Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Veda a technika

Známy jašter gekončík nočný má svoj pôvod pravdepodobne v Pakistane, na výskume pracoval aj Slovák
19.2.2022 (Webnoviny.sk) - Známy jašter gekončík nočný, ktorému sa v angličtine vďaka typickému sfarbeniu hovorí aj leopardí gekon, má svoj pôvod pravdepodobne v meste Karáčí v Pakistane.

Vyplýva to z výskumu medzinárodného tímu vedcov z Indie, Pakistanu a USA, ktorého členom je aj zoológ Daniel Jablonski z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller v tlačovej správe.

Druh študujú viac ako 50 rokovJašter rodu Eublepharis a najmä druh gekončík nočný (Eublepharis macularius) sa ako vhodný modelový organizmus študuje už viac ako 50 rokov. Vedci vďaka jeho skúmaniu v súčasnosti vedia odpovedať na rôzne otázky týkajúce sa plazov, ako je napríklad určenie pohlavia podľa teploty prostredia alebo telesná regenerácia.

Gekončík nočný sa v zajatí prvýkrát objavil v 60-tych rokoch 20. storočia, kedy ho doviezli pravdepodobne z mesta Karáčí v Pakistane. „Pri jeho popularite sa zdá neuveriteľné, že dodnes nebol presnejšie určený vzťah chovaných a prírodných populácií tohto ikonického jaštera. Nebolo napríklad známe, či v prírode druh predstavuje jednu evolučnú líniu, alebo je jeho genetická diverzita vyššia,“ ozrejmuje Jablonski, ktorý študuje plazy a obojživelníky práve v oblasti Pakistanu.

Z oblasti okolo rieky IndusDáta, ktoré zoológ získal, ukázali, že evolúciu predka gekončíkov je možné odsledovať počas 50 miliónov rokov, kedy sa oddelil od ostatných rodov. Nové dáta tiež odhalili, že druhov môže byť viac, ako sa predpokladalo. Oblasť okolo rieky Indus a medzi pohoriami Hindúkuš a Himalájami v Pakistane tak pravdepodobne zohrala zásadnú úlohu v evolúcii týchto jašterov.

„Vďaka výskumu génov niekoľkých desiatok gekončíkov nočných pochádzajúcich zo zajatia, ktoré sme porovnávali s divoko žijúcimi populáciami, sa nám podarilo dokázať, že vzájomne nesú identickú alebo veľmi blízku genetickú informáciu. Pochádzajú z jednej evolučnej línie reprezentujúcej modelový druh E. macularius. V prírode sa vyskytuje v oblasti južného a stredného Pakistanu. Ukazuje to, že chované línie gekončíkov v zajatí pochádzajú predovšetkým z oblasti okolo rieky Indus,“ uzatvára vedec z UK.

Viac k témam: jašter gekončík nočný
Zdroj: Webnoviny.sk - Známy jašter gekončík nočný má svoj pôvod pravdepodobne v Pakistane, na výskume pracoval aj Slovák © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia