Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Veda a technika

Rusko vytvorilo počas testov zbraní množstvo vesmírneho odpadu, vyčíta mu USA
16.11.2021 (Webnoviny.sk) -


  • Aktualizované 16. novembra o 19.19 hod.
Ruský test zbraní vytvoril viac ako 1500 kusov vesmírneho odpadu, ktorý teraz ohrozuje siedmich astronautov na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Podľa amerických predstaviteľov úlomky pochádzajú zo starého ruského satelitu zničeného raketou.

Súčasnú posádku ISS v pondelok ohrozoval vesmírny odpad, pre ktorý museli hľadať úkryt v ukotvených kapsulách pre prípad, že by museli rýchlo ujsť. Astronautom stihli povedať o hroziacom nebezpečenstve na poslednú chvíľu.

Ruské úrady tieto obvinenia popreli obvinenia, že by testom zbraní, ktorý vytvoril viac ako 1 500 kusov vesmírneho odpadu, ohrozili astronautov na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Ohrozenie astronautovNetreba dodávať, že som pobúrený. Je to nerozumné,“ vyhlásil Bill Nelson z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Je neuveriteľné, že by ruská vláda urobila tento test a ohrozila nielen medzinárodných astronautov, ale aj ich vlastných kozmonautov, ktorí sú na palube stanice, ako aj troch ľudí na čínskej vesmírnej stanici,“ dodal Nelson.

Zároveň pripomenul, že Rusov a Američanov už polstoročie spája vesmírne partnerstvo a nechcel by, aby ho niečo ohrozilo.

Odsúdeniahodné konanieAmerický minister zahraničia Antony Blinken odsúdil konanie Ruska a povedal, že satelity sú momentálne v ohrození. „Budeme naďalej veľmi jasne dávať najavo, že nebudeme tolerovať takéto aktivity,“ podotkol hovorca rezortu diplomacie Ned Price.

Státisíce menších kúskov naďalej zostávajú neidentifikované a každý z nich môže spôsobiť obrovské škody, ak zasiahne dôležité miesto. Dokonca aj škvrna z obyčajnej farby môže napáchať veľké škody, keďže po obežnej dráhe dokáže vyvinúť rýchlosť až 28-tisíc kilometrov za hodinu.

Vesmírny odpadExperti sledujú približne 20-tisíc kusov vesmírneho odpadu vrátane starých a nefunkčných satelitov. Minulý týždeň sa úlomok zo starého čínskeho satelitu, ktorý bol v roku 2007 terčom raketového útoku, dostal nepríjemne blízko k ISS.

Hoci sa neskôr ukázalo, že nepredstavuje žiadnu hrozbu, NASA aj tak nechala presunúť vesmírnu stanicu.

Neohrozujú bezpečnosť posádkyRuská vesmírna agentúra Roskosmos nepotvrdila ani nevyvrátila zásah satelitu, len sa v utorok vyjadrila, že jej hlavnou prioritou naďalej zostáva „bezpodmienečná bezpečnosť posádky“.

Test a zničenie nefunkčnej družice však potvrdilo ministerstvo obrany s tým, že „USA s istotou vedia, že výsledné fragmenty, pokiaľ ide o čas testu a orbitálne parametre, nepredstavovali a nebudú predstavovať hrozbu pre orbitálne stanice, kozmické lode a vesmírne aktivity“.

Vyjadrenia predstaviteľov USA rezort označil za „pokrytecké“. Minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že zásah vykonali s „chirurgickou presnosťou“ a pre ISS nepredstavuje žiadnu hrozbu.

Vyjadrenie LavrovaŠéf rezortu zahraničia Sergej Lavrov tiež vyhlásil, že je pokrytecké hovoriť o tom, že Rusko vytvára riziká pre pokojné aktivity vo vesmíre.

Na dianie reagoval aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sa vyjadril, že konanie Ruska ohrozilo vesmírnu stanicu. „Bol to neuvážený čin Ruska, ktorý skutočne zostrelil a zničil satelit ako súčasť testu protisatelitného zbraňového systému,“ uviedol šéf aliancie.

Zároveň dodal, že test vyvoláva obavy aj preto, že dokazuje, že Rusko vyvíja nové zbraňové systémy, ktoré „môžu zostreliť satelity, zničiť dôležité vesmírne kapacity pre základnú infraštruktúru na Zemi, ako je komunikácia, navigácia alebo včasné varovanie pred štartom rakiet“.

Viac k témam: Astronauti, Medzinárodná vesmirná stanica ISS, Vesmírny odpad
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko vytvorilo počas testov zbraní množstvo vesmírneho odpadu, vyčíta mu USA © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia