Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Veda a technika

ESA podpísala dohodu o vybudovaní satelitnej siete na monitorovanie oxidu uhličitého
2.8.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecký výrobca OHB-System podpísal dohodu s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) v hodnote 445 miliónov eur o vybudovaní satelitnej siete určenej na monitorovanie oxidu uhličitého (CO2). Konštelácia CO2M bude pozostávať z dvoch družíc, existuje však aj možnosť tretej, uvádza spravodajský portál BBC.

Stroje budú sledovať spomínaný skleníkový plyn po celom svete a pomôžu krajinám posúdiť mieru ich emisií. Prvý satelit by sa mal dostať do vesmíru v roku 2025.

Súčasť programu CopernicusMisia CO2M je súčasťou programu Európskej únie (EÚ) pre pozorovanie Zeme Copernicus.

Program zahŕňa vyslanie série satelitov Sentinel, ktoré monitorujú všetko dianie na planéte, od škôd spôsobených zemetraseniami až po zdravie potravinárskych plodín. ESA pôsobí ako technický a obstarávateľský zástupca EÚ pre daný program.

Účelom CO2M bude sledovať oxid uhličitý v atmosfére s rozlíšením 2 na 2 kilometre pri minimálnom zábere 250 kilometrov.

Satelity budú mať okrem nástroja na monitorovanie CO2 viaceré senzory, ktoré budú nápomocné pri získavaní signálu a odlíšia zdroje plynu produkované človekom od zdrojov emitovaných prírodnými procesmi.

Spolupracujú ďalšie dve firmyNa satelitnej sieti okrem OHB-System spolupracuje aj francúzsko-talianska firma Thales Alenia Space, ktorá poskytne spektrometer na meranie oxidu uhličitého a oxidu dusičitého, ktorý bude fungovať s blízkym a krátkym infračerveným žiarením.

Okrem toho tiež dodá viacuhlový polarimeter. Belgická firma OIP Sensors zase vyrobí snímač oblakov.

Na základe parížskej klimatickej dohody z roku 2015 musia krajiny zostaviť inventáre CO2. Satelitná sieť im má poskytnúť podporné dáta.

Viac k témam: CO2M, oxid uhličitý
Zdroj: Webnoviny.sk - ESA podpísala dohodu o vybudovaní satelitnej siete na monitorovanie oxidu uhličitého © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia