Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Veda a technika

Dno Lednického jazera v Poľsku opäť odkrylo cenné historické artefakty z obdobia raného stredoveku (foto)
11.8.2020 (Webnoviny.sk) - Na dne Lednického jazera vo Veľkopoľskom vojvodstve v Poľsku sa počas najnovšieho archeologického výskumu podarilo nájsť množstvo cenných historických predmetov. Nález obsahuje viaceré artefakty pochádzajúce z obdobia zakladateľa poľského štátu Mieška I. v 10. storočí a jeho syna Boleslava I. Chrabrého, ktorí pochádzali z najstaršieho poľského panovníckeho rodu Piastovcov.Spolupráca medzi Univerzitou Mikuláša Kopernika v Toruni a Múzeom prvých Piastovcov v Lednici, ktorá trvá už 40 rokov, najnovšie priniesla ďalšie zaujímavé objavy. Počas bádania našli zdobené meče, šípy, súčiastky kuší či dve sekery.

Dno spomenutého jazera dlhodobo označujú ako štedrý "sklad" historických cenností. Prvý raz ho preskúmali v 50. rokoch minulého storočia a dosiaľ vydalo mnoho pozoruhodných nálezov. V minulosti boli medzi nimi napríklad pozostatky mostov, lodí a bojových predmetov z obdobia raného stredoveku.

Vedci zdôrazňujú, že každá výskumná sezóna je plná cenných nálezov. "Táto je pravdepodobne najbohatšia za ostatných niekoľko rokov. Nielen pre počet pamiatok, ale aj vzhľadom na ich hodnotu a kontext. Najpozoruhodnejšou pamiatkou tejto sezóny je ôsmy meč nájdený v Lednickom jazere, ale prvý po 20 rokoch," povedal pre web Wirtualna Polska Andrzej Pydyn, vedúci Centra podvodnej archeológie Univerzity Mikuláša Kopernika v Toruni.

Viac k témam: archeologický nález, archeologický výskum, historický objav
Zdroj: Webnoviny.sk - Dno Lednického jazera v Poľsku opäť odkrylo cenné historické artefakty z obdobia raného stredoveku (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia