Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Kultúra

Zomrel Ján Rosocha, bol priekopníkom vzniku a rozvoja bunkového a tkanivového bankovníctva na Slovensku
6.10.2022 (Webnoviny.sk) - Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) vo štvrtok s hlbokou ľútosťou oznámila, že v týchto dňoch navždy stratila dlhoročného zamestnanca a prednostu Združenej tkanivovej banky Jána Rosochu. Informovala o tom hovorkyňa Lekárskej fakulty UJPŠ Jaroslava Oravcová.

Excelentné výsledkyJán Rosocha bol priekopníkom vzniku a rozvoja bunkového a tkanivového bankovníctva na Slovensku. Dve desiatky rokov pôsobil v oblasti vývoja kostných a očných tkanivových a bunkových transplantátov, pričom dosiahol excelentné výsledky v oblasti výskumu bunkovej liečby. Vybudoval Združenú tkanivovú banku UPJŠ LF a UNLP Košice ako špičkové klinické a vedecko-výskumné pracovisko pre prípravu tkanivových a bunkových transplantátov.

Do klinickej praxe zaviedol program transplantácií autológnych kmeňových krvotvorných buniek s dôrazom na vývoj metódy liečby kritických kostných poúrazových defektov a prípravu kľúčových bunkových komponentov pre liečbu poúrazových ischemických lézií miechy. V poslednom období sa so svoji kolegami venoval laboratórnej diagnostike nového koronavírusu.

Posledná rozlúčka v KošiciachDoktor Ján Rosocha v pôsobil aj v štruktúrach fakulty ako prodekan pre granty a štrukturálne fondy, ako predseda a člen fakultného akademického senátu a člen Vedeckej rady UPJŠ LF.

Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční v sobotu 8. októbra o 9.50 v obradnej sieni AVE+ na Rastislavovej 83 v Košiciach.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Ján Rosocha, bol priekopníkom vzniku a rozvoja bunkového a tkanivového bankovníctva na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia