Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Vraždu „bieleho koňa“ vrátil súd do prípravného konania. Syn exstarostu Dolného Chotára objednávku poprel, Alföldi tvrdí niečo iné
2.2.2023 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 2. februára 2023, 15:49
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku vrátil prípad vraždy takzvaného „bieleho koňa" Kristiána Madarásza, z ktorej sú obžalovaní František Dora ml. a Ladislav Alföldi, do prípravného konania. Dôvodom je, že zo štvrtkových výpovedí obžalovaných blízkych skupine sátorovcov vyplynulo, že v obžalobe bol na základe výpovede kľúčového svedka Juraja Bugára zo skupiny sátorovcov opísaný iný skutok.

Nezrovnalosti vo výpovedi BugáraObaja obžalovaní sú už za iné skutky právoplatne odsúdení na tresty 25 rokov väzenia. ŠTS však dvojicu v tomto prípade v decembri 2021 oslobodil práve pre nezrovnalosti vo výpovedi Bugára. Najvyšší súd SR následne oslobodzujúcu časť rozsudku zrušil a Špecializovanému trestnému súdu nariadil opätovne prípad prejednať a rozhodnúť.

Dvojica obžalovaných vo štvrtok na súde opísala skutok, pričom nepopreli účasť na ňom. Zhodli sa aj v tom, že Bugár vo svojej výpovedi opísal vraždu iného „bieleho koňa" a na žalovanom skutku sa nezúčastnil.

Syn exstarostu o vražde vedelObžalovaný Dora ml. vo štvrtok priznal, že o skutku vedel, poprel však, že by si vraždu objednal. Ako uviedol vo svojej výpovedi, v roku 2012 sa stal súčasťou reťazca, ktorý obchodoval s medenými katódami a podieľal sa na krátení daní.

Reťazcu šéfoval východoslovenský podnikateľ Radovan Varga, ktorý je mimo iného súdený za objednávku vraždy príslušníka podsvetia Róberta Niguta. Podľa Doru ml. v súvislosti s daňovou trestnou činnosťou potrebovali niekoho, na koho by napísali jednu z firiem v reťazci. Tou osobou sa nakoniec stal Madarász.

Alföldi mal vraždu vykonať sámKeď však začiatkom roku 2013 členovia reťazca získali informácie, že reťazec je vyšetrovaný orgánmi v Českej republike, došlo k rozhodnutiu zavraždiť „bieleho koňa“ Madarásza. Odmena za skutok mala by 10-tisíc eur.

„Nenamietal som to, ale nepodieľa som sa na tom," uviedol Dora ml. Doplnil, že ochotu vykonať vraždu prejavil spoluobžalovaný Ladislav Alföldi.

„Povedal, že on tú vraždu vykoná sám, lebo sa mu zídu tie peniaze," povedal obžalovaný. Doplnil, že keď Alföldi oznámil, že skutok vykonal, vyplatil mu peniaze.

Pokiaľ ide o výpoveď svedka Bugára, ktorý tvrdil, že zakopával telo, ten si podľa Doru ml. skutok pomýlil s inou vraždou.

Príkazy vraj Alföldi  dostal od Doru ml.Alföldi vo štvrtok pred súdom povedal, že on zabezpečil Madarásza ako bieleho koňa pre Doru ml. „Povedal som mu, že by zarábal 500 eur a nemusel by nič robiť," uviedol s tým, že obeť s návrhom súhlasila. Príkaz zabiť „bieleho koňa" neskôr podľa neho vydal práve Dora. „Povedal, že treba rýchlo, lebo ho kvôli nemu zatvoria," povedal obžalovaný.

Obeť podľa vlastných slov zobral na pozemok Františka Doru st. do Dolného Chotára, kde ju dvakrát alebo trikrát strelil do hrude a potom zakopal. „Tam sme to väčšinou robili, lebo tam sme sa cítili bezpečne," skonštatoval Alföldi.

Zároveň skutok oľutoval. „Je mi to úprimne ľúto a beriem za to zodpovednosť," vyhlásil. Doplnil však, že túto aj iné vraždy spáchal len na príkaz Doru ml. „Má taký dar, že vie ovplyvniť ľudí, že urobia to, čo on chce," doplnil Alföldi.

Viac k témam: biely kôň, Krátenie daní, Súdy, Vražda, Zločinecká skupina Sátorovci
Zdroj: Webnoviny.sk - Vraždu „bieleho koňa“ vrátil súd do prípravného konania. Syn exstarostu Dolného Chotára objednávku poprel, Alföldi tvrdí niečo iné © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia