Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Voľby v obci Žehra sú neplatné, občania zneužili volebné právo
7.2.2023 (SITA.sk) - Voľby do funkcie starostu obce Žehra (okr. (Spišská Nová Ves), ktoré sa konali 29. októbra 2022, boli podľa členov senátu Najvyššieho správneho súdu SR zostavené spôsobom, ktorý odporuje ústavným princípom tvorby orgánov samosprávny obce. Preto Najvyšší správny súd SR vyhlásil voľby do funkcie starostu obce Žehra za neplatné. Informoval o tom hovorca najvyššieho správneho súdu Michal Hajtol.

Voľby v rozpore so zákonomZo skutkového stavu zisteného v predmetnej veci možno vyvodiť, že samotný výkon volebného práva, ako aj postup volebnej komisie pri zabezpečovaní hlasovania vo volebnej miestnosti v obci Žehra, bol v zásadnom rozpore s ústavnými a zákonnými požiadavkami,“ uviedol súd.

Voliči sa osobne nezúčastniliSenát Najvyššieho správneho súdu SR vyhodnotil ako podstatné tie námietky žalobcu, v ktorých tvrdil, že množstvo voličov sa osobne na voľbách nezúčastnilo, no volebné právo za nich uplatnili iné osoby, ktoré boli voliť opakovane.

Proti rozhodnutiu senátu nie je prípustný opravný prostriedok. Písomné odôvodnenie rozhodnutia bude zverejnené v zákonnej lehote, a to do 30 dní odo dňa jeho vyhlásenia.

Viac k témam: Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku, starosta obce, Súdy
Zdroj: SITA.sk - Voľby v obci Žehra sú neplatné, občania zneužili volebné právo © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia