Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

25. jún 2017

Stanovisko aktivistov k zverejnenému listu

Členovia Občianskeho združenia Zámok Hlohovec sa opäť vyjadrili k udalostiam okolo zámku.

Stanovisko aktivistov k zverejnenému listu

Utorkové (20.6.) zverejnenie listu poslancom a členom dozornej rady P. Voltmanom podpísané „Dedičmi po grófovi Dr. Wilhelm Erdődy“ nás zaskočilo, preto sa chceme k nemu vyjadriť.

Rozhodnutie poslancov o zrušení nájomnej zmluvy z 18.5.2017 rešpektujeme, i keď s ním nesúhlasíme. Dôkazom toho je aj fakt, že po doručení výpovede, sme vysťahovali jednotlivé miestnosti, ktoré sme užívali a obnovili a v stanovenej výpovednej lehote odovzdáme kľúče štatutárovi mesta, alebo zodpovednej osobe. Zámok sme vypratali ešte posledný májový a prvý júnový týždeň tohto roku.

Považujeme za veľmi nešťastné, že do diskusií medzi potomkami W. Erdődyho, ktorí prejavili dedičný nárok a mestom Hlohovec, je umelo zapájané aj o.z. Zámok Hlohovec. Jasne sme deklarovali, že ide o komunikáciu, do ktorej nemáme čo povedať a z právneho hľadiska nemáme absolútne žiadne oprávnenie do nej vstupovať. Myslíme si, že to bolo aj jasne komunikované na zastupiteľstve ústami pani poslankyne Viery Úradníkovej, ktorá prečítala naše stanovisko, že je našou snahou, aby zámok Hlohovec zostal Hlohovčanom.

Ešte vysvetlenie prvého stretnutia s potomkami W. Erdődyho. 20. apríla telefonoval viceprimátor Miloslav Drgoň predsedníčke o.z. Zámok Hlohovec a prosil ju, aby priniesla kľúče od kaplnky. Kľúče priniesla viceprimátorovi členka OZ-ka. Zo zámku sa vrátila s informáciou, že v objekte sú nejakí ľudia, ktorým viceprimátor ukazuje priestory zámku. Keď predsedníčka OZ-ka prišla na zámok do kaplnky (v tom momente už priestor zámku mali návštevníci spolu so zástupcom mesta prezretý), sa títo návštevníci predstavili ako potomkovia po W. Erdődym. Na tom stretnutí sa potomok po W. Erdődym zoznámil s pani Kvantovou a prvýkrát sa dozvedel o dobrovoľníckej činnosti na zámku. Živo sa zaujímal o naše aktivity, tak sme mu ich veľmi radi prezentovali ako ktorémukoľvek inému návštevníkovi zámku, resp. človeku, ktorý prejaví záujem o našu prácu. Vtedy sme sa dozvedeli, že potomok po W. Erdődym má dohodnuté aj stretnutie s primátorom. Tak isto mali záujem si pozrieť hrobku po svojich predkoch, ale o jej návšteve sa už dohodol priamo s viceprimátorom mesta Hlohovec. Teda tak ako sme vedeli, že sa zástupcovia potomkov stretli s primátorom, vedel aj primátor, že sa stretol s predsedníčkou O.Z. a viceprimátorom mesta. Na rozdiel od nás, on túto informáciu zneužil proti nám. To čo odznelo na zastupiteľstve je fabulácia a väčšina poslancov sa neprišla pred tým, čo vystúpili k tejto téme, spýtať aj niekoho z nás, pričom komunikovali názor iba jednej strany.

Je smutné, že sám primátor mal dohodnuté ohlásené stretnutie s potomkom po W. Erdődym a jeho zástupcami a aj vedel o jeho návšteve na zámku, pretože ich sprevádzal sám viceprimátor, ale snaží sa u verejnosti vyvolať dojem, že my sme priviedli do Hlohovca potomkov Erdődyho. Keby nebolo náhody a neniesli by sme kľúče na zámok od kaplnky p. viceprimátorovi, neboli by sme sa s nimi ani stretli. Druhá strana vecí je tá, že k návštevníkom mesta, nech by prišli z akéhokoľvek kúta sveta, by sme sa mali správať slušne a v týchto intenciách to robíme ku komukoľvek z návštevníkov.

Pre hlohovský zámok sme urobili všetko, čo bolo v našich silách a posledný náš krok bol symbolický a mala to byť sila verejnosti v podobe petície. Viac sme urobiť nemohli. A hlasovaním poslancov sa náš boj za zotrvanie na zámku definitívne skončil. Opakujeme – hlasovanie rešpektujeme, aj keď s ním nesúhlasíme.

Na hlohovský zámok sa s rekonštrukčnými prácami nevrátime počas tohto vedenia mesta, hlavne, ak vidíme, ako spolupráca funguje so samosprávou v Chtelnici. Ako to ide spoločnými silami oveľa jednoduchšie s tým, keď obe strany majú spoločný cieľ. A taktiež pre samotnú obec je to finančne oveľa menej zaťažujúce. Tiež už na rekonštrukčné práce nebudeme písať granty pre Hlohovecký zámok počas obdobia primátora Ing. Kollára, pretože nám túto činnosť neumožnil už počas roka 2016. Nepodporil žiadnu našu myšlienku ďalšieho grantu a spôsobu získania financií, ktorý sme mali záujem pripraviť pre obnovu zámku.

Za naše pôsobenie sme na Hlohovecký zámok napísali okolo 25 grantov (na obnovu zámku, kultúrne a vzdelávacie programy) – a to všetko ako dobrovoľníci vo voľnom čase. Naše možnosti sa nevyčerpali, ako tvrdí primátor mesta, práve naopak – je za nami vidieť nielen prácu, ale aj to, že sme Hlohovecký zámok našimi kultúrnymi akciami dostali do povedomia ľudí a spropagovali ho.

Spoločná obnova pri spolupráci samosprávy a OZ-ka je vždy pre samotnú pamiatku ako aj pre obyvateľov mesta alebo obce lacnejšia verzia, ako vykonávať obnovu cez predražené verejné obstarávania.

Ďakujeme podporovateľom za úžasné mesiace podpory a povzbudzovania, hoci ostatné obdobie to bol naozaj veľký nápor (najmä psychický) – jediná vec, ktorá nás v tejto nepríjemnej fáze teší je to, že sme zámok postavili na nohy a že je tu vôľa rekonštruovať ho ďalej, škoda však, že nie spoločnými silami.

o.z. Zámok HlohovecČlánok bol zobrazený 34551x
Diskusia k článku (13)


Podobné témy
Dediči zámku sú rozhorčení zo správania primátora
Dediči zámku sú rozhorčení zo správania primátora
Poslanci dedičom zámku vystúpiť na zasadnutí zastupiteľstva nedovolili. Zazneli verejné obvinenia z klamstiev a zištných úmyslov.


Diskusia k článku (13 komentárov) »

13 komentárov


 1. gravatar

  Dakujeme pan primator. Hlavne za slova pred volbami o sikovnych Hlohovcanoch. Sikovni Hlohovcania odchadzaju kvoli vam inde a tu ste si priviedli svojich kamaratov. Mozete sa hanbit!

  Hodnotenie (+50%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Dobry vecer, pani Kvantova, prijali by ste ponuku na spolupracu s dedicmi pri rekonstrukcii zamku, o ktorej pisu vo svojom stanovisku a ktorí - citujem …" chcú docieliť naliehavým predbežným opatrením zastavenie krokov ohľadne plánovanej rekonštrukcie zámku zo strany mesta, pokiaľ sa nerozhodne o ich právnych nárokoch na navrátenie majetku, vrátane zámku a zámockého areálu samotného, po grófovi Dr. Wilhelm Erdödy (posledom majiteľovi zámku)”, kedze s vypovedanim najomnej zmluvy zasadne nesuhlasite? Dalej zo stanoviska citujem…"pokiaľ sa dedičov samotných týka, vedeli by si ideálne predstaviť kooperáciu s týmto združením i NAĎALEJ a toto dokonca výrazne v jeho aktivitách aj internacionálne podporovať." Pani Kvantova, poprosim jednoduchu odpoved ano alebo nie. Dakujem.

  Hodnotenie (+33%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Nie je dobré sa báť a dopredu sa uzavrieť spolupráci s kýmkoľvek – samozrejme, okrem primátora Kollára. To je iná kategória/intrigy, faloš, dohadzovanie kšeftov priateľom a teraz už aj šírenie nie pravde odpovedajúcich informácií pred verejnosťou, žialbohu. (To vyjadrila myslím pani Kvantová dosť jednoznačne.) Bolo by od pani Kvantovej ale asi dosť neinteligentné, keby na túto otázku odpovedala zamietavo. Veď poslanie a stanovy OZ Zámok Hlohovec, svedčia o opaku. Vzali si za cieľ nie len rekonštrukciu zámku v Hlohovci, ale ja šírenie kultúrneho posolstva Erdödyovcov – histórie zámku, ktorá s nimi neoddeliteľne súvisí. Zámok by bez Erdödyovcov neexistoval, nie je preto možné ho chápať v odtrhnutom kontexte – ani si nahovárať, že patrí mestu, keď sa oň hlásia dediči. Ak má dôjsť k morálnemu zadosťučineniu (veď každý z nás, keby bol dedičom po grófovi Erdödym by sa oň uchádzal, to si zase priznajme otvorene), môže sa nájsť také riešenie, že zámok ostane otvoreny pre verejnosť, vybuduje sa tam múzeum, spoločenské i reprezantačné miestnosti mesta a ešte sa oň i budú starať dediči – napr. formou nadácie. Lepšie by sa mestu ani stať nemohlo a nemuseli by sa investovať peniaze do zámku, ale do nemocnice, kultúrneho domu, dopravy a iných naliehavých projektov. Na to ale nie je tento primátor vhodným partnerom a pani Kvantová sa s ním nikdy nezhodne, lebo mu vidí do kariet – ona jediná vie presne, že predražuje rekonštrukciu, robí práce neprofesionálne a zavádza verejnosť. Využíva projekt rýchlej rekonštrukcie za vysoké sumy vlastne len na svoju volebnú kampaň „ja som ten, kto vám vybudoval zámok“, co už potom, že vás musia v akútnych stavoch rozvážať do cudzích nemocníc (a pri tom budete mať nádej na záchranu v naliehavej situácii aj tak len vtedy, ak nebude zácpa na cestách, inak amen.) Treba si počkať na to, ako sa vyvinie spor medzi dedičmi a mestom a neodvrhovať predom žiadnu variantu spolupráce.

   Príspevok je reakciou na "otazka pre p. Kvantovu"

   Hodnotenie (+33%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Benesove dekrety sa daju obist?

    Príspevok je reakciou na "Hlohovec bes strachu"

    Hodnotenie (+25%): Nesúhlasím Súhlasím

    • gravatar

     Vy ste so vsetkym hned hotovi. V cechach bol pripad, ked sa dedic snazil dokazat, ze majetok zhabany na zaklade rozhodnutia Narodneho sudu v Prahe zriadeneho na rozhodovanie o kolaborantoch s nacistami (Benesove dekrety), patril neplnoletemu synovi odsudeneho, ktory mal cesku narodnost, takze by sa ho dekrety nemohli dotykat. Zomrel este pred rozhodnutim, ale na tom priklade vidno, ze to nie je take jednoduche ako iba povedat, ze su tu Benesove dekrety a nic nedostanete. Okrem toho su tu aj vyssie sudy ako nase, ktore o tom mozu rozhodovat. Odsudeni vtedy boli casto v nepritomnosti a este castejsie nepravom. Ich majetok prepadol na zaklade akychsi zlocinov proti statu. Kto z nas vie objektivne posudit, ako to vtedy bolo, ked sa ani nemohli branit a obhajovat? Zamok patril Erdodyovcom, o tom niet pochyb. Bol im zhabany na zaklade spochybnovanych dekretov, ktore nesu so sebou vela nepravosti a krivdy. Slusnost kaze prijat hosta s uctou, hlavne, ked sa jeho predkovia zasluzili o vyznamny zapis v historii mesta. Vsetko ostatne je politikarcenie, krivenie faktov a prekrucanie v prospech jednej, alebo druhej strany.

     Príspevok je reakciou na "blbost"

     Hodnotenie (+14%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Dedičov sme tu už mali, nakoniec sa z nich vykľuli podvodníci. Vaša odpoveď mi pripadá dosť divná. Už len preto, že nie je jednoznačne preukázané, že pani Lacová a spol. zastupuje skutočných dedičov. Mám pocit, že O.Z.Zámok má niečo za ušami a nehrá čistú hru.

    Príspevok je reakciou na "Hlohovec bes strachu"

    Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Ak sa dokáže, že sú naozaj potomkami a budú si nárokovať navrátenie zámku a zámockého areálu, potom je Európsky Súd väčšia inštancia ako Benešove dekréty.... Mňa by len zaujímalo, ak im ten zámok napokon budeme musieť vrátiť, čo s tými investíciami? Nie je náhodou v zmluve zakotvené, že zámok mesto určitú dobu nesmie predať, pokiaľ dostane štátne dotácie? Myslí zmluva na prinavrátenie zámku? Čo ak tie milióny štátu potom budeme musieť vrátiť z mestskej kasy? Prečo sa najskôr toto nedorieši a potom začne s investíciou? Celé mi to smrdí. Opäť sa pýtam, kam sa tak ponáhľame?

  Hodnotenie (+38%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Prečo primátor neurobí stretnutie v kine, ako to chcel s OZ?

  Hodnotenie (+33%): Nesúhlasím Súhlasím