Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

17. jún 2017

Dediči zámku sú rozhorčení zo správania primátora

Poslanci dedičom zámku vystúpiť na zasadnutí zastupiteľstva nedovolili. Zazneli verejné obvinenia z klamstiev a zištných úmyslov.

Dediči zámku sú rozhorčení zo správania primátora

Občianske združenie Zámok Hlohovec bolo primátorom mesta Hlohovec (Ing. Kollárom) verejne označené za protivníka mesta, ktorý sa mal spojiť s dedičmi po grófovi Dr. Wilhelm Erdödy. Mali údajne vyvíjať svoje akivity tak, aby napomohli dedičom získať zámok. Takéto náznaky je možné cítiť z vyjadrení a tónu primátora, ktorý sa dokonca hlavnej predstaviteľky OZ Zámok na zasadnutí MsZ dňa 18.05.2017 verejne opýtal, či jej dediči prisľúbili financie...?!

Všetky tieto infomácie sú zavádzajúce a došlo tým aj k neoprávnenému zásahu do dobrej povesti predsedníčky OZ Ing. Jany Kvantovej. Primátor tým chcel navodiť dojem, že ona koná v záujme vlastného obohatenia, presadzuje skryté ciele a chce docieliť, aby mesto zámok stratilo...

Okrem toho, že sa Ing. Kvantová v žiadnom prípade „nespojila“ s dedičmi a nekoná za chrbtom verejnosti inak, ako je o nej každému známe (prvým záujmom u nej bol a je zámok a jeho obnova, aby sa docielilo jeho využitie širokou verejnosťou), sprostredkovanie predaja zámku nebolo nikdy v jej záujme. Práve naopak, ako sa dediči teraz dozvedeli, bola práve ona tá, ktorá sa záslužne postavila proti snahám primátora, zámok odpredať ruským investorom. Stretnutie pani Ing. Kvantovej, ktorú dediči sami oslovili, sa udialo len jednorazovo a to za účelom získania informácií o doterajšej činnosti OZ a investíciách do zámku (získaných cez OZ prostredníctvom grantov). Žiadne iné vedľajšie záujmy neboli týmto stretnutím sledované.

V záujme dedičov je ale pravý opak toho, čo sleduje mesto Hlohovec, keď prekvapivo náhle vypovedalo nájomnú zmluvu tejto dobrovoľníckej organizácii. Práve činnosť OZ a profesionálne znalosti Ing. Kvantovej (ako stavebnej inžinierky) vedeli dediči pri doterajších rekonštrukčných prácach na zámku vysoko oceniť a chcú podporiť iniciatívu, aby mesto prehodnotilo svoj postoj k vypovedaniu nájomnej zmluvy tomuto osožnému občianskemu združeniu. Celé rekonštrukčné práce mohli prebiehať pomalšie, s dobre uváženými postupmi a investíciami na etapy, čo boli dediči aj sami odhodlaní finančne podporiť, ako to nakoniec aj primátorovi mesta dali na vedomie.

Na otázku, ktorá je v poslednom čase často kladená: „prečo majú dediči záujem, aby na zámku pretrvávala nájomná zmluva s OZ, keď sa uchádzajú o objekt ako oprávnení dediči?“, je možné odpovedať tak, že činnosť OZ predstavuje pozitívum pre tento historický objekt, ale i pre spoločné aktivity s občanmi mesta, ktorým netreba mrhať a pokiaľ sa  dedičov samotných týka, vedeli by si ideálne predstaviť kooperáciu s týmto združením i naďalej a toto dokonca výrazne v jeho aktivitách aj internacionálne podporovať.

Prítomnosť tohoto združenia na zámku je zároveň istým kontrolným orgánom, ako sa s financiami zaobchádza, ako v skutočnosti rekonštrukčné práce prebiehajú a pod. Je to zárukou istej transparentnosti, ktorej sa nemáme brániť. V danej situácii je ale aj zdôvodnenie, že vypovedanie nájomnej zmluvy muselo prebehnúť „práve kvôli rozsiahlej rekonštrukcii zámku, do ktorej sa mesto chce práve teraz pustiť samotné“, absolútne neodôvodnené, pretože dediči postupujú toho času súdne proti rozhodnutiu mesta o rozsiahlych investíciách do zámku (v celkovej plánovanej výške cez 3 mil. eur!), ktoré chce mesto investovať práve v čase, keď dali oni primátorovi na vedomie, že si uplatňujú na zámok a zámocký areál svoje dedičské nároky ako právni nástupcovia po grófovi Dr. Erdödy!

Dediči chcú docieliť naliehavým predbežným opatrením zastavenie týchto krokov ohľadne plánovanej rekonštrukcie zámku zo strany mesta, pokiaľ sa nerozhodne o ich právnych nárokoch na navrátenie majetku, vrátane zámku a zámockého areálu samotného, po grófovi Dr. Wilhelm Erdödy (posledom majiteľovi zámku). Ak súd toto naliehavé predbežné opatrenie povolí, nie je potom možné začať s plánovanou rekonštrukciou zámku, pokiaľ sa v súdnom spore právoplatne nerozhodne, či sú nároky dedičov oprávnené.

OZ mohlo po celú dobu tohoto sporu medzi dedičmi a mestom (alebo aspoň, pokiaľ by medzi obomi stranami neprišlo k dohode) vykonávať naďalej svoje aktivity na zámku. Dediči by boli tieto rekonštrukčné práce i celkové aktivity OZ na zámku aj veľmi radi finančne podporili, v čom by za žiadnych okolností nemali byť hľadané nekalé úmysly, ale naopak, rozumné riešenie situácie, aby mesto mohlo investovať svoje - nie príliš veľké vlastné finančné zdroje - do iných projektov, pre obyvateľov Hlohovca zaiste omnoho prioritnejších (nemocnica, dopravné spojenia, kultúrne zariadenia, infraštruktúra vodovodov a pod.) než práve do samotného objektu zámku.

Vyjadrenie dedičov k téme OZ Zámok Hlohovec
tlmočili dediči redakcii Hlohovecko.sk cez svoju hovorkyňu

Foto: Dediči grófa Dr. Wilhelma Erdödy si 20.04.2017 pred stretnutím s primátorom prezreli zámok za prítomnosti viceprimátora Ing. Drgoňa a predsedníčky OZ Zámok Hlohovec Ing. KvantovejČlánok bol zobrazený 35925x
Diskusia k článku (26)


Podobné témy
Stanovisko aktivistov k zverejnenému listu
Stanovisko aktivistov k zverejnenému listu
Členovia Občianskeho združenia Zámok Hlohovec sa opäť vyjadrili k udalostiam okolo zámku.


Diskusia k článku (26 komentárov) »

26 komentárov


 1. gravatar

  Najvacsou hanbou bolo vystupenie Haulisa. A to je otec poslanca, ktory sa vyhraza sudmi panovi Pestunovi. HANBA!

  Hodnotenie (+48%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Tento primátor vie spolupracovať iba so svojimi kamarátmi. Ostatných iba zosmiešňuje a pohŕda nimi. K poslancom od fraštačanov sa radšej nebudem ani vyjadrovať. Nič horšie sa nám nemohlo stať. Treba počkať do volieb a poslať Kollára robiť zle niekam inam.

  Hodnotenie (+48%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Dajte na primátora trestné oznámenie za poškodzovanie mena. Je to teraz v móde a aj jeho najvernejší kamaráti tak zastrašujú.

  Hodnotenie (+52%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Kto videl posledné zastupiteľstvo, ten musel z hrôzou zistiť, akých inteligentov máme medzi poslancami a občanmi. Skvosty ako Šiška, Brestovanská a "všichni Haulišovi" nenájdete v každom meste.

  Hodnotenie (+48%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Kde boli dedici doteraz? Preco tak moc nechce pustit OZzamok stavbu? Zisky? Pozor je dobrovolnik to iste ako plateny dobrovolnik? Ak by mesto investovalo obrovske peniaze do rekonstrukcie a "DEDICI" by sa o zamok prihlasili az potom nebolo by to pre nich take jednoduche ako teraz. ZA VSETKYM HLADAJ PENIAZE!!!!!! Aaj obc. zdruzeniu a p. Kvan. ide o zisky. Nebudte ovce ludia

  Hodnotenie (-39%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Ved o tom vravim vsetkym ide o prachy. A nebudte naivny ze OZ-ZAMOK Ide o verejny blahobyt. Aj ked sa stavaju do pozicie martyrov :D Ved ak im ide o to aby sa pamiatka zachranila rychlejsie mali by tlieskat usami. Lenze tu je v hre nieco ine a je to ZISK!!!!!

  Hodnotenie (-33%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   To hovoris o primatorovi a Frastacanoch ze? :) Nie je to p.Kvantova, ktora chce na zamku mat kaviarne aby zarobili sponzori a kamosi.Niw je to p.Kvantova ktora znici na zamku nove barokove okna tak ze tam pripevni oznam o povoleni o stavbe spinkami.Akoby Kollarovi a Frastacanom nestacilo,ze znicili stropy musia nicit aj okna? Tak komu tu ide o pamiatku a komu len o prachy?

   Príspevok je reakciou na "Druha strana"

   Hodnotenie (+42%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Druha strana sa uvedom! Je vidiet ze vies o OZku asi tolko ako mucha o svete! Clen OZ a Tichy pozorovatel maju pravdu! A predstav si, ze OZku ide naozaj o verejny blahobyt, respektive o to aby sa zamok rekonstruoval a aby sa nenechal znicit nejakou firmou ktora pocas dazdov nezakryvala strechu a vdaka tomu popadali historicke stropy! Keby tam vtedy OZko nepracovalo, a neupozornovali by robotnikov ktori fajcili a pili na streche, tak by mohli byt skody ovela vacsie! Keby to taketo firmy rekonstruovali aj nadalej, tak by sme nemali zamok, ale prinajlepsom zrucaninu! OZku na zamku naozaj zalezi, inak by sa nepustili do upratovania a rekonstrukcie a za to im patri obrovska vdaka! Vdaka nim zacal zamok znova zit! Vdaka nim sa zacali v meste konat skvele akcie, ako napriklad Vianoce na zamku, Leto na zamku, rozne koncerty a prednasky a rozne ine, mohla by som pokracovat do nekonecna! A obdivujem ich, ze to vsetko robili na ukor svojho volneho casu, ktory mohli naozaj travit s rodinou! Na dobrovolnych brigadach makali uplne zadarmo, a makali tam preto, lebo chceli v prvom rade dat zamok do poriadku! Nejde o to, ci sa bude zamok rekonstruovat 5 alebo 10 rokov, ale o to, ze OZko robilo svoju pracu poriadne, kvalitne, pomerne lacno a s laskou! Primator by mohol byt stastny ze ma v meste takych ludi ktori sa s radostou staraju o zamok, ale nie, on ich radsej vyhodi! A peniaze do vacku? Tie asi dostavas ty za to ze na internete kydas hnoj na druhych!

   Príspevok je reakciou na "Druha strana"

   Hodnotenie (+55%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Kto si? Ozvy sa, vystúp spod anonymity a povedz nám to do očí! Odkiaľ vieš že sa obohacujeme? Mňa osobne, to stálo čas, peniaze a nemalé úsilie, ktoré som vložil do zámku. nezískal som ani cent, nijako som sa neobohatil na úkor zámku. Vlastne áno obohatil, o skúsenosti, o spoznanie nových skvelých ľudí ako aj tých horších. Obohatil som sa o plno nových kamarátov a kamarátiek a spoznal som skvelých ľudí! Daj jeden dôkaz že sme sa obohatili finančne z grantov a darov, ktoré sme dostali. Daj jeden dôkaz, že som sa obohatil ja, ako člen OZ Zámok Hlohovec. Ak ma nekontaktuješ alebo nenapíšeš sem svoje meno a nepredložíš dôkaz, si len zbabelec a klamár. Ak budeš ignorovať túto výzvu, všetci budú vedieť, kde je pravda!

   Príspevok je reakciou na "Druha strana"

   Hodnotenie (+55%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Všetci tu vystupujete pod anonymitou. Prečo sa skrívate? Najlepšie je na niekoho kydat pod anonymitou. Hádzať vinu a na niekoho tu hádzať špinu že jej ide o peniaze a zisk. Sa zobuďte !!!!!!!!!. Ak niekto chce na niekoho hádzať špinu a označovať že mu ide o prachy nech sem napíše jediný dôkaz!!!!! Žiadny nenájde ,OZ-tku nikdy nešlo o peniaze aby sa niekto nabalil alebo zarobil. Sú to všetko výmisli ktoré niekto šíri. Robíme to na úkor svojho času. Treba sa poobzerať okolo seba a sledovať čo sa deje na SK. Mesto chce zrekonštruovať zámok za 2 roky. To je na smiech. Malí vodný hrad Hronsek ktorý je polovičná veľkosť nášho zámku rekonštruujú už 14 rokov a ešte zhruba 2 roky im potrvaju práce. Len 4 roky trvalo reštaurátorom kým opravili výzdobu a frezky.Tak nech si každý spraví svoju mienku. Ale späť k hlohovcu. A ešte k tomu už s rekonštruovaných miestností chcú spraviť kaviareň s reštauráciou a hotové miestností znovu prerovit aby vyhovovali podmienkam na podnikanie a hygiene. A viete prečo? Aby sa to stihlo do konca volebného obdobia aby sa mohla nejakému kamarátovi podpísať zmluva na niekolko rokov. Je to choré celé čo tu ludia vypisujú. Každý rozumný človek ktorý vie aspoň niečo o rekonštrukcii pochopí že za 2 roky je to NEREÁLNE v takom rozsahu. Viete vóbec koľko stoja práce reštaurátorov,maliarov,štukatérov? Sa zamyslite porozmýšľajte a potom vypisujte. A prosím ak chcete písať píšte pod svojím menom a neskrývajte sa pod anonymitu.

  Hodnotenie (+47%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Presne tak. Drevené podlahy predsa nevyhovujú HACCP normám. Treba iné. Prosím ľudia dajte si 2 a 2 dohromady. Pýtate sa prečo OZ.... Ja sa pýtam, prečo primátor tak veľmi tlačí tú rekonštrukciu??? Za 3 milióny?? Odpovede typu komplexná prerábka neberiem. To nie je odpoveď. Prečo komplexne? Prečo nie poriadne, opatrne a postupne. Práca chvatná málo platná. Čo ho tak tlačí? Kto ho do toho tlačí? Prečo tá náhla zmena názoru? Prečo riskuje nevôľu voličov? Riskuje, že ľudia ho už voliť nebudú! Pre koho takto riskuje? Hlohovec naozaj nepotrebuje za rok novú kaviareň na zámku. Máme vážnejšie problémy, ktoré potrebujú investície. Tak prečo? Prečo? Prečo?

  Hodnotenie (+38%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  sa tu stále obúvate do Kvantovej? Na tom titulnom snímku s dedičmi vidím aj Drgoňa a ten je primátorov chránenec. To čo je?

  Hodnotenie (+55%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Could someone translate this article to english/german for me? I have information on the real heirs of Dr. Wilhelm Erdödy and know that they have not made any claims in Slovakia. I have read Dr. Wilhelm Erdödy's last will and testament.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím