Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Hudba

Zomrel hudobný skladateľ Vangelis, údajne sa nikdy nenaučil čítať noty
19.5.2022 (Webnoviny.sk) - Vo veku 79 rokov zomrel grécky hudobný skladateľ Vangelis, ktorý dostal Oscara za hudbu z úspešnej snímky Ohnivé vozy (1981). Grécke médiá informovali, že umelec zomrel v stredu v nemocnici vo Francúzsku. Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis a ďalší vládni predstavitelia vyjadrili sústrasť nad jeho úmrtím, informuje agentúra AP.

Pôsobil v skupinách aj sóloEvangelos Odysséas Papathanassiou sa narodil 29. marca 1943 blízko mesta Volos. Na klavír začal hrať už ako štvorročný, hoci nedostal žiadne formálne vzdelanie a tvrdil, že sa nikdy nenaučil čítať noty.

Pôsobil v niekoľkých skupinách aj sólo. Jeho obrovský prelom priniesli spomenuté Ohnivé vozy, ktorých inštrumentálna téma patrí k najnezabudnuteľnejším filmovým melódiám. Zložil hudbu pre desiatky ďalších filmov, dokumentov či televíznych seriálov. Komerčný úspech mali aj soundtracky 1492: Dobytie raja (1992) a Blade Runner (1982).

Oficiálna hudba sondy 2001 Mars OdysseyV roku 1995 vydal album Foros Timis Ston Greco na počesť gréckeho maliara El Greca. O tri roky neskôr nahrávku rozšíril a vydal pod názvom El Greco a v roku 2007 sa postaral o soundtrack rovnomennej životopisnej snímky.

V roku 1993 predstavil dielo Mythodea, ktorého druhá verzia sa v roku 2001 stala známou ako „oficiálna hudba“ sondy 2001 Mars Odyssey amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). V septembri 2016 vydal nahrávku s názvom Rosetta venovanú rovnomennej sonde, ktorej misia sa skončila 30. septembra 2016 riadeným nárazom do kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel hudobný skladateľ Vangelis, údajne sa nikdy nenaučil čítať noty © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia