Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Čínska ekonomika vlani vzrástla o 8,1 percenta, v tomto roku bude slabá pre pandémiu a boj proti zadlžovaniu sa firiem
17.1.2022 (Webnoviny.sk) - Čínska ekonomika v roku 2021 vzrástla o 8,1 percenta. Peking je však pod tlakom, aby podporil aktivitu po náhlom spomalení hospodárstva v druhej polovici roka. Medziročný rast druhej najväčšej ekonomiky na svete sa v záverečných troch mesiacoch vlaňajška spomalil na úroveň len 4 percentá. Informovala o tom v pondelok čínska vláda. Prognostici varujú, že slabosť čínskej ekonomiky bude pretrvávať aj v tomto roku pre nové šírenie koronavírusu a pre boj Číny proti zadlžovaniu sa firiem.

„Dynamika ekonomiky zostáva slabá vzhľadom na opakované šírenie koronavírusu a ťažkosti realitného sektora,“ uviedol Julian Evans-Pritchard zo spoločnosti Capital Economics. Tempo rastu spotrebiteľských výdavkov v čínskom hospodárstve sa v decembri spomalilo na 0,2 percenta z úrovne 3,9 percenta v predchádzajúcom mesiaci.

Rast investícií do závodov, nehnuteľností a iných fixných aktív sa spomalil na úroveň 1,7 percenta. Čínska centrálna banka v pondelok znížila svoju strednodobú úrokovú sadzbu na najnižšiu úroveň od roku 2020.

Medzikvartálne čínsky hrubý domáci produkt počas októbra až decembra stúpol o 1,4 percenta po tom, ako v treťom štvrťroku posilnil len o 0,2 percenta.

Viac k témam: Čínska vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínska ekonomika vlani vzrástla o 8,1 percenta, v tomto roku bude slabá pre pandémiu a boj proti zadlžovaniu sa firiem © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia