Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Na súde s Kováčikom vypovedal obvinený svedok Zeman (video)
16.9.2021 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 16. septembra 18:15
Hlavné pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku sa vo štvrtok opäť nezačalo podľa plánu.

Tak ako na predošlom pojednávaní 3. septembra totiž obhajcovia obžalovaného predložili súdu viaceré podania. Tie si pred začiatkom pojednávania musí samosudkyňa naštudovať.

Predošlé podania obhajcov sa týkali jednak žiadosti o prepustenie Kováčik z väzby, ako aj návrhov na výsluch viacerých svedkov a vykonania viacerých listinných dôkazov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Zeman žiadal v Chorvátsku o azylNa pojednávanie však už príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže predviedli obvineného svedka Mateja Zemana. Ten na tomto súdnom procese už vypovedal v júli tohto roku, keď bol ešte na slobode. Neskôr ho však policajná inšpekcia obvinila v kauze údajného manipulovania svedeckých výpovedí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Po tom, čo sa Zeman vrátil z Chorvátska, kde žiadal o politický azyl, bol zadržaný Národnou kriminálnou agentúrou. Špecializovaný trestný súd ho pre obvinenia zo štyroch skutkov, ktoré sa ale netýkali manipulácie výpovedí, vzal v piatok 10. septembra vzal do väzby.

Úplatok za prepustenie šéfa takáčovcovV júli na Špecializovanom trestnom súde bývalý príslušník skupiny takáčovcov Zeman vypovedal, že niesol peniaze na stretnutie s bývalým šéfom daňových kriminalistov Ľudovítom Makóom a bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby Františkom Böhmom. Tie mali podľa neho slúžiť ako úplatok za prepustenie šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Zeman na štvrtkovom pojednávaní zopakoval, že on osobne niesol peniaze na predmetné stretnutie. Ďalší člen takáčovcov Csaba Dömötör, ktorý bol už odsúdený za nepravdivú výpoveď, sa na tom podľa svedka nezúčastnil. Takisto povedal, že podnikateľ Viliam Ružička z Trenčína bol kontaktom skupiny takáčovcov na Kováčika.

On osobne s Ružičkom začal komunikovať po zadržaní Ľubomíra Kudličku v januári 2017. „Dovtedy som vedel len, že Kudlička mal nejakého Vila z Trenčína, čo mal kontakt na špeciálneho prokurátora na ÚŠP," povedal Zeman.

Priestupkový register KováčikaObžalovaný v reakcii na výpoveď svedka podotkol, že neuvádzal všetky skutočnosti, ktoré mal, čo len potvrdzuje jeho nedôveryhodnosť. K detailom sa podľa vlastných slov vyjadrí v neskoršom štádiu konania. Na štvrtkovom pojednávaní sa súd oboznámil s listinnými dôkazmi, konkrétne napríklad priestupkovým registrom Kováčika.

Podľa neho má obžalovaný zaznamenané dva dopravné priestupky, oba boli vybavené napomenutím. Podľa správy starostu obce Skalka nad Váhom, v ktorej má obžalovaný trvalé bydlisko, tam Kováčik požíva dobrú povesť. V registri trestov nemá žiaden záznam.

Súd zároveň odmietol vykonať viacero návrhov predložených obhajcami, napríklad výsluch bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, jej súčasného šéfa Michala Aláča, policajta Jána Kaľavského, sudcov Juraja Klimenta a Jána Hrubalu, obvineného bývalého šéfa polície Tibora Gašpara, stíhaného podnikateľa Norberta Bödöra alebo viacerých členov skupiny takáčovcov.

Keďže všetky návrhy obhajoby boli zamietnuté a prokurátor ďalšie dokazovanie nenavrhol, súd vyhlásil dokazovanie za skončené. Pojednávanie bude pokračovať v piatok 17. septembra prednesom záverečných rečí.Dušan Kováčik je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine. Stíhaný je väzobne.Viac k témam: súd s Dušanom Kováčikom, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Na súde s Kováčikom vypovedal obvinený svedok Zeman (video) © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia