Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Najvyšší správny súd dostal z Trnavského kraja štyri volebné žaloby, z celého Slovenska ich bolo až 97
21.11.2022 (Webnoviny.sk) - Najvyšší správny súd bude po nedávnych komunálnych voľbách rozhodovať o štyroch žalobách z Trnavského kraja. Žaloby sa týkajú zákonnosti volieb zastupiteľstva v Dunajskej Strede, starostu a zastupiteľstva v Ružindole (okres Trnava), starostu v obci Bohdanovce nad Trnavou a starostu vo Váhovciach v okrese Galanta. Z celého Slovenska dostal súd 97 volebných žalôb, z Trnavského kraja ich bolo najmenej.Novozvolený starosta Bohdanoviec nad Trnavou Ivan Bočko nevie, čo jeden z neúspešných kandidátov na starostu v podanej žalobe namieta. Najvyšší správny súd ho v tejto záležitosti zatiaľ nekontaktoval, mandátu starostu sa ujme 28. novembra.

Súperilo sedem kandidátovV obci bola intenzívna predvolebná kampaň, o post starostu súperilo až sedem kandidátov. Starosta Ružindola Peter Galanský zloží sľub pre ďalšie volebné obdobie v pondelok. Voľby vyhral celkom jasne, získal až 85 percent hlasov voličov. Ako povedal pre agentúru SITA, o žalobe vo veci volieb nemá žiadne informácie.

Starosta Váhoviec Adrián Kubica potvrdil, že v obci bolo počas komunálnych volieb rušno, o to sa však podľa neho pravdepodobne postarali ľudia od jedného z protikandidátov. Čoho presne sa žaloba týka, Kubica zatiaľ nevie.

Podozrenie z porušenia zákonaNajvyšší správny súd podľa jeho hovorcu Michala Hajtola o volebných žalobách rozhodne do 90 dní odo dňa ich doručenia. Ak súd po preskúmaní zistí dôvodnosť žaloby, podľa hovorcu rozsudkom vyhlási voľby za neplatné, zruší napadnutý výsledok volieb alebo zruší rozhodnutie volebnej komisie a vyhlási za zvoleného toho, kto bol riadne zvolený.

Ak po preskúmaní súd zistí, že žaloba nie je dôvodná, tak ju zamietne. Volebné žaloby sa podľa Hajtola najčastejšie týkajú podozrenia z porušenia zákona pri sčítaní volebných hlasov, porušenia volebného moratória či posúdenia neplatnosti hlasovacích lístkov.

Viac k témam: Kandidáti, Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku, Súdy, Žaloby
Zdroj: Webnoviny.sk - Najvyšší správny súd dostal z Trnavského kraja štyri volebné žaloby, z celého Slovenska ich bolo až 97 © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia