Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Veda a technika

Sibír sa otepľuje dvakrát rýchlejšie, počas júna padol i teplotný rekord
7.7.2020 (Webnoviny.sk) - Teploty na Sibíri dosiahli počas júna rekord. Výskumníci uviedli, že v niektorých oblastiach sa zvýšili aj o desať stupňov Celzia. Podľa vedcov viedlo teplo k lesným požiarom a bezprecedentnému uvoľneniu 59 miliónov ton oxidu uhličitého.

Teplé letné počasie nie je v oblasti severného polárneho kruhu nič zvláštne, no uplynulé mesiace priniesli výnimočne vysoké teploty. Odborníci si myslia, že tento región sa otepľuje dvakrát rýchlejšie, ako je globálny priemer.

Znepokojujúci trendCarlo Buontempo, predstaviteľ služby monitorovania zmeny klímy programu Copernicus, vyhlásil, že tento trend je "znepokojujúci". Jeho kolegovia potvrdili, že oblasť zaznamenala nárast teploty v priemere o päť stupňov Celzia, čo je približne o jeden stupeň Celzia viac, ako namerali počas dvoch doteraz najteplejších júnov v rokoch 2018 a 2019.

V sibírskom meste Verchojansk bolo 20. júna 38 stupňov Celzia, čo je o 18 stupňov Celzia viac, ako je priemerná maximálna denná teplota v tomto mesiaci. Tento údaj však ešte musia overiť.

Lesné požiareZačiatkom júna namerali v niektorých častiach Sibíri 30 stupňov Celzia. V ruskej Chatange zaevidovali májový rekord, keď ortuť vystúpila na 25,4 stupňa Celzia.

Podľa ruských úradov zaregistrovali do 6. júla viac ako 246 lesných požiarov, ktoré zasiahli plochu viac ako 1400 štvorcových kilometrov. Podľa vedca Marka Parringtona z programu Copernicus tieto dva javy spolu súvisia.

Viac k témam: globálne otepľovanie, lesné požiare, oxid uhličitý, Sibír, teplotné rekordy, vedci, zmena klímy
Zdroj: Webnoviny.sk - Sibír sa otepľuje dvakrát rýchlejšie, počas júna padol i teplotný rekord © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia