Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Veda a technika

Vedci urobili digitálnu pitvu mumifikovaných zvierat z Egypta, získali nové informácie
24.8.2020 (Webnoviny.sk) - Univerzitní vedci vo waleskom meste Swansea presvietili tri egyptské zvieracie múmie spred vyše 2000 rokov. Vďaka röntgenovej mikrotomografii boli schopní vykonať digitálnu pitvu zabalzamovanej mačky, hada a vtáka.

Pri rozlíšení 100-krát väčšom ako pri klasickej počítačovej tomografii prišli na nové poznatky súvisiace s mumifikáciou, zvykmi starovekých Egypťanov, ale aj životom zvierat, ktoré boli mumifikované častokrát pri obetných rituáloch pre bohov. Zvieratá niekedy zabalzamovali samotní majitelia, aby ich sprevádzali aj po smrti.

Experti zo Swansea prišli na to, že mačka skonala, keď mala iba päť mesiacov a zlomili jej krk, aby držala hlavu vzpriamene. V prípade hada, egyptskej kobry, zistili poranenia miechy a poškodenie obličiek, čo svedčí o tom, že bola dlhší čas bez prísunu vody.

Vedci odhadujú, že v katakombách v Egypte môže byť pochovaných až 70 miliónov mumifikovaných zvierat.

Viac k témam: múmie, pitva, vedci
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci urobili digitálnu pitvu mumifikovaných zvierat z Egypta, získali nové informácie © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia