujú návrh na odpustenie pohľadávky za prenájom, ktorú má voči nemocnici mesto. Spoločnosť totiž väčšinu svojej činnosti vykonáva práve na jeho majetku. Ide zhruba o 93-tisíc eur za uplynulý rok, ktoré nemocnica nezaplatila. Mesto jej preto vlani neposkytlo bežný transfer na údržbu majetku, tak ako v predošlých rokoch. Transfer predstavuje rovnakú čiastku, ako je výška nájmu.

Z podkladov vyplýva, že sťahovanie liečebne dlhodobo chorých na polikliniku a úpravu týchto priestorov realizovala nemocnica z vlastných prostriedkov. Náklady na správu budovy predstavovali vlani vyše 138-tisíc eur. Ako sa ďalej uvádza v materiáli, za prenájmy v poliklinike vybrala spoločnosť zhruba 91-tisíc eur, čo nepokrylo ani výšku nájomného stanoveného mestom voči NsP. Nemocnica preto požiadala o odpustenie spomínaného dlhu. Argumentom má byť aj fakt, že dlžníkom je spoločnosť s majetkovou účasťou mesta, ktorá slúži verejnému záujmu.

Konateľ predložil i návrh v záujme zachovania lekárskej služby prvej pomoci pre dospelých. Rozdiel medzi nákladmi na pohotovosť a príjmami od poisťovní by mala vykryť dotácia mesta. Vlani táto strata predstavovala takmer 3-tisíc eur.

Situáciou v NsP vrátane predložených návrhov sa budú poslanci zaoberať na špeciálnom rokovaní mestského zastupiteľstva vo štvrtok (21. 3.) o 13:00 hod. v zasadacej miestnosti tunajšej radnice.Diskusia k článku (47)


Podobné témy
Interaktívny wikibudget pre Hlohovec
Interaktívny wikibudget pre Hlohovec
Od apríla môžu Hlohovčania sledovať rozpočet mesta aj v online interaktívnej forme.

Novembrové rokovanie mestského zastupiteľstva bude v Šulekove
Novembrové rokovanie mestského zastupiteľstva bude v Šulekove
Pozvánka na rokovanie Mestského zastupiteľstva mesta Hlohovec.

Mestské zastupiteľstvo opustil poslanec 1. volebného obvodu
Mestské zastupiteľstvo opustil poslanec 1. volebného obvodu
Juraj Frydecký nastúpil ako náhradník na uprázdnený mandát poslanca.

Výzva poslancov Mestského zastupiteľstva mesta Hlohovec verejnosti
Výzva poslancov Mestského zastupiteľstva mesta Hlohovec verejnosti
Poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Hlohovec sa rozhodli rozšíriť počet členov komisií mestského zastupiteľstva o ďalších dvoch zástupcov verejnosti.

Mestské zastupiteľstvo bude opäť v priamom prenose
Mestské zastupiteľstvo bude opäť v priamom prenose
Prenos budú môcť občania vidieť vo štvrtok 19. marca 2015 od 14:00.


Diskusia k článku (47 komentárov) »

47 komentárov


 1. gravatar

  Dlh voči mestu Hlohovec k 21.03.2013 je 387 711,75 €!!! Celkový dlh 1 940 695,30!!! A ešte to celé vymyslia tak, že na tom tí, čo to spôsobili, zarobia druhýkrát!!! Poslať ich do konkurzu a zachrániť, čo sa dá!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  pevne verím, že všetci súkromní lekári čo tam ešte zostali odiaľ pôjdu preč a zostane to celé spustnuté a môžu to zavreť. ja svojich obvodných lekárov mám odtiaľ preč a pevne verím, že vypadnú odtiaľ všetci. tie priestory sú nedôstojné, je to tam škaredé a nepríjemné, chodby sú ešte z roku jak to postavili. pevne verím, že odtiaľ pôjdu roka preč všetci a je pokoj, nech sa to rozpradne jak zámok a hotovo. kto má rozum z HC odchádza..

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   nezda sa mi, ze to chcu zavriet... este aj odideny doktor sa tam vratil, aby podporil svojim najmom tento nezdravy podnik (alebo aby pomylil ludi?)

   Príspevok je reakciou na "občan"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Ja to vidim trochu inak. Mať polikliniku v areáli pánskej záhrady, to každé mesto nemá, nemalo, ani mať nebude! Takúto lokalitu nám isto mnohé mestá závideli. Nie všetko, čo sa vybudovalo za socíku, bolo a je špatné. Poskytnúť ambulatnú lekársku starostlivosť od zubára, cez všeobecného, detského, odborného lekára, po rehabilitáciu, rôntgen, sono  a ďalšie služby v príjemnom prostredí zámockej záhrady plnej zelene, malo a má humánny rozmer. A určite to bolo aj dôstojné. A to, že sa tam jeden doktor vrátil, nevidím inak, ako  že nič lespie pre svojich pacientov nemohol urobiť. To, že sa doktori z pánskej záhrady presťahovali na dve najfrekventovanjšie ulice v našom meste, to mám povazovať za dobré riešenie pre pacienta? To, že sa starí, chorí ľudia a matky s deťmi presúvaju z miesta na miesto, namiesto toho, aby vybavili všetko na jednom mieste, to je dobré? To, že sa v čakárňach a ambulanciách nových "polikliník" vymieňa vzduch buď otvorením okna alebo nasávanim vzduchu do klimatizácie z ulice plnej výfukovych plynov, tak to je dôstojné? O tom, že nové polikliniky nemajú vybudované žiadne parkovacie miesta, dokonca ani pre sanitky, radšej pomlčím... Na druhej strane absolútne súhlasím, že urobiť všetko preto, aby lekári a s nimi aj pacienti bez možnosti výberu z pánskej záhrady odišli a potom si žiadať od mesta odpustenie dlhu za nájomné, svedčí iba o jednom. A to, že poliklinika má evidentne špatného hospodára. Neviem, prečo odišli lekári. Ale logicky mi vyplýva, že v meste dostali asi lepšie finančné podmienky. Nemal by sa hospodár polikliniky radšej zamyslieť nad tým, ako získať lekárov/nájomníkov naspäť? A nemali by sa aj zástupcovia zamysliet a rozhodnúť, že by už je na čase konečne zrušiť platené parkovisko pri poliklinike? Zvlášť, keď sa tam presťahovala lekárska služba prvej pomoci? Rovnako si mali vážení predstavitelia mesta v zime vysúkať rukávy a mali v areali polikliniky odmetať sneh, keď už bol taký problém otvoriť závory bezplatne pre cestárov. Keď sa toto všetko neudialo a nedeje, tak sa natíska každému súdnemu človeku jediná otázka. Kto z tohoto profituje??? Pacient a občan určite NIE. Takisto by bolo zaujímavé poznať cieľový stav, ktorý polikliniku a predovšetkým hlohoveckého pacienta čaká... Prvú etapu už poznáme. V rámci zlepšenia poskytovania zdravotných služieb občanom došlo k vyhnaniu lekárov z polikliniky. Aká bude druhá etapa?

   Príspevok je reakciou na "občan"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar
   HC1

   Kto ma rozum odide zo SLOVENSKA

   Príspevok je reakciou na "občan"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar
   :-D

   ale ved o to ide, dostat odtial lekarov....pekne priestory v peknom prostredi...treba sa zamysliet

   Príspevok je reakciou na "občan"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Vážené vedenie mesta,správna rada,nastrčený majiteľ Klimati , pán poslanec NRSR a ostatní majstri... Celí zadychčaní ste sa bili o vlastníctvo polikliniky v Hlohovci. Krásne ste intrigovali a mali pritom veľkohubé reči o skvalitnení zdrav.služieb-vari ste to nemali dobre spočítané? Vykľul sa z toho zlý biznis ? Žeby ?Alebo to iba umelo zadlžujete cez súkromné pôžičky aby ste mohli pumpnúť mesto, lebo všetci hlohovčania sú vo vašich nadutých ksichtoch tupci a vedenie mesta dúcha s Vami ? Veď je to jasné ako facka...Deje sa tu jeden veľký TUNEL cez osvedčený scenár: umelo zadĺžiť, tlačiť spoluvlastníka k múru a vynucovať si odpustky a dotácie aby sa vrátil vklad do biznisu. Potom to aj tak treba nechať krachnúť a cez nejakého nastrčeného exekútora kúpiť na krásneho bieleho Lipicána za facku a predať Pente . ČISTÝ VÝVAR .To si fakt myslíte, že nikto okrem Vás nevie ako sa robí privatizácia, akvizície a iné bohumilé multizárobkové operácie? Som zvedavý, kde Vás a Vaše deti ošetria , keď na mieste Polikliniky vyrastie v Hlohovci sídlisko alebo Hotel...Apropo jeden nemenovaný kápo už mŕtvicu a infarkt mal a celkom sa mu hodila rýchla pomoc...HLOHOVČANIA ZOBUĎME SA .

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Podnikateľ trafil klinec po hlavičke.Veď čo je to za súkromnú firmu,aby ďalej fungovala s dlhom aký vytvorila a tlačila ho pred sebou ?To musí byť veľmi zlá firma,ak takto hospodári.Jedine že by vedela,ako to zrežírujú a ako to dopadne.Splatiť malé dlhy, potom pôžička.Kto bude tú pôžičku splácať ?Potom sa to hodí na krk mestu ?Dobré by bolo vedieť aj ako to bolo s E fondami pri budovaní a zariaďovaní dg.centra.Koľko a kam všade sa eurá kotúľali?Nebolo sťahovanie oddel.dlhodobo chorých tiež určitým ťahom s určitým účelom ? Kto odpovie ?

   Príspevok je reakciou na "Podnikatel"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  A pride aj kuzelnik? Ved sa bude hovorit aj o jeho vklade, nie? Alebo tam bude pritomny v zastupeni?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  To teda bola poriadna fraška! Poslanci sa nedozvedeli nič a nakoniec odhlasovali všetko. Aj súhlasili s dnešným stavom, aj odpustili nájomné... A najlepší bol Libant, keď sa vyhrážal protestujúcim občanom, že ich nechá vyviesť. Ale keď sa mladý Krajčovič vyhrážal inému poslancovi, tak už len bojazlivo čušal. Hanba im skoro všetkým, až na Pestúna a Bobáka, a možno Drgoňa, ktorí aspoň kládli normálne otázky.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Tak vám treba!!!!!!!! Keď sa už bojíte aj Jana Libanta,tak nie je čo riešiť.

   Príspevok je reakciou na "Sklamaný"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    tak vám treba ?! Libanta sa nikto nebojí takého šaša. Smutné že páni ako Libant, Kuruc, Hviezdárek, Balla, Behúl a im podobný dostávajú volebné hlasy. Dnes to bola čistá fraška tak ako vždy :(

    Príspevok je reakciou na "janko hraško"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

    • gravatar

     Andrej a Ty o čom točíš? V príspevku hore bolo jasne napísané ,že sa Jano Libant vyhrážal občano mesta vyvedením zo zasadania,podotýkam verejného. A nenašiel sa tam nikto čo by ho bol patrične upratal. Veď to je človek bez chrbtovej kosti a kože na tvári. Poznám ho dlhé roky a viem čoho je schopný pre kariéru urobiť. Najprv bol odvážnym zvazákom,potom zapáleným komunistom a teraz zasa hrdým kresťanom. Stačí ??????

     Príspevok je reakciou na "andrej"

     Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

     • gravatar

      A ja ti zas poviem, ze ked toto Libant povedal, tak ja som mu odpovedal, ze "no skus to"! Inak bolo porusene ustavou garantovane zakladne ludske pravo participacie obcanov na veciach verejnych. Podla zakona moze obcan vystupit aj na mimoriadnom mestskom zastupitelstve a to tak, ze o to poziada niektoreho poslanca, ktory nasledne prednesie tento navrh a mestske zastupitelstvo musi o tomto navrhu hlasovat. Ked navrh schvalia, obcan moze predniest svoj prispevok. Toto nebolo umoznene jednemu z pritomnych obcanov a ostatni to uz ani neskusali. Ja sa pytam: Ked bol poruseny zakon, nemal by niekto podat trestne oznamenie? A k Libantovi: tento stary ujo moze vyhanat tak muchy z hajzla!

      Príspevok je reakciou na "janko hraško"


 6. gravatar

  No bol som tam tiez. Slusne som sa prihlasil ze by som rad oboznamil poslancov z domacou ulohou ktoru si neurobili - rokovali o pohotovosti, a chcel som im len povedat ze ci sa boli pytat lekarov ako to tam vyzera - ani jeden bohuzial nebol, tak to napisem aspon sem - na Hlohovskej pohotovosti nemaju skoro nic - rozrezete si ruku, lekar Vam to nema s cim zasit, to je este ten lepsi pripad, horsie je to ked je problem so srdcom - na EKG zabudnite nic take tam nemaju - musia zavolat sami rychlu zdravotnicku pomoc ktoru prevadzkuje ina firma a ta ma prenosne EKG. Takze nabuduce treba ist hned do TT, alebo radsej do NR, alebo PN, popripade volat rychlu zdravotnu pomoc ak to je vazne a nezdrzovat sa navstevou HC pohotovosti. Ja osobne si myslim ze pohotovost s takouto urovnou su vyhodene peniaze. Na moje prihlasenie sa LIBANT zacal navazat do obcanov ze nas da vyviest. Je to jeden obycajny chudak, tak isto ako kopec ostatnych - nikomu z nich nezalezi na tomto meste. Preto Vas prosim zacnite sa viacery zucastnovat zastupitelstiev, ked chcete nieco zmenit. Nestaci sa pri pive vykrycat ale ist to povedat poslancom ktorych zme si zvolili, aj ked oni to nechcu pocut, ze pan LIBANT? Rychlo zabudate kto Vas volil. Chcel som sa spytat kto sa to vyhrazal p. Pestunovy z publika,ale uz to tu niekto napisal. Aj som si myslel ze to bude p. Krajcovic, hoci som o nom doteraz len pocul ako sa sprava v meste k podnikatelom ale aj k obcanom. Takze bude to bohuzial pravda. Je dost zvlastne ze s tymto clovekom, ktory sa verejne vyhrazal poslancovi,ma nas primator nadstandardne vztahy. Tak ale aj toto je bohuzial obraz nasej spolocnosti. Bol by som rad aby ste otvorili oci a zacali sa zaujimat o veci okolo seba - nieje prijatelne aby vas poslanec za to ze chcete nieco povedat dal vyviest zo saly. Skuste zacat pocuvanim slobodneho vysielaca, kde sa mozete demokraticky vyjadrit - nie ako na zastupitelstve nasho mesta:(, kde bod pre vyjadrenie obcznov radsej ami nedali.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  mali by sme podať oficiálnu sťažnosť a nie len držať hubu.....a som zvedavý čo stým urobia....ked na verejnom zastupiteľstve nemôže občan tohto mesta slobodne vystúpiť,....a ako si môže niekto dovoliť sa verejne pred všetkými vyhrážať....ja už nechápem kde to žijeme....

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Po dnešnom zastupiteľstve by si mali niektorí začať po večeroch čítať namiesto boblie Trestny zakon. Pre inšpiráciu: § 326 Zneužívanie právomoci verejného činiteľa (1) Verejný činiteľ, ktorý v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, a)vykonáva svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu, b)prekročí svoju právomoc, alebo c) nesplní povinnosť vyplývajúcu z jeho právomoci alebo z rozhodnutia súdu, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až päť rokov. (2) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a)závažnejším spôsobom konania, b)na chránenej osobe, alebo c)z osobitného motívu. (3) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a)a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, b)a spôsobí ním značnú škodu, alebo c) preto, aby inému zmaril alebo sťažil uplatnenie jeho základných práv a slobôd.

   Príspevok je reakciou na "peter ulík"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Alebo aj:§ 327 Marenie úlohy verejným činiteľom (1) Verejný činiteľ, ktorý pri výkone svojej právomoci z nedbanlivosti zmarí splnenie dôležitej úlohy, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. (2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu alebo iný obzvlášť závažný následok.

    Príspevok je reakciou na "Sudca"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Peter verim tomu, ze pravne maju pravdu, ale Ti poviem ze su to strasny chrapuni, ludskost a moralka im nic nehovori, poznaju mozno zakony, niektore si otocia vo svoj prospech - ale zabudaju kto ich volil - obcania a dufam ze ludia nezabudnu toto ich chovanie a pri volbach im to spocitame.

   Príspevok je reakciou na "peter ulík"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Som proti petícií, lebo:1. drahý, či srdienko dostane do ruky zoznam svojich odporcov, 2. proces trvá dlho a dovtedy tú budú riadne voľby, 3. človek, ktorý by ho zo zákona zastupoval, lež nastúpi novozvolený primátor je ešte horší.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.