Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Veda a technika

Lietadlá Boeing 737 Max majú za sebou prvé testy, ich používanie sa prerušilo po dvoch haváriách
11.9.2020 (Webnoviny.sk) - Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) informovala, že v piatok ukončila prvé letové testy lietadiel Boeing 737 Max. Tie po celom svete uzemnili po tom, ako dve smrteľné nehody odhalili konštrukčné chyby.

Ako uviedla EASA, testovacie lety sa z dôvodu cestovných obmedzení spôsobených pandémiou koronavírusu uskutočnili v kanadskom Vancouveri. Podľa uvedenej organizácie predstavujú "ďalší krok" pri návrate týchto strojov do plnej prevádzky.

Testovať začala aj NASAEASA teraz analyzuje údaje a ďalšie informácie zhromaždené počas letov. Neskôr ich odovzdá spoločnej rade pre hodnotenie operácií EASA, tá začne s hodnotením na budúci týždeň v Londýne.

EASA pri testoch spolupracuje s Americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý už v júni začal vlastné testovacie lety.

Dve letecké nešťastia BoeinguLietadlá Boeing 737 Max začali používať v roku 2017. V prevádzke ich bolo takmer 400. Po leteckých nešťastiach predvlani v Indonézii a minulý rok v Etiópii ich však museli prestať používať.

Vyšetrovatelia poukázali na automatizovaný systém letovej kontroly (MCAS), ktorý na základe chybných údajov zo senzorov tlačil predný koniec lietadiel smerom nadol.

Viac k témam: Boeing 737 MAX, COVID-19, Koronavírus, letecké nešťastie
Zdroj: Webnoviny.sk - Lietadlá Boeing 737 Max majú za sebou prvé testy, ich používanie sa prerušilo po dvoch haváriách © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia